in ,

Menderes’te virüse karşı seferberlik!

Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında sürecin başından bu yana koordineli bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, “Belediye hizmetlerini de aksatmadan sürdürüyoruz” dedi

mendereste-viruse-karsi-seferberlik

Tüm dünya korona virüsü konuşurken, Türkiye’nin hemen her kentinde de salgınla mücadele soluksuz devam ediyor. Sürecin başından itibaren vatandaşın sağlığı ve huzuru için canla başla çalıştıklarını söyleyen Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, ilçesindeki çalışmaları Ege Telgraf’a anlattı.

Pandemi ilan edilmiş bir hastalıkla karşı karşıyayız. Herkes gibi biz de tam ortasındayız” diyen Başkan Kayalar, “Çünkü bu virüs dünyanın her noktasında aynı etkiyi veriyor. İnsan ayrımı yapmadan herkesi tehdit eden bir hastalık ile mücadele ediyoruz. Türkiye’de de hastalığın boyutları ortada. Süreci en sorunsuz şekilde atlatmak istiyoruz. Menderes Belediyesi’nde çalışan tüm arkadaşlarımla birlikte özverili bir mücadele veriyoruz. Çalışma arkadaşlarım başta olmak üzere, diğer kurum ile kuruluşlar ve esnafımızla uyum içerisinde hareket ediyoruz. Herkesin duyarlı olup, özveriyle hareket etmesi gerektiği bir dönemdeyiz. Menderes’te de bunu başardık. Bu süreçte fedakarca hareket eden başta çalışma arkadaşlarım olmak üzere herkese teşekkür ederim. Belediye olarak bu süreci kendimize yük olarak görmüyoruz. Bizim tek bir amacımız var o da vatandaşımıza en iyi şekilde hizmet etmek. İlk günden itibaren gerekli tüm tedbirleri aldık. Açıklanan genelgelere harfiyen uyuyoruz. Evde çalışabilecek arkadaşlarımız işlerine evlerinden devam ediyor. Hiçbir işimiz aksamadan sürüyor. Önceliğimizi korona virüs ile mücadeleye vermiş olsak da belediye hizmetlerimize de devam ediyoruz. Hiçbir işimizi aksatmadan sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaşanan durumdan en çok etkilenen kesimin evine ekmek götürmek zorunda olan esnaf olduğunu söyleyen Kayalar, “Ülkemizin genelinde olduğu gibi bizim esnafımız da zor günlerden geçiyor. Kepenk indiren çok fazla esnafımız var. Zaten genelge ile kapatması gereken iş yerleri belirlenmişti. Menderes Belediyesi olarak aldığımız önlemler kapsamında belediyemizin kiracısı olan ancak bu süreçte dükkanını kapatmak zorunda olan 25 esnafımızdan kapalı kaldığı süre kadar kira almayacağız. 90 kiracımızın da 3 ay boyunca kiralarını erteliyoruz” dedi.

KOORDİNELİ BİR ÇALIŞMA

Korona virüs ile mücadele kapsamında ilçe sakinlerinin sağlığını korumak için yaptıkları çalışmaları anlatan Başkan Kayalar, şu açıklamalarda bulundu: “Menderes’te seferberlik ilan ettik. İlk günden itibaren gerek dezenfektasyon çalışmalarımız gerekse bilgilendirme çalışmalarımız ile vatandaşlarımızın yanındayız. Temizlik işleri müdürlüğümüz tarafından kurulan 6 kişilik özel ekip ile dezenfekte çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tüm ekibimizin Ziraat Mühendisleri Odası’ndan alınan biodisel uygulayıcı sertifikaları mevcuttur. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 5 kişilik ekibiyle de koordineli çalışma gerçekleştirilmekteyiz. 44 mahallemizin tamamında ana arterler ve tüm sokaklar dahil dezenfektasyon çalışması yapılmıştır. 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız öncelikli olmak üzere toplam 5000 maske ve eldiven ile 5000 el dezenfektanı dağıtımını da gerçekleştirdik. Ayrıca zabıta müdürlüğümüz tarafından açıklanan genelgeye uygun olarak pazar yerlerinde de düzenlemeleri yaptık. Denetimleri üst seviyede tutarak, vatandaşlarımızın pazarlarda ürün seçmesine izin verilmemekte, maske kontrolü yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın sosyal mesafeye dikkat etmesi için yoğun olarak kullanılan alanlara banka, market, pazar yeri, kamu alanları gibi uyarıcı yer bilgilendirmeleri yapılmış, pazar yerlerinde tezgahlara bilgilendirici afişler yerleştirilmiş, tüm esnafa maske ve eldiven de dağıtılmıştır. Marketlerde ise fiyat kontrolü başta olmak üzere, alana göre alışveriş yapan vatandaş sayısı, açılış-kapanış saatleri, çalışanların ve vatandaşların maske kontrolü, sosyal mesafe kontrolü düzenli olarak yapılmaktadır. Seyyar satıcılara karşı da üst düzey önlem alınmıştır. Sokağa çıkması sınırlandırılan 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan Menderes Vefa Sosyal İletişim Merkezi’ne 30 belediye personelimiz görevlendirilmiş, 6 araç desteğinde bulunulmuştur. Evde Sağlık Hizmetleri Birimimiz tarafından 65 yaş üstü 875 vatandaşın pansuman, doktor muayenesi, enjeksiyon, sonda değişimi, serum takılması, tansiyon, şeker ve ateş ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Sağlık çalışanlarına 200 maske, 500 eldiven, 25 koruyucu elbise ve 65 adet yüz siperliği de tedarik ettik. Vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı alanlara dezenfeksiyon tüneli ve el dezenfekte üniteleri de yerleştirdik.”

