in ,

‘Maskeyi çıkarmayalım sağlığımızı koruyalım’

Bayram öncesinde vatandaşa uyarılarda bulunan İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, korona virüs salgınının hala varlığını sürdürdüğünü hatırlattı

maskeyi-cikarmayin

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, Ramazan Bayramı öncesinde vatandaşa uyarıda bulundu. 2020 yılının ilk aylarında tüm dünyanın gündemine giren korona virüs salgını sonrası ilk kez herhangi bir kısıtlama olmadan bir bayram yaşanacağını söyleyen Başkan Kaynak, vatandaşa ‘Maske, mesafe ve temizlik’ kurallarına uyulması yönünde çağrı yaptı.

suleyman-kaynak

Cumhurbaşkanlığı Bilim Kurulu toplantısı sonrası toplu ulaşım araçları ve sağlık kurumları dışında maske kullanım zorunluluğunun kalktığını hatırlatarak açıklamalarına başlayan Başkan Kaynak, “Hala bugün günde 25 ila 50 bandında hasta kaybımız oluyor. Bu aslında geçtiğimiz yıllara göre oldukça düşük bir rakam. Yoğun bakımlardaki hasta sayılarında da belirgin bir azalma olduğunu görüyoruz. Burada aşılama ve toplumun bağışıklığa ulaşması büyük ölçüde etkili… Fakat şöyle düşünmeli; herhangi bir afet durumu olduğunda bir günde 25 ila 50 kişiyi kaybettiğimizde kamuoyu bu konuda yüksek bir hassasiyet gösteriyor ve herkes oraya yöneliyor. Şu anda Kovid 19’a bağlı gün içinde bu sayıda bir ölüm yaşanmasına rağmen eskisi gibi bir yankı uyandırmıyor. Bu da gösteriyor ki toplum ne yazık ki korona virüs salgınına karşı duyarsızlaştı. Bu durumu önemsemek gerekiyor. İkincisi, test sayısı çok düştüğü için son zamanlardaki hastalığın yaygınlığı hakkında herhangi bir verimiz yok, sadece duyumlar var. Bu duyumlara baktığımızda da virüs yaygınlığını sürdürüyor ancak hastalığın klinik seyri farklılaştı. Bir hastalığın hafif atlatılması veya kısa sürmesi de bir bakıma iyi bir şey ancak Kovid-19 sonrası komplikasyonların ne kadar sık olduğunu bilmiyoruz. Çünkü korona virüs sonrası hastalıklar dediğimiz, başta kalp, damar ve sinir hastalıkları gibi, birtakım sorunlar ortaya çıkabiliyor. Diyabetten tutun da vücuttaki iltihabi sorunlara kadar çok farklı tablolarla karşılaşabiliyoruz. Bunların bire bir Kovid-19 ile ilişkinlendirilmesi ne kadar doğru, tam olarak bilmiyoruz ancak şu aşikar ki ‘Kovid sonrası hastalıklar’ adı altında önümüzdeki dönemde pek çok tanılar olacaktır. Dolayısıyla hastalığın klinik olarak hafif geçirilmesi yok olduğu anlamına gelmiyor. Şu anda Post-Kovid olayının ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz” dedi.

RİSKLERİ ARTIRABİLİR’

“Bu gibi durumlarda yeni varyantların ortaya çıkma olasılığı her zaman vardır” sözleriyle değerlendirmelerini sürdüren İzmir Tabip Odası Başkanı Kaynak, şunları aktardı: “Nitekim, Çin’den birtakım muğlak bilgiler geliyor. İngiltere’de baş gösteren Çocuk Hepatit’i vakası var. Bunlarla ilgili henüz elimizde kıymetlendireceğimiz veriler olmamakla birlikte ‘Acaba yeni varyantlar mı var?’ ve ‘Dünyaya yayılır mı?’ soruları akıllara geliyor. Uluslararası basında, Çin ile ilgili gerçekten endişe verici haberler veriliyor. Tabii bunlar ne kadar gerçekçi bilemiyoruz. Bunların yeni bir varyant olup olmadığı açık değil, önümüzdeki günlerde bunlar da anlaşılacaktır. Dolayısıyla bayram gibi insanların hareketlerinin çok arttığı, restoranların, alışveriş merkezlerinin dolup taştığı süreçlerde maskeyi çıkarmış olmak bu tür riskleri artırabilir. O nedenle vatandaşlarımıza bireysel korunma mekanizmalarına yani maske, mesafe ve hijyene mümkün olduğu kadar riayet ederek bayram ve sonrasını geçirmelerini öneriyoruz.”

Türk milletinin samimiyeti sevdiğini ancak bir süre de kurallara raiyet etmenin sağlık açısından çok önemli olduğunu da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Kaynak, “Bu dönemde insan trafiği de artacak, insanlar sevdikleriyle buluşacak. Dolayısıyla hastalığın farklı bölgelere taşınabilmesi gibi riskler de ortaya çıkabilir. Yakın temas ve maskesizlik riskleri artırıyor. Bireysel korunmanın önemine özellikle bayram döneminde dikkati çekmek istiyoruz: Maskelerimizden vazgeçmeyelim, sağlığımızdan olmayalım” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

 

ekonomik-cozulme

‘Ekonominin denklemi cepleri fena vuracak!’

altayda-ozgur-ekmekcioglu-olaganustu-kongree

Altay’da istifa eden Ekmekçioğlu: Organize bir olayın içerisinde kaldık