in ,

‘Meslek Kanunu ayrışma yaratır!’

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Meclis’e sunulmasını değerlendiren Necip Vardal, “1 milyon 200 bin içinde ücreti alacak sayı 100’leri geçmiyor” dedi

okullar-tatil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 yıl sonra ilk kez düzenlenen Milli Eğitim Şurası‘nın açılışında konuştu. Erdoğan, çalışmaları tamamlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu kısa sürede Meclis’e sunacaklarını söyledi. Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımının ortadan kalkacağını belirten Cumhurbaşkanı, “10 yıllık uzman öğretmenler, eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde başöğretmen unvanıyla görev yapacaklardır” dedi. Erdoğan, uzman öğretmenlerin maaşlarında bin lira, baş öğretmenlerin maaşlarında da 2 bin lira artış olacağını kaydetti.

Meslek kanun talebinin uzun zamandır konuşulduğunu belirterek sözlerine başlayan Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal, “Öğretmenlerin bir meslek kanunu talebi var. Uzun zamandır konuşulan bir konu. Fakat kanun talep ederken kısmi kazanımları geliştiren ve büyüten kanun talepleri vardı. Sınırlı bir bilgi var. Uzman ve başöğretmenlik süreci, sözleşmeli öğretmenlerle ilgili bilgi kısım kısım, 3600 ek gösterge yasasına göre bir veri yok. Bu bilgiler üzerinden yasayı tartışıyoruz. Eksik ve yanlış tartışma yürüyor” dedi.

SINIRLI SAYIDA OLACAK’

Öğretmenliğin bir kamu görevi olduğunu, arka plana atılmaması gerektiğini savunan Başkan Vardal, aynı zamanda bu sistemin öğretmenler arasında ayrıştırıcı olacağını da sözlerine ekledi. Vardal, “Biz kamu hizmeti üreten, halkın çocuklarını eğiten kamu emekçisiyiz. İktidarların öğretmeni olmayız. Uzman öğretmenlik konusuna Eğitim-Sen olarak itiraz etmiştik. Öğretmenlik mesleği ihtisas mesleğidir. Sınırlandırılıp basamaklanamaz. 1 milyon 200 bin emekçisi var ve siz sınırlı sayıda kesimi uzman yapacaksınız. Uzman yaptıklarınızın bir kısmını 10 sene sonra baş öğretmen yapıp 2 bin lira vereceksiniz. 10 sene sonra verilecek unvan bugün piyasaya sürülmüş durumdadır. Bunun bir kabul edilebilirliği yoktur. Öğretmenler arası yarışma ve ayrışmaya neden olur. Mesleğin itibarsızlığına neden olur. Aynı dersleri veren bir öğretmen 10 sene sonra 2 bin lira fazla alacak, uzman bin lira eksik ama öğretmenden bin lira fazla alacak. Aday, öğretmen, uzman ve başöğretmen sistemi olacak. Yani 30 yıllık öğretmen olun, sınava girip kazanırsanız uzman oluyorsunuz; çünkü en az 10 yıllık öğretmen olmanız lazım. Uzman öğretmenler arasında 10 yılı dolduranlar başöğretmen sınavına başvuralım diyecek. Böylece yarış olacak” dedi.

İTİRAZLARIMIZI YAPACAĞIZ’

Sürecin mesleği büyük oranda olumsuz etkileyeceğini ifade eden Vardal, “Aynı işi yaptıkları halde öğretmenlerin farklı ücret almaları kabul edilebilir bir durum değildir. Eylem takvimini açıklayacağız önümüzdeki günlerde itirazlarımızı yapacağız. Bütün öğretmenlerin haklarını savunacağız. Kendi içinde yarışan bir öğretmen kesimi oluşacak. 1 milyon 200 bin içinde bu ücreti alacak sayı 100’leri geçmiyor. Toplumun 199 bini yararlanamayacak. Kariyer basamakları olan diğer mesleklerde böyle bir sınav yok” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK / ÖZEL HABER

Yüksek kur İzmirli taksiciyi vurdu

baskan-sengel-ciglide-kadinin-siyasetteki-yerini-anlatti

Başkan Sengel Çiğli’de kadının siyasetteki yerini anlattı