Menemen Belediyesi’nde işten çıkartılan 300’e yakın işçinin eylemi belediye önünde nöbetleşe sürüyor. İşçilere bugün Kent Bileşenleri grubu da destek verirken, işçilerin bağlı bulunduğu Belediye-İş Sendikası İzmir Şubeleri Başkan Yardımcısı Erdal Kutlu, bir basın açıklaması okudu.

Kutlu, “Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan, 2021 yılında başkan vekili olarak göreve geldiğinde mevcut kadro olan 1200 kişi için çok fazla olduğunu söylemişti. Başkan Vekili olarak işçi fazla diyen Aydın Pehlivan, 31 Mart seçimleri öncesi yeniden seçilebilmek için insanların umutlarıyla, hayalleriyle oynayarak 3000 kişiyi işe aldı. Ardından yüzlerce emekçiyi işinden, aşından etti. Her zaman işçilerin dostu olduğunu iddia eden, “işçi için canımı veririm” diyen, emekçinin alnının teri kurumadan maaşını yatırırım diyen Başkan Aydın Pehlivan’ın gerçek yüzü seçimlerin ardından ortaya çıktı” dedi.

Whatsapp Image 2024 06 03 At 15.26.25

Çeşme’nin Kaçeli koyunlarına İzmir Büyükşehir sahip çıkacak Çeşme’nin Kaçeli koyunlarına İzmir Büyükşehir sahip çıkacak

‘DERHAL BU YANLIŞTAN DÖNÜN’

Erdal Kutlu açıklamalarına şöyle devam etti: “Bugün burada yüzlerce emekçi işten atılırken, hak arama mücadelesi verirken, dün “bize üye olmazsanız işten atılırsınız” diyen sözüm ona Hak-İş Hizmet-İş temsilcilerini işçinin yanında göremezsiniz. Başkan Pehlivan yasanın açık hükmüne aykırı davranarak belediyeyi ve kamuyu zarara uğratmaktadır. Burası kimsenin bakkal dükkanı değildir. Başkan Pehlivan, “iktidara sırtımı dayadım bana bir şey olmaz, nasılsa tazminatlar cebimden çıkmayacak” diye düşünüyor. Bu tavır hukuka aykırı olduğu kadar, ahlaka ve hakkaniyete de aykırı bir tavırdır. Buradan Başkan Pehlivan’a ve yöneticilerine soruyoruz. Bayrama 15 gün kala yüzlerce emekçiye bu zulmü niye yapıyorsunuz? Sizde hiç mi vicdan yok. Siz bu belediyenin öncesini, sonrasını gelirini giderini bilen birilerisiniz. Bunları bilerek aday oldunuz. Bunları bilerek seçim öncesi yüzlerce kişiyi işe aldınız. Bugün neden isten çıkarıyorsunuz? Eğer tasarruf yapacaksınız, alınteri döken emekçiden değil, bankamatikçi olarak işe aldığınız ve yüksek maaş bağladığınız kişilerden yapın. İlla yapacaksınız festivalden, konserden yapın, işçiden elinizi çekin. İşçi emekçi üzerinden ekonomik politikalarınızı uygulamayın ve derhal bu yanlıştan dönün.”

Kaynak: Bülten