in ,

Maske peşinde yorulmayalım!’

Maske dağıtımında taşlar henüz yerine oturmayınca olan vatandaşa oldu. Yoğunluk yaşayan eczacıların ardından maske bulamayan İzmirliler sitemde

maske-pesinde-yorulmayalim

Eczanelerde dağıtılan maskeye erişimde güçlük çeken vatandaşların şikayetleri artarken, İzmir’den konuyla ilgili bir talep gündeme taşındı. Tüm Emekliler Sendikası MYK Üyesi İbrahim Yılmaz, Ege Telgraf’a yaptığı açıklamada üyelerinden yüzlerce şikayet aldıklarını dile getirdi ve iki ayrı talepten oluşan bir çözüm önerisinde bulundu. Yılmaz, maske dağıtımında eczanelerin yetersiz kaldığını belirtti, belediyeler ve mahalle muhtarlarının da dağıtım ağına dahil edilmesini talep etti. Sendika üyesi Yılmaz, ayrıca uygulamanın hızlandırılması için de kod ile değil kimlik numarası ile dağıtım yapılması gerektiğini söyledi.

‘BİR HAFTA SONRA’

Yılmaz, sıkıntının gün geçtikçe artarak devam ettiğini belirterek, “Bugün eczanelerde maske yok. Ne yazık ki git gel, insanlar uğraşıyor. Vatandaşın eline kodu gelmiş ama eczaneye gittiğinde maske kalmadı deniliyor. Akşama gel diyor, gidiyoruz, bu sefer de yine kalmadı yarın gel diyorlar. Bu sorunu yoğun olarak yaşamaya başladık. Birçok üyemiz arıyor, maske bulamıyoruz yardım edin diyor. Kaldı ki bu sorun İzmir’in merkezi olan Alsancak, Bornova, Konak gibi alanlarda, hastanelerin ve eczanelerin sayıca yoğun olduğu bölgelerde yaşanıyor. Bu sıkıntının bir an önce çözülmesi gerek. Demek ki bu maskeler eczanelere az geliyor. Ya da dağıtımda bir sıkıntı var. Bu sefer insanlar günde iki üç kez eczaneye gitmeye ya da kapı kapı eczane dolaşmaya başlıyor. Hem sokağa çıkmayın diyorlar, hem de bizi sağlığımızı hiçe sayıp dolaştırıyorlar. Dağıtılan bu beş tane maskenin planlaması iyi yapılmamış. Bu hatalar da insanları sokağa döküyor. Bir haftadan beri eczane gezip maske bulamayan arkadaşlarımız var. Kendi maskemi bile yedi gün sonra alabildim. Ve bu maskeyi alabilmek için kendi mahallemdeki eczaneye altı gün boyunca gidip gelmek zorunda kaldım. Sokağa yoğun olarak çıkan arkadaşlarımız ve işe gidip gelen gençlerin gitmediği yer kalmıyor. Hadi biz evde oturduk, sabrettik. Onlar ne yapacak? Demek ki maskeler az geliyor, kapasite iyi hesaplanmamış. Hem evde kalın kendinizi izole edin diyorsunuz, hem de maske için sokaklara döküyorsunuz” şeklinde konuştu.

RİSK ARTIYOR

Yılmaz, çözüm için şu öneriyi gündeme taşıdı: “Getirilen sistem gereği bu maskeleri sadece ikametimize en yakın eczaneden değil, tüm eczanelerden alabiliyoruz. Bu sebepten ötürü insanlar dolaşıyor. Bu sefer ister istemez bulaş riski doğuyor. Bu sorun ancak sistemi değiştirirseniz çözülür. Kod ile değil doğrudan kişinin T.C. kimlik numarası ile maske dağıtımı yapılmalı. Bizce burada eczacıların yükü hafifletilmeli, vatandaş biraz daha fazla düşünülmeli. Bu konuda yerel yönetimler yani belediyeler ve mahalle muhtarları da dağıtım sisteminin içine katılmalı. Eczaneler de dağıtmaya devam etsin ama belediyeler de vatandaşa maske teslim edebilsin. Mesela İzmir’de örnek bir uygulama başlatıldı, insanlar ulaşım kartlarıyla maske seti alabiliyor. Ancak buna herkes rahatlıkla erişemeyebilir. Evi istasyona yakın olmayanlar bu maskeye erişemez. Bu dağıtım ağı genişletilip, yeterli sayıda maske dağıtımı kurumlar arasında koordine edilmeli.”

Erman Şentürk / Özel Haber

cicekler-sokuluyor-kepenkler-kapaniyor

Çiçekler sökülüyor kepenkler kapanıyor

izolasyonda-panik-atak-riski-de-artti

İzolasyonda panik atak riski de arttı