in ,

‘Maskeden önce personel lazım!’

Türk Sağlık-Sen’den Barış Koçak, sağlıkçıların maske ve diğer araç gereç ile ekipmanın yeterli seviyede olduğunu ancak personel yetersizliği yaşandığını açıkladı

maskeden-once-personel-lazim

Tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir’de de korona virüsüne karşı mücadele devam ederken, savaşın kahramanı olan sağlıkçılar ise zorlu koşullarda görevlerini sürdürüyor. Gece gündüz çalışmaya devam eden sağlıkçılar Bakanlığın personel alımı açıklamasının ardından rahat bir nefes aldı.

‘BAKANLIK BAŞARILI’

Ege Telgraf’a yaptığı açıklamada sağlık sektörüne yönelik yeni personel alımlarını değerlendiren Türk Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Barış Koçak, İzmir’de acil hemşireye ihtiyaç olduğunu belirterek, “Pandemi ortaya çıkana kadar İzmir genelinde hastanelerin acil servislerine 600 kadar hemşire ihtiyaç olduğunu söylemiştik. Sağlık Bakanlığı 18 bin yeni personel alınacağını duyurmuştu. Bu açıklamadan sonra İzmir’e 950 hemşirenin geleceğini öğrendik. Fakat bu pandeminin ne olacağı belli değil. Evet, Sağlık Bakanlığı iyi bir politika yürütüyor. İl Sağlık Müdürlüğü de, Bakanlık da hem vatandaş hem personel odaklı olarak süreci iyi şekilde idare ediyor. Pandemi ilan edildikten ve vakalar artmaya başladıktan sonra anladığımız kadarıyla İl Sağlık Müdürlüğü bir acil eylem planı hazırladı. Personele yönelik bu çalışmada amaç sağlık çalışanlarını olabildiğinde hastalıktan uzak tutarak vatandaşa kesintisiz hizmet verebilmekti. Bu noktada gerekenler yapıldı. Ancak dediğim gibi, pandeminin nasıl seyredeceğini bilemiyoruz, 950 hemşirenin yetip yetmeyeceği de belli değil. Virüsle mücadele bizim en büyük önceliğimiz. Zaten kimsenin virüsten korktuğu yok. Önemli olan sağlık sistemi çökmesin. İtalya’da, Fransa’da, İspanya’da, Amerika’da sağlık sisteminin çöktüğüne şahit olduk. Türkiye bu açından oldukça şanslı. Hem yoğun bakım ünitesi, hem yatak sayısı, hem de sağlık tesisleri konusunda iyi durumda. Ve Türkiye hayati önem taşıyan malzemelerden kendi maskesini üretebiliyor. Bu açıdan gerçekten şanslıyız. Malzeme tedariki açısından bir sıkıntı yok. Sadece virüs Türkiye’ye ulaştıktan sonra ilk birkaç gün zorluk yaşandı ama bakanlık tedarik konusunda şu anda başarılı. Bizim malzemeden önce hemşireye ve personele ihtiyacımız var” dedi.

‘SADECE HEMŞİRE YETMEZ’

Koçak sözlerinin devamında İzmir’de her branşa acil personel desteği verilmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları kaydetti: “Sağlanan bu malzeme desteği ve sürecin iyi yönetilmesi sağlıkçı personelimizi de olumlu etkiledi ve motivasyonu da arttırdı. Şu an İzmir’de malzeme ya da maske sıkıntısı yok. Belki ilerleyen süreçte bir tulum sorunu yaşanabilir. Ama bu üretim hızıyla onun da önüne geçilecektir diye düşünüyoruz. Koruyucu ekipmanlar tamam ama bir an önce personel desteği bekliyoruz. Atanacak bu 950 hemşire İzmir için iyi olacak. Ne kadar çok atama yapılırsa o kadar iyi bir sağlık hizmeti verebiliriz. Çünkü sağlıkçı personelimiz o kadar az mesai yapacak ve hastalanan olursa da yerine ikame edilecek personel ortaya çıkacaktır. Böylece hizmetin devamlılığı sağlanmış olur. Sağlık Bakanlığı bu 950 hemşireyi merkezi atama yoluyla görevlendirecek. Genelde kamuoyunda hep malzeme eksiği ya da yatak sayısına dikkat çekiliyor. Fakat isterseniz bir milyon yatağınız olsun ya da bir milyon yaşam destek üniteniz olsun bunları kullanacak, sağlık hizmeti sunacak hemşire, teknisyen, hekim ya da diğer sağlık personeliniz olmadıktan sonra bunları hiçbir anlamı yok. İzmir yoğunluk bakımından Türkiye’de ikinci sıradaki il. Sadece hemşire desteği de yeterli olmayacaktır. Olabildiğince her branşta sağlık personeli desteği sağlanmalı. Bu zorlu süreçte sağlık çalışanları çok büyük bir özveri ve fedakarlık ortaya koyuyor. Ve hiçbirimiz maddi bir beklenti içerisinde değiliz. Halen sağlıkçılara yönelik şiddet vakaları yaşanıyor. Biz hiç kimseden alkış beklemiyoruz. Tek istediğimiz saygı görmek. Bu tarz olaylar bizleri üzüyor. Vatandaşlarımızın bu tür olaylardan uzak durması lazım. Şu anda sağlıkçılar adeta cephedeki bir asker gibi korona virüsü ile göğüs göğse mücadele ediyorlar. Bunun hiçbir maddi karşılığı olamaz. Hepsine tek tek teşekkür ediyoruz.”

Erman Şentürk / Özel Haber

bucada-her-gece-konteynerler-temizleniyor

Buca’da her gece konteynerler temizleniyor

izmirde-korona-nedeniyle-kamu-calisanlarina-kiyafet-serbestligi-geldi

İzmir’de korona nedeniyle kamu çalışanlarına kıyafet serbestliği geldi