Temmuz 2024'te yapılacak emekli maaş zamları öncesinde gözler TÜİK'in açıklayacağı 6 aylık enflasyon verilerine çevrildi. TÜFE oranları ve yapılan sözleşme zammı ile enflasyon farkına bağlı olarak emekli maaşı zamları belirlenecek. Ocak ayında %49,25 oranında zam alan emekliler, yılın son 6 ayında gelecek zam oranını merak ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere refah payı zammı yapılmayacağını açıkladı. Bu açıklama, emeklilerin ikinci yarıdaki zam beklentilerini yeniden şekillendirdi. Yılın ilk yarısında %49,25 oranında zam alan emekliler, %22,27'lik enflasyon farkını şimdiden hak etmiş durumda.

Memur ve Emekli Zam Oranları Temmuz 2024

Memur ve memur emeklileri de zam oranlarını bekliyor. İlk altı ayda toplu sözleşme gereği %15 zam alan memurlar, enflasyon farkı ile birlikte %17,38 oranında zam hakkı elde etmiş durumda. Altı aylık enflasyon %15'i aştığı takdirde, aşan kısmı enflasyon farkı olarak maaşlara yansıyacak.

Emeklinin zam oranı nasıl belirleniyor?

Emekli maaş zammı büyük oranda netleşse de artışın nasıl yapılacağı konusunda belirsizlikler var. Zam oranının kök maaşa mı yoksa en düşük emekli maaşına mı uygulanacağı merak ediliyor. Normal koşullarda, 6 aylık enflasyondan kaynaklanan zam oranı kök maaşa uygulanır. Ancak kök maaşlar, en düşük maaşın altında kalıyorsa, emekliler en düşük emekli maaşını alır.

6 Aylık Enflasyon Farkı Tahmini

Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları anketine göre, haziran ayı enflasyon tahmini %2,52 olarak öngörülüyor. Bu tahminler gerçekleşirse, 6 aylık enflasyon oranı %25'e yaklaşacak. Haziran ayı enflasyon verileri temmuzun ilk haftasında açıklanacak.

Güncel altın fiyatları: 18 Temmuz Perşembe gram ne kadar oldu? Güncel altın fiyatları: 18 Temmuz Perşembe gram ne kadar oldu?

Memur maaşları nasıl belileniyor?

Memur maaşları, devletin belirlediği kanuni düzenlemeler ve toplu sözleşme süreçleri ile belirlenir. Hizmet sınıfı, unvan, derece, kademe, hizmet yılı ve eğitim durumu gibi etkenler maaşları farklılaştırır. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında enflasyon verileri ışığında zam yapılır ve toplu sözleşme görüşmeleri sonucu belirlenen oranlar maaşlara yansıtılır.

Temmuz ayında açıklanacak yeni zam oranlarıyla emekliler ve memurların maaşlarındaki artışlar netleşecek. Yeni dönemde emekli maaşlarının nasıl belirleneceği ve hangi oranların uygulanacağı merakla bekleniyor.

Kaynak: Evrensel