in ,

Menemen için farklı yorumlar

Menemen Belediyesi’nde Başkan Vekili için ertelenen kura seçimi yarın yapılacak. Tartışmalar gölgesinde neler yaşanacağı şimdiden merak konusu oldu

menemen-icin-farkli-yorumlar

Menemen Belediye Başkanvekilli Seçimi için önceki gün yapılması planlanan kura seçimi CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin meclis toplantısına katılmaması ve çoğunluğun sağlanamaması sebebiyle yarın yapılacak. Yaşanan gelişmelere bir yorum da Millet İttifakı’nın ortağı İYİ Parti ve Cumhur İttifakı ortağı MHP’den geldi.
Millet İttifakı’nın farklı bir yöntem uygulayarak toplantıya katılmadığını söyleyen İYİ Parti İzmir İl Başkan Kırkpınar, “Bir tavır var, bu da alınan karara karşı olan bir tavırdır. Böyle devam edecek diye bir şey yok. Seçimle gelen Deniz Hanım da görüşünü dile getirdi. Valilik kararı ile seçim yapılmak istenmesi gerçekten çok garipsendi. Burada madem iş hukuka kalmış, idari mahkemenin verdiği karar bir üst mahkemeye taşınmış… En azından müraacatın beklenmesi gerekirdi. Ülkenin hal-i pürmelalini birlikte izliyoruz” dedi.
AK Parti kanadından CHP’nin toplantıya katılmamasına ilişkin yapılan “Menemen’e yapılmış bir ihanettir” açıklamasını da değerlendiren Başkan Kırkpınar, “Böyle bir ifadeyi kullananlarla ilgili bir şey söylemek istemem ama başından beri idari mahkemenin aldığı karara gidene kadar orada her şey gözümüzün önünde cereyan etti. Sonuca itiraz olabilir ama bu itirazı doğru ve haklı bulmuyorum. Çünkü her şey göz önünde yaşandığı gibi fikir ve teklif kendilerinden geldi. Sonuca da saygı duyulmalıydı” ifadelerini kullandı.

‘ÇOK DAHA AĞIR…’

Yarınki seçime ilişkin de açıklamalarda bulunan Kırkpınar, “Sonuçları ne olacak bilemiyoruz. Bu ülkede her şey normal karşılandığı için Perşembe günü kendilerini ilan bile edebilirler, bilemiyoruz. Demokrasilerde insanlar kullandıkları oyun arkasında dururlar. Manevi anlamda arkasında durmak gerekir. Eğer kullandıkları oyu çeşitli vesileler ve farklı mecralarla hareketlendirip de heba edeceklerini zannedenler bir sonraki seçimde çok daha ağır bir yenilgi alırlar. Türkiye’nin neresinde olursa olsun bu uygulama doğru bir uygulama değil” diye konuştu.

ŞAHİN: KARARA UYULACAK

“Mahkeme kararı neyse herkesin ona uyması lazım” diyen MHP İl Başkanı Veysel Şahin, “Mahkemenin verdiği karar zaten yoruma kapalıdır. Bizim de bunu tartışacak halimiz yok. Zaten devlet ‘Yeniden kura çekin’ diyor. Kura ile belediye başkanı olması her ne kadar bana uygun bir şey değilse de söyleyecek bir şey yok. Yenilenecek deniliyorsa yenilenecek” dedi.
Millet İttifakı’nın salona gelmemesini de ‘Hukuka saygısızlık’ olarak değerlendirdiklerini belirten Şahin, “Konu bugünden başlamış gibi değerlendirirsek yanlış olur. Bu konuda bundan yaklaşık 1 buçuk ay önce başladı. Menemen Belediye Başkanı’nın, her ne kadar bunu konuşmaktan arlanıyor olsam da, beraberindeki kişilerle birlikte yargılanıyor olmasından dolayı böyle gelişen bir süreç var. Bunun üzerinde 15’e 15 sonuçlanmış bir süreç var. Onun üzerine de kura çekimi ile isim belirlendi. Bunun usulü var. Hukuki bir süreç olduğu için yorum yapmıyorum. Hukuki bir hadiseye yorum yapmanın da bir esprisi yok. Mahkeme ‘Yenilenecek’ diyorsa yenilenecek. Bunun lamı cimi yok” ifadelerini kullandı.

‘KARARA HERKES UYACAK’

Menemen halkının bu yaşananları hak etmediğini de sözlerine ekleyen MHP’li İl Başkanı Şahin, “Şu anda Menemen halkının oyu ile seçilen kişiler ‘yolsuzluk’ suçu ile tutuklandı. Bunu unutup da konuşmamak lazım. Hukuktan dolayı buradayız, yoksa burada olmazdık. Hukuk herkese lazım” diye konuştu.

‘Bu neyin direnişi…’

Kararı değerlendiren AK Parti Menemen İlçe Başkanı Ahmet Can Çelik, CHP’ye tepki gösterdi.“Bu neyin direnişi diye sormak isteriz kendilerine…” diyen AK Partili İlçe Başkanı Çelik, “Belediye’de usulsüzlük, talan gerçekleşirken neden direnmediniz, şimdi mi aklınıza geldi, partinizin gururunu korumak. Yıllardır CHP’nin Hizmetsizlik anlayışıyla yönetilen Menemen, daha iyi yönetilmeyi, hizmeti, kalkınmayı hak etmiyor mu? Yoksa sizin menfaatleriniz daha mı önemli? Umarız bir an önce seçim gerçekleşir aksi halde kaostan beslenmek Menemen’e zarar vermekten başka bir işe yaramaz” dedi.“Şimdi bari susun ve yargıya saygı duyun” diyen Çelik, “Menemen’de CHP’de yolsuzluk bitene kadar hukukun dediği olacak!” açıklamalarında bulundu.

ehliyetine-el-koyulan-surucu-alkolsuz-oldugunu-ispatlayip-cezayi-sildirdi

Ehliyetine el konulan gazeteci Tokmakoğlu alkolsüz olduğunu ispatladı, cezayı sildirdi

yasanan-acilar-dinmiyor-depremde-yikilan-riza-bey-apartmaninin-yerine-park-talebi-yanit-bekliyor

Yaşanan acılar dinmiyor, depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nın yerine park talebi yanıt bekliyor