in ,

Menemenli çiftçi için kötü senaryo!

Kurak geçen kış sonrası alınmayan tedbirler nedeniyle bir haftadır Menemen Ovası’nda su bulunmadığını söyleyen Başkan Karagöl, “15 güne mahsullerimiz kuruyacak” dedi

menemen-ziraat-metin-karagol-tarim

Tarımda yaşanan kuraklık ürkütücü boyutla ulaştı. Gelecek yıllarda yaşanabilecek su kıtlığı konusunda pek çok çevreci grup uyarılarda bulunmuş, bilim insanları verileri paylaşmıştı. Kuraklığın emareleri iyiden iyiye kendini gösterdi.

Yeterli yağmurun olmadığını ve barajların boş kaldığını ifade eden Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl, yetkililere seslendi; tarlaların susuz kaldığını söyledi. Karagöl, özellikle pamuk ve üzümün bu sene sulanamadığını ve bir haftadır çiftçinin kendi artezyenden gelen suyu paylaştığını dile getirdi.

BARAJDA SU YOK’

Barajdan gelen suyun kesildiğini belirten Karagöl, “Şu an Menemen’e barajdan gelen su kesildi, günlük suydu, 20 günde geldi ve bitti. Şu an su yok! Çiftçi, ürünlerine birbirine yardım ederek suluyor. Sonuçta bu durum yaz ürünlerini etkiliyor; pamuk, mısır gibi… Zaten mısır su az diye çok dikilmedi. Üzümün suya ihtiyacı var, tanelerin şişmesi gerek. Su gelmez ancak bir dahaki kış yeterli yağmur yağarsa yeniden olur. Önlem alınmadı ve suyumuz yok bu yüzden. Göz göre göre geldi. En kötü senaryoyu yaşıyoruz. Çiftçi kendi halinde yardımlaşıyor. Şu an sadece artezyenlerde su var. 220 bin dönüm var burada ancak 50 bin dönümü sulanır. Her sene azala azala, barajda en sonunda su yok. Türkiye herkesin bildiği gibi su zengini bir ülke değil. Bir haftadır suyumuz yok. 15 gün sonra bütün yapraklar solacak. Devletin önceden önlemler alıp yağmur suyunu biriktirmesi gerekiyor. Damlama sisteme geçilmesi lazım. Geç kaldık. Bazı şeylerin kuraklığa göre hazırlanması lazım. Yazın su isteyen ürün dikilmiyor artık. Gerçekten sıkıntılı, kışın yağmur olmazsa seneye bir şey dikemeyeceğiz. Çiftçi artık suyu bulamıyor” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK/ ÖZEL HABER

saglik-bakanligindan-normallesmede-yeni-tedbirler

Sağlık Bakanlığı, 27 bin sözleşmeli personel alımı yapacak

futbol-askina

Meşin yuvarlak aşkına tüm defansı yıkıp geçti!