Nihat AK/EGE TELGRAF-Menderes'te kurulu Alevi Bektaşi dernekleri CHP Belediye Başkan Adayı İlkay Çiçek ve Belediye Meclis Üye listesine büyük tepki gösterdi. Menderes Alevi Bektaşi Cemevi’nin organizasyonunda bir araya gelen çok sayıda alevi yurttaş belediye önünde basın açıklaması yaparak öfkesini ortaya koydu.

Yapılan basın açıklaması şöyle;  Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucu unsurlarından olan alevi yurttaşlar;

Bugün geldiğimiz süreçte CHP'nin gerçek sahipleri ve emekçileri olarak yok sayıldığımız bir süreci yaşamaktadır.

Bizler asla partimizi terk etmiyoruz fakat bu ayrılıkçı zihniyeti yok sayıyoruz bunun bedeli seçim sürecinde mutlaka sandığa yansıyacaktır.

Bilindiği gibi ülkemizde bir yerel seçim süreci yaşanmaktadır. Bu süreç içerisinde Alevi Kürt toplumu olarak ağırlıklı oy verdiğimiz CHP İzmir Menderes, örgütünün ilçe başkanlığına temsil edilmek üzere isimler verilmiştir.

Bu durum başta adaylar, ilçe başkanları ve Genel Merkez olarak üzere tüm kademelere bildirilmiştir.

Ancak her seçimde olduğu gibi bugün de Aleviler bu zihniyet tarafından çantada keklik olarak görülmüş en basit talebimiz yok sayılmıştır.

Bizler inancımız gereği zalimin, Yezid’in karşısında mazlumun yanında olduk. Bu düşüncelerimize en yakın sol sosyalist partilere özellikle de Cumhuriyet Halk Partisi’ne hiçbir talepte bulunmadan destek verdik. Ancak bu tavrımız bugüne kadar hep yanlış yorumlandı. Zannediliyor ki bizler bir partiye mahkum olarak hiç sorgulamadan, taleplerimiz karşılanmadan oy vermek zorundayız.

Eşit yurttaşlık haklarından yararlanmayan, ötekileştirilen toplumların seçeneksiz olduğunu düşünenler bilsinler ki bizler sorgusuz sandığa gidip CHP Menderes Adayına oy vermeyeceğiz. 

İYİ Parti'den Erdoğan açıklaması İYİ Parti'den Erdoğan açıklaması

Kaynak: EGE TELGRAFMuhabir: Nihat AK