in ,

Meşin yuvarlak aşkına tüm defansı yıkıp geçti!

Daha önce ‘erkek değil kız’ olduğu için U12 futbol ligine katılamayan Ela Tong’un hayallerine kavuşmak için verdiği mücadele sonunda başarıya ulaştı

futbol-askina

Meşin yuvarlağa aşık olmuş, kendini geliştirmek için ter döküp saatlerce antrenman yapmış ancak kız takımlarındaki yetersizlik nedeniyle beş yıldır erkeklerle futbol oynayan 12 yaşındaki Ela Tong, U12 ligine ‘erkek değil kız’ olduğu için takımıyla birlikte katılamamanın hayal kırıklığını yaşamıştı.

Yeşil sahalarda gönlünce top koşturabilmek için ailesiyle birlikte uzun süredir mücadele veren Ela, sonunda hayallerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Ela’nın durumuyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu’na yaptıkları başvuruya yanıt alamadıktan sonra çareyi FIFA’da bulan Tong Ailesi, sonunda bekledikleri yanıtı aldı. FIFA, konunun takipçisi olacaklarını belirterek kızların U13 maçlarının oynanacağını teyit etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan anne Ebru Tong, süreçte yaşanan gelişmeleri aktardı. Ela’nın Konak Belediyespor’a geçerek lisans aldığını duyuran anne Tong, “Yaklaşık 1,5 ay U13 liginin fikstürünün oluşturulmasını bekledik. Sonunda fikstür oluştu. Şimdi İzmir’in U13 liginde maç yapılacak statüye uygun üç takım görünüyor ama hiç yoktan iyidir. Türkiye genelinde U13 kızlarda 33, U15’de ise sadece 37 takım görünüyor. Toplasanız 40 bile değil… Başından beri işte bu yüzden kızlarla erkeklerin resmi ligde birlikte oynaması gerektiğini söylüyoruz. Ela, lisanslı bir oyuncu olduğu için çok mutlu oldu. Tabii artık sadece kızlarla oynayacağı ve bu yüzden de eski takımından ayrılması gerektiği için biraz ona üzüldü ama bütün kızların maç yapabilecek olması ve bu durumda onun da katkısı olduğu için sevinçli. Çabalarının, istekli olmasının bir sonuca vardığının o da farkında. Azmedince bir şeylerin olabileceğini erken yaşta görmenin ayrıcalığını da yaşıyor. Biz de Ela’yı mutlu gördüğümüz için aile olarak çok mutluyuz. Takımına da kısa bir sürede adapte oldu, yeni arkadaşlar edindi, yeni bir ortama gitti. Ela, artık profesyonel bir futbolcu olarak kariyerini sürdürecek” dedi.

MUTLUYUZ, HEYECANLIYIZ’

“Biz hala bu ayrımcılığa maruz kalmasının erken olduğunu düşünüyoruz” vurgusunu da yapan anne Tong, “Biliyoruz ki er ya da geç lisanslı futbolcu olarak kız takımına geçecek ancak en azından 14 ila 15 yaşına kadar erkek arkadaşlarıyla birlikte oynayabilirdi. Ancak mutluyuz, heyecanlıyız. Maçlara çıkmak için sabırsızlanıyoruz. Normalde de turnuvalarda maç yapıyordu ama bir lige katılma ve lisanslı sporcu olma duygusu bambaşka…” ifadelerini kullandı. Son olarak hiçbir çocuğun ne sporda ne de hayatın herhangi bir alanında ayrımcılığa maruz kalmaması için çağrıda bulunan Ebru Tong, “Çıkış noktamızda Ela’nın futbol geleceğiyle ilgili bir kaygımız yoktu; onun ve onun durumunda olan çocukların daha çok maç yapabilmesi ve özgürce diledikleri takımda yer almasını hedefliyorduk. Ebeveynler olarak çocuklarımız için mücadele verdiğimizde bizler de neleri başarabileceğimizin bilincine vardık. Bir şeyi istediğimizde araştırmamız ve çabalamamız gerektiğini öğrendik. Hala kız çocuklarının karma maç yapma hakkının olması gerektiğine inanıyorum. Kadın futbolunun altyapısıyla ilgili de çok daha fazla emek verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden de herkesten bu çocukların maçlarına katılmalarını ve destek olmalarını istiyoruz. Bu mücadeleyi sadece Ela için vermedik; çıktığımız yolda kız çocuklarının da erkekler gibi diledikleri sporu yapabilmelerini hedefledik. Kısacası bu mücadele süreci bizim için henüz bitmedi; hatta belki de yeni başlıyor…” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

menemen-ziraat-metin-karagol-tarim

Menemenli çiftçi için kötü senaryo!

Efes Selçuk’ta salça zamanı