in ,

Meslek lisesinden gönülden üretim

Urla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri gönüllülerle el ele vererek Türkiye’nin ihtiyacına yönelik maske üretip vatandaşa dağıtıyor

meslek-lisesinden-gonulden-uretim

Korona virüs salgını (Covid-19) nedeniyle tüm dünya gibi Türkiye’de de maske, en temel ihtiyaç malzemelerinden biri halin geldi. Bir dönem fahiş fiyatlara satılan, ardından satışı yasaklanan maskelerin teminiyle ilgili İzmirli lise öğrencileri ve gönüllülerden oluşan ekip tarafından örnek bir projeye imza atıldı. Urla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri gönüllülerle el ele vererek ülke ihtiyaçlarına yönelik olarak maske üretip ihtiyacı olanlara dağıtıyor. Urla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Tümen Aksu, tüm ülkedeki Covid-19 Mücadele Seferberliği’ne katkı koymak için harekete geçtiklerini söyleyerek “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un öncülük ettiği maske üretim kapasitesini arttırma çalışmalarına katkı koymak amacıyla Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sayın Önder Can’ın maddi ve manevi destekleriyle Okulumuz moda tasarım atölyesinde cerrahi maske üretimine 18 Mart 2020 tarihinde başladık” dedi.

GÖNÜLLÜLERLE ÇALIŞTILAR

Başlangıç olarak 10 bin adet maske üretmeyi planladıklarını belirten Müdür Aksu, ayrıca üretilen tüm maskelerin UV ışık sistem ile steril hale getirildiğini aktardı. Aksu şöyle konuştu : “Hastaları ve sağlık personellerini karşılıklı enfeksiyon geçişlerinden korumak amacıyla sağlık çalışanları ile kamu kurumlarında emek veren insanlarımız için üretime geçtik. Elbette başta Urlalılar olmak üzere vatandaşların da ihtiyaçlarını unutmadık. Çünkü bu süreçte herkesin en çok ihtiyaç duyduğu şey bu steril cerrahi maskeler. Dolayısıyla biz ilk etapta 10 bin tane maske üretmeyi planladık. Tüm okul ve ilçemizdeki dinamikler el ele verdik. Steril hale getirilen atölye ortamında gönüllülerden oluşan ekibimizle çalışmalara başladık. Amatör bir ruhla başladığımız maske üretimi için makine, teçhizatlarımızın standartlara uygun hale gelmesine sağladık. Üretilen tüm Cerrahi Maskeler UV ışık ile steril hale getirilen özel odada kullanıma hazırlıyoruz. Bunları ayrıca kutuladık. 50 adetlik kutularda paketledik.”

7500 ADETİ DAĞITILIYOR

Son aşamada lise 7 bin 500 adet cerrahi maske üretmeyi başardı. Lise Müdürü Tümen Aksu, “Üretilen 7 bin 500 adet maskeyi, Urla Kaymakamlığı koordinesinde ihtiyaç olan kurum ve kuruluşlarda çalışanların yanı sıra vatandaşlarımıza da ulaştırmaya başladık. Üretime başladığımız andan itibaren maddi manevi destek olan Urla Kaymakamı, Belediye Başkan Vekili Sayın Önder Can‘a ve gönüllü olarak atölyede çalışan halkımıza, idareci, öğretmen ve personelimize teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

ebeveynler-issiz-cocuklari-burslu

Ebeveynler işsiz çocukları burslu

torbali-icin-canla-basla-calisacagiz

‘Torbalı için canla başla çalışacağız’