SAFANUR ÖZTÜRK / EGE TELGRAF- Meyve ve sebzelerin doğru şekilde yıkanması, sağlık açısından önem taşıyor. Ancak, yeterince yıkanmadıklarında ortaya çıkabilecek potansiyel riskler de göz ardı edilmemeli. Uzmanlar, yeterince yıkanmayan meyve ve sebzelerin üzerinde mikropların ve tarım ilaçlarının kalabileceği uyarısında bulunuyor.

Özellikle tarım sürecinde kullanılan kimyasal maddeler ve çeşitli kirleticiler, meyve ve sebzelerin yüzeyinde kalabilir. Bu maddelerin tüketici sağlığına olumsuz etkileri olabilir. Ayrıca, toprak ve çevresel faktörlerden kaynaklanan diğer kirleticiler de yeterince temizlenmemiş meyve ve sebzelerde bulunabilir.

Sahte ürünler göz sağlığını tehdit ediyor Sahte ürünler göz sağlığını tehdit ediyor

Uzmanlar, meyve ve sebzeleri tüketmeden önce bol su ile iyice yıkamanın önemini vurguluyor. Bu işlem, meyve ve sebzelerin yüzeyinde bulunan potansiyel zararlı maddelerin büyük ölçüde temizlenmesine yardımcı olabilir.

Sağlık uzmanları, özellikle hassas bağışıklık sistemine sahip kişilerin ve küçük çocukların daha fazla dikkat etmesi gerektiğini belirtiyor. Yıkama işlemi, sağlıklı bir yaşam için küçük ama kritik bir adım olarak görülüyor.

Kaynak: EGE TELGRAF