Çalışmaları kapsamında ilçe sakinlerinin sağlığını korurken, belediyede çalışan personel için de her türlü tedbiri aldıklarını söyleyen Başkan Kayalar, “Tüm çalışma arkadaşlarımıza maske ve eldivenin yanı sıra, her birimimize el ve cilt dezenfektanı dağıtımını yaptık. Bunun yanı sıra tüm hizmet binalarımız ve şantiyelerimizde ateş ölçer ile vücut ısılarını ölçüyoruz. 38 derece ve üzeri durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna yönlendiriyoruz. Tüm binalarımızda ve araçlarımızda dezenfektasyon çalışmalarımızı da gerçekleştirdik” dedi.

SORUMLULUĞA ARA YOK

Virüsle mücadele ederken sosyal sorumluluk projelerine de ara vermeden devam ettiklerini söyleyen Başkan Kayalar, “Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz tarafından ihtiyaç sahibi bin 523 aileye gıda paketi dağıtılırken, salgın nedeniyle işini kaybetmiş 223 vatandaşımıza ise ayni yardım yapılmıştır. Ayrıca salgın nedeniyle dar gelirli 348 vatandaşımıza da yine ayni yardım yaptık. Bu vesileyle destekte bulunan tüm hayırseverlerimize de teşekkür ederim. Bunun yanında vatandaşımızı bilinçlendirici çalışmalarımız da var. Sosyal medya hesaplarımızdan her gün vatandaşlarımızı bilgilendirici görsel, duyuru ve videolar paylaşıyoruz. “Kitaplar Bizden Okumak Sizden” uygulamamız ile kütüphanemizde yer alan kitaplarımızdan talep eden vatandaşlarımıza ekiplerimiz bu kitapları evlerine kadar götürüyor. “Evde Kal Hareketsiz Kalma” uygulamamız ile spor eğitmeni arkadaşımız Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri sosyal medya hesaplarımızdan vatandaşlarımızın evlerine konuk oluyor ve spor aktivitesini hep birlikte gerçekleştiriyorlar. İnsanlar için mücadele ederken, can dostlarımızı da bu süreçte unutmadık. Sokakların boşaldığı bugünlerde onlar için mama dağıtımlarımızı yoğunlaştırdık. Veteriner işleri müdürlüğümüz tarafından sokak hayvanlarımıza bin 500 kilo mama dağıtımı gerçekleştirildi” açıklamalarında bulundu.

Son olarak, Menderesliler’e seslenen Başkan Kayalar, “Hemşehrilerimin sağlığı bizim için önemli. Onlar için çalışma arkadaşlarımla birlikte görevimizin başındayız. Tek amacımız bu süreci en sorunsuz şekilde atlatmak. Vatandaşlarımızdan da tek bir isteğimiz var, lütfen kurallara uysunlar ve evde kalsınlar” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

haydar-bas-koronavirusten-hayatini-kaybetti

BTP Genel Başkanı Haydar Baş, koronavirüsten hayatını kaybetti

karsiyakada-kacak-hurda-depolarina-baskin

Karşıyaka’da kaçak hurda depolarına neşter!