in ,

Menemen’de kura çekildi: Pehlivan Başkan Vekili oldu

Menemen Belediyesi’nde çekilen kura sonucu yeni başkanvekili Aydın Pehlivan seçildi

menemende-kura-cekildi-pehlivan-baskan-vekili-oldu

Menemen Belediye Meclisi’nde Başkan Vekili torbadan çekilen kurayla belirlendi. Yapılan çekimde, CHP’li Deniz Karakurt ile AK Partili Aydın Pehlivan yarıştı. Kura çekiminin ardından Menemen Belediyesi Başkan Vekili AK Partili Pehlivan oldu.
Başkan Vekili Vali Yardımcısı Hulusi Doğan idaresinde önceki gün gerçekleşen oturumda CHP’nin aldığı boykot kararının ardından seçim gerçekleştirilememiş, 15 meclis üyesinin katıldığı oturum salt çoğunluk sağlanamadığı için ertelenmişti. Menemen Belediye Meclisi, dün Vali Yardımcısı Hulusi Doğan’ın yönetiminde yeniden toplandı. Kuraya, CHP’den 5, AK Partiden 10, MHP’den 2 meclis üyesi ve bir de bağımsız meclis üyesiyle birlikte toplamda 18 meclis üyesi katıldı. Gerekli çoğunluğun sağlandığı oturumda katip üyeliği görevini Özgün Metin ve Ali Aydın üstlendi.

DIŞARIDAN TAKİP ETTİLER

Toplantıyı CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İzmir Milletvekilleri Mahir Polat, Kamil Okyay Sındır, Bedri Serter ve İl Başkanı Deniz Yücel kura çekimini ilçe binasından takip ederken, il yönetim kurulu üyeleri ve İlçe Başkanı Turan Erdoğan ise destek vermek için belediyede yerini aldı.
AK Parti’de ise Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir Milletvekili Necip Nasır ve İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, ilçe binasında toplantıyı takip etti.

İTİRAZI YİNELEDİLER

Toplantının başında söz alan CHP’li Aday Deniz Karakurt, “Mahkeme kararı beklenmeksizin Vali kararıyla seçim yapılmasını hukuki olarak uygunsuz buluyoruz. Bu nedenle itirazımı tutanaklara geçmesi için bir kez daha dile getiriyoruz” dedi.
Demirci, “Menemenimiz adına hayırlı olsun. CHP’li belediyelerini bu salonda görmekten dolayı memnunuz. Kanunun gereği nedeniyle Başkan Vekili seçimi yapılacak. Menemen’in kaybedecek bir dakikası yok. Başkanın ve meclisin mücadelesi ile inşallah hayırlı işler bu meclisten çıkar. Menemenli halkımız da bu seçimi bekliyor” açıklamalarında bulundu.

A4 KAĞITLARINA İSİMLER YAZILDI

Vali Yardımcısı Doğan, kuranın yönetmeliğin belirlendiği üzere torbaya iki adayın isimlerinin atılarak seçileceğini duyurdu. Kura çekimi öncesi söz alan CHP’li Karakurt, “Meclis üyelerimiz anlaşmaya yapılmasını oylamaya sunulmasını talep edildi. A4 kağıdına yazılacak, dörde katlanacak. Fakat daha sonradan herhangi bir itiraz olmaması için bu usulün oylanmasını istiyoruz” dedi.
AK Parti Grup Sözcüsü Yusuf Demirci, “Biz toplantı öncesinde istişare yapmıştık. A4 kağıtları herkesin gözü önünde açılacak ve kağıtlar dörde katlanacak” ifadelerini kullanırken, Vali Yardımcısı Doğan da, “Hiç merak etmeyin, adalet en önemli konudur. Hayırlısı neyse o olsun. Ben inanıyorum ki kim seçilirse seçilsin ülkemize güzel hizmetler yapılacaklar. Ben o yüzden hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Usullere uygun gerçekleştirilen kurada ismi çıkan aday ise Cumhur İttifakı adayı Aydın Pehlivan oldu.

İLK AÇIKLAMAYI YAPTI

Kuradan adı çıkan Aydın Pehlivan, oturumun ardından belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Pehlivan, “En nihayetinde yasaların, kanunların tarif etmiş olduğu şekliyle ilgili kura çekimini gerçekleştirebildik. Bu kura sonucunda da Allah bizlere nasip etti. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, AK Belediyeciliği Menemen ile tanıştırmanın heyecanı içerisindeyiz. Bu konuyla ilgili de tüm teşkilatlarımızdan Allah razı olsun. Ben Menemen’in evladıyım. Biz bu konuda Menemen’de muhalefettik. Bu anlamda layıkıyla yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Tüm Menemen halkının gözü önünde cereyan etti bu konular. Şu anda da Rabbim bize belediyeyi yönetmeyi nasip etti. İnşallah AK Belediyeciliği en son dayandığı noktada bizlerde halkımızla buluşturuyor olacağız. Hepinizden Allah razı olsun, sonucun hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

‘KARARA BOYNUMUZ KILDAN İNCE’

“Mahkeme sizin isteğinizin dışında bir karar verirse sonuç nasıl etkilenecek?” sorusuna da yanıt veren Pehlivan, “Daha sonra bu konularla ilgili tabii ki açıklama yapacağız. Ancak biz, kanuna, hukuka saygı duyan insanlarız. Türkiye Cumhuriyeti bir kanun devletidir. Bu konuyla ilgili ilerleyen süreçte mahkememizin kararlara da boynumuz kıldan incedir. Biz şu anda mahkemenin verdiği kararı içeride icra ettik. Bu icrayı yapabilmek adına günlerdir hepiniz yoruldunuz. O yüzden mahkemelerimizin vereceği kararın başımızın üstende yeri vardır. Yaşayıp göreceğiz” diye konuştu.

Yağmur Gülü

sakaryada-sok-cinayet

Şok cinayet: Öldürdükten sonra parçaları dereye atıldı

keske-ak-partinin-icinde-siyasete-devam-etseymisiz

“Keşke AK Parti’nin içinde siyasete devam etseymişiz”