in ,

Marmara’nın incisi: Çanakkale

Yaklaşık 671 kilometrelik kıyı şeridiyle Muğla’dan sonra Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip olan Çanakkale, yaz ve bahar aylarını değerlendirmek için en uygun destinasyonlardan biri

sehitler-Abidesi

Çanakkale, Bozcaada ve Gökçeada’nın bakir koyları ve eşsiz manzaralarının yanı sıra Dardanos Plajı, Kumburun Taş Kapı Koyu, Assos Kadırga Koyu, Büyük Kemikli Burun, Kum Adası ve Geyikli Sahiliyle de hayranlık uyandırıyor.

Yaz aylarını geçirmek için en uygun tatil adreslerinden biri olan Çanakkale’nin doğusunda ve güneydoğusunda Balıkesir, batısında Ege Denizi, kuzeybatısında Edirne, kuzeyinde Tekirdağ ve Marmara Denizi yer alıyor. Tarihiyle, doğasıyla, kültürü ile öne çıkan bu güzel şehri keşfetmek için kendinize fırsat yaratın.

GEZİLECEK YERLER

Türkiye’de iki kıtada birden toprağı olan ikinci şehri olan Çanakkale’de, türkülere konu olmuş Aynalı Çarşı, yüzlerce yıllık bir tarihin izlerini taşıyan Truva ve Assos Antik Kentleri, yol boyunca sıralanan kafeleri nefis sahiliyle ünlü Kordon boyu, Çanakkale Deniz Müzesi ve Afrodit Kaplıcaları da bulunuyor.

Tarihi Gelibolu yarımadasında ise köklü bir tarih barındıran bu etkileyici şehir, Çanakkale Destanı’nı yazdıran unutulmaz zaferleriyle tarihe silinmez bir imza attı. Yolu Gelibolu’ya düşenler; Kilitbahir Kalesi, Seddülbahir Kalesi, Yalnız Çam (Lone Pine) Mezarlığı ve Anıtı, 57’nci Piyade Alayı Şehitliği, Conkbayırı, Çanakkale Şehitler Abidesi ve Seyit Onbaşı Heykeli’ni mutlaka görmeli.

Çanakkale gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen noktalardan biri de mitolojide de kendine yer bulan Kaz Dağları. Alplerin ardından dünyada oksijen seviyesinin en yüksek olduğu ikinci bölge unvanını taşıyan Kaz Dağları, 30’dan fazla akarsu, endemik bitki ve hayvan varlığı ile ülkemizin cennet köşelerinden.

Türk ve Rumların birlikte hoşgörü içerisinde yaşadığı Gökçeada ve Bozcaada, Çanakkale sınırlarında. Üzüm bağları ve şarap üretimi ile tanınan Bozcaada, daracık sokakları ve bakir kumsallarıyla Gökçeada hala yeterince keşfedilebilmiş değil.

Butik müzeleriyle konuklarına farklı deneyimler yaşatan Çanakkale’de en çok ziyaretçi ağırlayan müzeler arasında Adatepe Zeytinyağı Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Bakkal Salim Müzesi ve Şehitler Abidesi Harp Müzesi bulunuyor.

Çanakkale Savaşı’nın yıldönümü olan 18 Mart’ta Çanakkale’nin dört bir yanıdna törenler düzenleniyor. 25 Nisan’da Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen konukların katılımı ile Anzak Günü törenleri de kentte hareketlilik yaratıyor. Uluslararası Troya Festivali, Gökçeada ve Bozcaada şenlikleri de deneyimlenebilecek diğer etkinliklerden.

Çanakkale hem deniz kıyısında olması hem de geleneksel tarım ve üretimin yapıldığı birçok ilçeye sahip oluşu nedeniyle yemek kültüründe karma bir görünüme sahip. Deniz ürünlerinin süslediği sofralarda çorba çeşitleri, Ezine peyniri, peynir helvası, deniz börülcesi, kabak reçeli, incir dolması, lüfer pilavı gibi tatları bulmak mümkün.

NASIL GİDİLİR?

Yurtiçi ve yurtdışı uçuşlar için kullanılan Çanakkale Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık beş kilometre mesafede yer alıyor. 1995 yılından bu yana hizmet veren havalimanı hem sivil hem de askeri uçuşlara açık. 2017 yılında tamamlanan yeni terminal binasının ardından yolcu sayısında yüzde 38’lere varan bir artış yaşanan Çanakkale Havalimanı, yılda yaklaşık 20-25 bin yolcu ağırlıyor.

A. BUĞRA TOKMAKOĞLU / KEŞFETSEK

 

baskan-veysel-sahin-birlikte-asacagiz

‘Kaos siyasetinden vatandaş rahatsız!’

patates-tarlada-bir-liranin-alitna-dustu

Tarlada 40 kuruş markette 10 lira!