Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan 28 Mayıs günü yaklaşık 300’ün üzerinde belediye personelinin işine son verdi. 9 gündür belediye önünde direnişi sürdüren işçiler bugün yeryüzü sofrası kurdu. Kuru ekmek ve soğan yiyerek, ‘yiğit muhtaç olmuş kuru soğana’ türküsüyle belediye yönetimine seslendiler.

KURU EKMEK SOĞAN YEDİLER

İşten çıkarılanlardan Mustafa Doğan, “Biz 400 belediye çalışanıyız. Her birimiz işimizi layıkıyla yerine getirdik. Aydın Pehlivan seçim sürecinde hiçbir işçiye karışmayacağını söyledi. Ancak seçim bittikten sonra takke düştü kel gözüktü misali işi kıyıma başladı. İşçileri kuru ekmek soğana muhtaç etti” ifadelerine yer verdi.

SunExpress'in İzmir-Kars seferlerini iptal etmesi tepkilere neden oldu SunExpress'in İzmir-Kars seferlerini iptal etmesi tepkilere neden oldu

Öte yandan işçiler bugün belediye önünde dağıttıkları bildiride yaşanan haksızlıkları anlattı. Bildiride, Aydın Pehlivan ya da belediye yönetiminden hiç kimse ile diyalog kurulamadığına dikkat çekildi.

ŞEREF SÖZÜ VARDI

Aydın Pehlivan’ın seçim öncesi verdiği namus şeref sözünü hatırlatan işçiler, “Aydın Pehlivan şu an, ailem dediği işçiyi, yandaş bir sendika ile AKP'li ve diğerleri olarak bölüyor. Biz her belediye işçisi gibi doğumdan ölüme kadar Menemen'in her köşesinde alın teri dökenleriz. Sokaklarınızı süpüren, çocuğunuzun geldiği kreşi temizleyen, geldiğiniz kursların öğretmenleriyiz. İş akitleri sonlandırılanlar, işten çıkarılanlar sahada alın teri döken emekçilerdi” dedi.
Emekten ve emekçiden tasarruf edilemeyeceğini hatırlatan işçiler, “İlla yapacaksınız, çiçekten, festivalden, konserden yapın. Seçimden önce binlerce kişiyi oy vermesi karşılığında işe alırken bütçenin biteceğini düşünemediniz mi?” ifadelerine yer verdi.

DAYANIŞMAYA ÇAĞIRDILAR

Menemenli vatandaşları dayanışmaya çağıran işçiler, “Bayramdan hemen önce bu haksızlık karşısında sizleri yanımızda olmaya davet ediyoruz. Belediyenin bir kamu kurumu olduğunu hatırlayalım. Belediye başkanlarının hangi siyasi ideolojiye bağlı olduğu bizi ilgilendirmez. Belediye başkanının ve yönetiminin göreve geldikten sonra tasarruf politikalarını işçi ve emekçi üzerinden yapması kabul edilebilir bir durum değildir” ifadelerine yer verdi.

FİLLER TEPİŞİYOR ÇİMENLER EZİLİYOR

Açıklama, “Biliyoruz ki bugün bir haksızlığa susarsak yarın aynısı hepimize yaşatılacaktır. Sizleri de çocuklarımızın ekmeğimizin hakkı için bizlere destek olmaya, sesimizi duymaya ve duyurmaya çağırıyoruz... Çünkü şunu çok iyi biliyoruz tek başına kurtuluş yoktur” ifadeleriyle sonlandırıldı.

Kaynak: Bülten