İYİ Parti lideri Müsavat Dervişoğlu: Hiçbir şey olmasa bile belli ki bir şeyler oluyor... İYİ Parti lideri Müsavat Dervişoğlu: Hiçbir şey olmasa bile belli ki bir şeyler oluyor...

Milletvekili Seda Kaya Ösen, Antalya Tünektepe Teleferik Tesisi’nde gerçekleşen ölümlü ve yaralanmalı kaza hakkında hazırladığı soru önergesini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sundu. Teleferik sistemlerini kuran firmaların farklı isim çatısı altında denetleme yapmasının hayati sorunları beraberinde getirdiğini belirten Ösen, bu tür tesislerin kriz anlarında uygulayabileceği acil eylem planlarının hazırda var olmasının hayat kurtarabileceğine dikkat çekti.

İzmir Milletvekili Ösen, meclise taşıdığı soru önergesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacar’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

1-     24126 sayılı Kablolu Taşıma Tesisatı Yönetmeliğine göre teleferik sistemlerinin teknik işletmesini ve aynı zamanda denetlemesini yapan firmaların denetlenmesi söz konusu mudur?  

2-     2017 yılında dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından açılışı yapılan tesisin olağanüstü şartlarda kullanılması amacıyla acil eylem planı ve tahliye planı var mıdır?

3-     Son bakımı 4 Mart 2024 tarihinde yapılan tesisin üzerinden sadece 1 ay geçmesine rağmen korozyon nedeniyle hasara uğraması olağan mıdır? Korozyon varsa bile bunun denetleme sırasında ortaya çıkmamasının nedenleri nedir?

Kaynak: Bülten