in ,

‘Maske üretim yasağı sanayiciyi vurdu’

KESİAD Kurucu Başkanı Selçik, maske üretimine getirilen yasağın ardından bu alanda üretim ve yatırım yapan sanayicinin zarar gördüğünü söyledi

maske-uretim-yasagi-sanayiciyi-vurdu

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ile yaptığı toplantının ardından maske satışlarının yasaklandığını duyurmasıyla piyasa adeta durdu. Salgın bitene kadar vatandaşlara ücretsiz maske sağlanacağının açıklanmasıyla maske üretimi yapan ya da yapmak için harekete geçen fabrikalar ortada kaldı. Kemalpaşa Sanayici ve İş İnsanları Derneği Kurucu Başkanı, Duayen Sanayici Fahrettin Selçik, kararın sanayiciye ve üretime zarar verdiğini belirtti. Selçik, “Salgın başladığından beri dünya maske sıkıntısı çekiyor. Bizim sanayicimiz ve özel sektörümüz de harekete geçerek, salgının ülkemizde görülmesinden bu yana üretim yapmak için çaba harcıyor. Birçok insan bu konuda girişimde bulundu, yeni makineler aldı, üretim yapmaya başladı. Ancak bir anda yasak geldi ve maske üretimi durdu, üretici suçlu görülüp ceza kesilmeye, mallarına el konulmaya başlandı” dedi.

‘HEM DUA HEM DÖVİZ KAZANIRDIK’

Basından ve sosyal medyadan tüm dünyada hala maske talebinin üst düzeyde olduğunu takip etmenin mümkün olduğunu ifade eden sanayici Fahrettin Selçik, “Hala yoğun bir talep var. Yurtdışından da alım talepleri bulunuluyor. Bu beklentileri karşılamak adına girişimde bulunulması gerekmez miydi? Bu sanayicilerin üretimi durdurulup, ceza verileceğine, üretim şartları denetlenerek ruhsata bağlansa ve ekonomik üretim sürmeye devam etse, ülkemizin ve dünyanın ihtiyaçlarına alternatifler sunulsa olmaz mıydı? Hem dua alır hem de döviz kazanırdık. Ancak üretimi durdurduk. Şu anda piyasada maske bulunmuyor farkındaysanız. Yapılması gereken denetim sağlamaktı.
Hijyenine ve üretim şekline dikkat edilerek üretim sürdürülmeliydi. Bu sanayi kurumlarında birçok insan da istihdam ediliyordu. Bu çalışanlar, bu üretim yapan sanayici ne yapacak?” ifadelerini kullandı.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

cesmede-hijyen-denetimleri

Çeşme’de hijyen denetimleri

bucada-kanli-infaz

Buca’da sokak ortasında kanlı infaz!