in ,

Manisa’nın gücüne güç katan yatırım!

Yenilenen Tüp Dolum Tesisi’ni hayata geçiren Air Liquide, ileri teknoloji ekipmanları, artan kapasitesi ve ürün yelpazesi ile Manisa’ya büyük katma değer sağlıyor

manisanin-gucune-guc-katan-yatirim

Sanayi için oksijen, azot, hidrojen gibi endüstriyel gaz üretimi, teknoloji ve hizmet alanında 65 binden fazla çalışanı ile 75 ülkede faaliyet gösteren dünya devleri arasında yer alan Fransız menşeili Air Liquide, merkez ofis ve dört üretim tesisi ardından Manisa’da yenilenen Tüp Dolum Tesisi’ni hayata geçirdi. Air Liquide Manisa Tüp Dolum Tesisi’nin açılış törenine, Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Sanayi Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yılmaz ve Fransa Büyükelçiliği Ekonomi Bölümü Direktörü Abdenor Brahmi de katıldı. Ciddi bir yatırım atağı ile yenilenerek yıllık 250 bin tüp dolum kapasitesine ulaşan ve 15 dönüm alana kurulan fabrikanın, ileri teknoloji ekipmanları, artan dolum kapasitesi ve ürün yelpazesi ile Ege Bölgesi’nin yanı sıra tüm Türkiye sanayisi için katma değer yaratacağına dikkat çekildi.

‘BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK’
Açılış töreninde konuşan Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, “Burada yapılan yatırım ilimiz sanayisine de katkı sağlayacak, başta hastaneler olmak üzere birçok iş koluna destek olacak. Ayrıca ilimiz istihdamına da büyük katkı sağlayacaktır. Bu yatırımın ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, Air Liquide firmasının yeni yatırımlarının hem ilimize hem de ülkemizde devam etmesini diliyorum” dedi.

‘REKABET GÜCÜNÜ ARTIRACAĞIZ’
Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığı 2008 yılından bu yana önemli yatırımlar gerçekleştirerek Türk sanayisinin gelişimi ve rekabetine katkı sağlayan Air Liquide’in Manisa Tüp Dolum Tesisi yatırımının detaylarını, Türkiye ekonomisine katkılarını, hedef ve projeksiyonlarını anlatan Türkiye Genel Müdürü Souhel Bousta, şunları aktardı: “Kurulduğumuz günden bu yana uluslararası alanda faaliyette bulunmayı hedefledik. Uluslararası alanda faaliyet göstermek sadece bir satış bürosu açmak değil, ciddi manada yatırımlar yapmaktır. Air Liquide Türkiye’deki ilk faaliyetlerine Aliağa’da başladı. Türkiye’deki müşterilerimize gururla söylemek isterim ki sunduğumuz ürün ve çözümlerle rekabet güçlerini artırıyoruz ayrıca ürünlerimiz emniyet ve kalite anlamında da en yüksek seviyededir. Şu anda burada bulunma nedenimiz yenilenmiş tüp dolum tesisimizin açılışı. Bu tesis, 5 milyon Euro’luk bir yatırım anlamına geliyor. En son teknolojiyle donatılmış ve kendi elektriğini üretecek bir tesis hazırladık. Air Liquide olarak emniyetine çok dikkat ediyoruz. Bu projenin gerçekleşmesi sırasında hiçbir iş kazası gerçekleşmedi. O yüzden de çalışan tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu açılış vesilesiyle Ege Bölgesi’nin sanayisine katkıda bulunacağımızı ve rekabet gücünü artıracağımızı düşünüyorum.”

2050 HEDEFİ: KARBON NÖTR
Air Liquide Orta Güney Avrupa Direktörü Bertrand Saraux da, “Ürün kalitesini daha da ileriye taşıyacağımızı söylemek isterim. Dijital adına da yenilikler getirdik. Bu hem çalışanlarımıza hem de müşterilerimize kolaylık sağlıyor. Air Liquide grubu olarak enerji dönüşümü konusunda da ciddi anlamda hedeflerimiz var. 2050 yılında karbon nötr olmayı hedefliyoruz. Sanayi gazlar görünmez ama tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla üretim sürecinde rol alıyor. Kullandığınız pek çok üründe, arabanızda, cep telefonunuzda, buzdolabınızda mutlaka endüstriyel gaz kullanılmıştır” ifadelerini kullandı.

‘HAKLI BİR GURUR YAŞATTILAR’
Manisa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yılmaz da, “Manisa, Batı Anadolu’nun ihracat merkezi. 3 bin 500 yıllık tarihi boyunca da bu coğrafyanın ticaret merkezi. Manisa tesadüf bir şehir değil, kadim bir medeniyetin izlerini taşıyan asil bir yurt. Manisa çeşitlilik noktasında Türkiye’deki beş ilçenin başını çekiyor. Manisa OSB, hemen yanındaki Muradiye, Turgutlu, Akhisar, Soma OSB ile eş olarak üç tane daha yeni OSB ile birlikte Manisa Türkiye’nin ve Avrupa sanayisinin cazibe merkezlerinden biri olacak. Hayatımıza baktığımızda bu tesisin bölgemizdeki ve hinterlanttaki işletmeler için ne derece önemli olduğunu görüyoruz. Bütün sektörün tedarikteki olmazsa olmazı bu tesisteki üretilen gazın diğer tesislerdeki üretime yansıması. Bölgemize haklı bir gurur yaşattıkları için Air Liquide’e teşekkür ediyorum” dedi.

‘ÇEVRECİ BİR YATIRIM’
Bu yatırımın Fransız şirketlerinin Türkiye’ye ne kadar ilgi gösterdiğinin bir göstergesi olduğunun altını çizen Fransa Büyükelçiliği Ekonomi Bölümü Direktörü Abdenor Brahmi, “Fransız şirketlerin Türkiye’ye yaptığı yatırım 5 milyar Euro seviyesinde. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 750 milyon Euro’luk yatırım daha gelecek. Air Liquide, Türkiye’nin genel ekonomik gidişatına güven duyuyor. Yenilenmiş tesisimiz full otomasyonla çalışıyor ve kapasitesinde de yüzde 50 bir artış gerçekleştirdi. Sadece üretim kapasitesindeki artıştan bahsetmek yeterli değil, aynı zamanda küresel ısınma konusunda da girişimlerde bulunarak 132 tane güneş paneli yerleştirildi ve kendi enerjisini kendi üreten bir tesis haline geldi. Karbon emisyonlarını da bu şekilde üretim faaliyetlerimizde ciddi anlamda düşürüyoruz. Dolayısıyla da bu yatırım çevreci bir yatırım olarak örnek teşkil etmektedir. Bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yağmur Daştan

Tacizcisini öldüren liseli için iddianame hazırlandı: Cinayet tahrik altında işlendi

İzmir’de hasta yakını, ‘adli vaka’ girişi yapan doktoru darbetti