in ,

‘Markalı konut satılsın diye kredi vermiyorlar’

Sosyal konut projesi ile fiyatlar düştü deniyor lakin anketlere göre markalı konutlarda fiyatlar yüzde 75 oranında artış gösterdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde “81 ilde sosyal konut projesi”nin duyurulmasıyla birlikte konut ve kira fiyatlarının düşmeye başladığını söyledi. Kurum, “Şuna inanın. Bu kampanya duyurulduğu andan itibaren hem konut fiyatları hem de kiralarda düşüş başladı” dedi. Kurum, “İnşallah kısa süre içerisinde zincirleme olarak; konut ve kira fiyatları daha da hızlı bir şekilde düşecek” diye konuşmuştu.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Temmuz 2022 sonuçları açıklandı. Endekse göre Temmuz ayında fiyatlar, bir önceki aya göre yüzde 4.66 geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75.07 oranında arttı. Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde; Temmuz ayında peşinat kullanım oranı yüzde 62.76, banka kredisi kullanım oranı yüzde 5.03 ve senet kullanım oranı yüzde 32.21 olarak gerçekleşti. Haziranayında peşinat kullanım oranı yüzde 53.79, banka kredisi kullanım oranı yüzde 7.25 ve senet kullanım oranı yüzde 38.96 olarak gerçekleşmişti.

KONUT İHTİYACIMIZ ÇOK’

Türkiye’de konut açığı olduğunu ve bu nedenle yapılacak konutun yeterli gelmeyeceğini belirten İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Konut açığı olduğu gerçek. Açık kapanması ile kiralar düşebilir. Bugün konut yapıyorum dediğinizde hangi zaman bitecek. Aynı anda konut kaç olacak Kapatılacak mı? Enflasyon ve mal girdileri metal yüksek rakamda döviz olması ile inşaat maliyeti yükseliyor. Fiyatlar yerinde sayar. Ekonominin durumu. ‘Bugün yapıyoruz’ deseniz düşünelim ki Bayraklı’da hala bitmeyen konutlar var. Evet bir çözüm ama hepsi aynı anda bitmeyebilir. Konut ihtiyacı hala var” ifadelerini kullandı.

7 MİLYON AÇIK VAR’

Özellikle fiyatlar düşerken endekse bakıldığında geçen yıla göre bu yıl fiyatların yüzde 75 oranında artışının nedeninin bankaların konut kredisi vermemesi olduğunu belirten İzmir Emlak Kulübü Derneği Başkanı Rıdvan Akgün, vatandaşın bu nedenle markalı konuta yöneldiğini ifade etti. Akgün, “Hükümetin toplu konut planında 200 bin civarı konut var ama Türkiye’nin 7 milyon konut açığı var. Pratik ihtiyaçlar var. 200 bin demek ateşe bir damla su gibi. Fiyatın düşmesi çok zor. Yıllık 700 bin artı konut ihtiyaç var. Kentsel dönüşümde binaların yeniden yapılması gerekiyor. Bu sadece çalışmadır. Yalnızca bazı insanlar ev sahibi olacak. TOKİ konutu ihtiyaç sahiplerine komik rakamlarla verilecek. Oysa Türkiye’deki talebin yüzde 5 karşılanmıyor. Markalı konutlar kurumsal inşaat firmalarıdır. Bu şirketlerin üretimleri satılmalı. Çünkü bankalar konutta 500 binden fazla kredi vermiyor. Bu şirketler ama bu yapılandırmayı yapabiliyor. 500 bin liraya bile konut alamıyorsunuz artık. Ben gideyim bu markadan taksitle rahat rahat alayım diyorsunuz. Bu projelerin elindeki stokların tüketilmesi için kredi notu yüksek vatandaşa bile kredi verilmiyor. Bu nedenle vatandaş markalara yönleniyorlar” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK / ÖZEL HABER

Sahil balıkçılarından ‘dikkatliyiz’ mesajı

Rodos’un en popüler turizm merkezi: Lindos