in ,

Maskeler artık reçete ile satılacak!

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan son dakika açıklamasında “EN 149 standardındaki maskeler sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilecek.

sahte-test-sonucu-cikaran-korona-cetesi-cokeltildi

Reçeteler gerektiğinde yapılan denetimlerde ibraz edilmek talep edilmesi durumunda kurumumuza gönderilmesi üzere muhafaza edilmeli” ifadeleri kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı, riskli alanlarda çalışan sağlık personelinin kullandığı “N95, FFP2 ve FFP3” tıbbi maskelerinin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilebileceğine yönelik yazıyı valiliklere gönderdi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz imzasıyla, maske teminine ilişkin 81 il valiliğine yazı gönderildi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından Kovid-19’un pandemik bir hastalık olduğunun ilan edildiği hatırlatılan yazıda, “Bakanlığımızca ülkemizde Kovid-19’un yayılmasının önlenmesi, ihtiyaç planlamaları ile stok ve tedarik yönetiminin etkin şekilde yapılması, ülkemizde ürün erişilebilirliğinin temin edilmesi, sağlık hizmeti sunumunun aksamaması ve kamu sağlığının korunması amacıyla gerekli tedbirler alınmış ve alınmaya devam etmektedir.” ifadeleri yer aldı.

Yazıda, maske teminine ilişkin şu bilgiler paylaşıldı: “Bu kapsamda, EN149 standardındaki (N95, FFP2 ve FFP3) maskelerin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilmesi, reçetelerin gerektiğinde ilgili otoritelerce yapılan denetimlerde ibraz edilmek, talep edilmesi durumunda ise kurumumuza gönderilmek üzere eczanede muhafaza edilmesi hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim.”

izmirde-taksiler-ve-duraklar-ilaclaniyor

İzmir’de taksiler ve duraklar ilaçlanıyor

akaryakitta-indirim-benzin-motorin-mazot

Motorin fiyatlarına indirim