Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Almanya’da A Milli Futbol Takımı’nı takip eden medya mensuplarıyla bir araya geldi. Büyükekşi, Gürcistan galibiyetinin ardından çifte bayram yaşadıklarını belirterek, “Genç ve potansiyelli bir milli takımımız var. Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu günlerde bayram ve şampiyona bir araya geldi. Milli takım forması ile maçlara gelin çağrımızı gurbetçi taraftarlarımız yüzde 100 uydu. Taraftarlarımız, Avrupa Futbol Şampiyonası’na büyük coşku katıyor. Dün ‘Memleketim’ şarkısını hep beraber söyledik. Dortmund stadının sarı duvarını kırmızı duvar yaptık. 60 bin kişilik stadın 50 bini Türk’tü” dedi.

"Futbolculara 2024'ü Konuşturun Dedik"

Futbolculara maçtan önce tarih yazacaklarını söylediğini belirten Büyükekşi, “Futbolcularımıza 2002 ve 2008 başarılarının konuşulduğunu, şimdi ise 2024’ü konuşturmaları gerektiğini söyledim. Yüksek karakterli bir takımımız var. Cumhurbaşkanımız maç sırasında tribündeyken aradı ve tüm golleri tek tek analiz etti” dedi.

Fenerbahçe'nin rövanş maçındaki hakemi belli oldu Fenerbahçe'nin rövanş maçındaki hakemi belli oldu

"Gruptan Birinci Olarak Çıkmak İstiyoruz"

Gürcistan maçındaki galibiyeti değerlendiren Büyükekşi, “Son gol averaj açısından önemliydi. Gruptan çıkma hedefimizi bir basamak ileri taşıyoruz; çıkmak yetmez, birinci olarak çıkmak istiyoruz. Ancak adım adım ilerliyoruz. Takımlar çok güçlü ve Portekiz’e karşı resmi maçta galibiyetimiz yok. Onları da yenmeliyiz” diye konuştu. Sakatlıklarla ilgili olarak ise, “Çağlar, Enes, Ozan, İrfan Can ve Zeki’nin sakatlıkları bizi zorladı” ifadelerini kullandı.

"Montella Şampiyonada Hoca Olarak Yer Almayı Hayal Ediyordu"

Teknik Direktör Vincenzo Montella’nın çok konsantre olduğunu belirten Büyükekşi, “Hazırlık maçları sonrası eleştiriler aldı. Ancak Avrupa Şampiyonası’nda hoca olarak bulunmayı hayal ediyordu ve bu onun için önemli. Ailesiyle bile görüşmüyor, doğum gününde pasta kestik” dedi.

"Anlık Değil, Sürdürülebilir Başarı Önemli"

Sürdürülebilir bir sistem kurmayı hedeflediklerini belirten Büyükekşi, “2032 takımını kuruyoruz. Can Uzun dışarıda ama Arda, Semih ve Kenan tecrübe kazanıyor. Başarı anlık olmamalı, sürdürülebilir olmalı. Ümit Milli Takım ile A Milli Takım birlikte kamp yaparak birbirlerini tanıyorlar” dedi.

"Saha ve Tesis Olmadan Çocuk Yetişmez"

Eski milli futbolcuların altyapıya katkı sağladığını vurgulayan Büyükekşi, “Gökhan Gönül, Sabri Sarıoğlu ve Volkan Arslan gibi isimler milli takımlarda görev yapıyor. Altyapıya yatırım yapıyoruz, 500 milyon TL kaynak hazırladık. Saha ve tesis olmadan çocuk yetişmez. Almanya’da tesisi olmayan kulübü bir üst lige almıyorlar” dedi.

"Şu An Çocukların Sevgilisi Arda"

Yaklaşan TFF seçimlerine de değinen Büyükekşi, “Seçim haziranda olsun dendi ama milli takım var. Montella’yı ben getirdim, bir sorumluluk var. Yabancı kuralı belirlendi, yayın anlaşması yapıldı. Tek dertleri hakem. Dünyanın hiçbir yerinde hakem üzerinden bu kadar spekülasyon yapılmıyor” dedi. Son olarak Nuri Şahin’in Dortmund’un başına geçmesinin gurur verici olduğunu ve Arda Güler’in çocukların sevgilisi olduğunu belirtti.

Kaynak: İHA