in ,

Milli Mücadele’nin öncü şehri: Samsun

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadele’yi başlatmak üzere ilk adımını attığı kent olan Samsun, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir yere sahip. Karadeniz Bölgesinin en gelişmiş şehri olan kentte gezilip görülecek onlarca farklı durak var

Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin en kalabalık ve eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım, ekonomi bakımından en gelişmiş şehri. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da milli mücadeleyi başlatmak üzere ilk adımı attığı yer olarak tarihimizdeki önemli yere sahip Samsun, ‘Karadeniz’in Başkenti’ ve ‘Atatürk’ün Şehri’ olarak bilinen, Karayollarıyla Karadeniz Bölgesi’ni, İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi’ne bağlayan bir liman kenti aynı zamanda.

Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş ve en büyük şehri Samsun‘un antik çağlardaki ismi Amisos olarak biliniyor. Anaerkil savaşçı bir topluluk olan amazonların yerleşip yaşamlarını sürdürdükleri bölge olduğu düşünülen Samsun’u ve güzelliklerini görmek için Samsun seyahatini planlayarak siz de ilk adımı atabilirsiniz.

GEZİLECEK YERLER

Yerleşim geçmişi MÖ 60 binlere dek uzanan Samsun, Karadeniz’in en uzun kıyı şeridine sahip, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile yerli turistlerin gözdesi. Tertemiz kum plajları, Kurtuluş Savaşı’nın simgesel anlatıldığı Bandırma Vapuru, Samsun Kalesi ve Arkeoloji Müzesi ile gezilecek pek çok yeri bulunan kent, aynı zamanda bölgenin kültürel, sanatsal ve sportif açılardan da en gelişmiş kenti olarak, birçok festival, uluslararası organizasyon ve sempozyuma da ev sahipliği yapıyor.

Trabzon’un Uzungöl’ü kadar etkileyici bir doğa harikası olan Ayvacık, Kabaceviz Şelaleleri, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Kızılırmak’ın, Sivas yakınlarındaki Kızıldağ’dan doğup Vezirköprü’de Samsun kent sınırları içerisine girerek Bafra Burnu’nda Karadeniz’e döküldüğü nokta olan Şahinkaya Kanyonu ise kentin eşsiz doğal güzelliklerini oluşturuyor.

Samsun’da gezilip görülecek yerler arasında şehir merkezinde bulunan bedesten ve hanlar öne çıkıyor. Taşhan ve Fazıl Ahmet Paşa Bedesteni kentin en eski yapılarından. Sağlık turizminde markaya dönüşen Ladik Hamayağı Kaplıcaları, şifa bulmak isteyenlerin tercih ettiği bir yer.

Terme’den Yakakent’e kadar olan bölümde uzanan sahil şeridi çok sayıda plaja sahip. Karadeniz’in en etkileyici kumsallarının bulunduğu şehir yaz aylarında tatilcilerin gözdesi. Doğa sporlarına ilgisi olanlar için Ladik, Kunduz, Vezir ve Akdağ yaylaları ile Altınkaya Baraj Gölü en güzel adresler. Alışveriş yapmak için Rus Pazarı ve şehir merkezindeki çarşı da aklınızda olsun.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Yıl boyu düzenlenen etkinlik ve festivalleri ile hareketli bir yaşama sahip olan Samsun’da Uluslararası Halk Dansları Festivali, Karpuz Festivali, Bengü Karakuçak Güreşleri, Altın Fındık Yağlı Pehlivan Güreşleri, Yaşar Doğu Şenlikleri, Geleneksel Karakucak Güreşleri ve Atyarışları, Yeşilırmak Kültür ve Sanat Şenliği, Göller Bölgesi Güreşleri, Hüseyin Dede Şenlikleri, Neyzen Tevfik Kültür Şenliği, Köprülü Mehmet Paşa Kültür Sanat ve Spor Festivali, Altın Pirinç Festivali, Karadeniz Kısa Film Festivali, Deniz Oyunları Festivali en bilinen etkinliklerden.

Samsun mutfağı Karadeniz kültürünün izlerini taşıyor. Deniz ürünleri ile bezeli Samsun mutfağında kuru fasulye ve hamsi baş rolde. Mısır, lahana, keşkek, Samsun pidesi, Bafra pidesi de en çok tercih edilen yemekler arasında.

KEŞFETSEK

A. BUĞRA TOKMAKOĞLU / ÖZEL HABER

semih-girgin-kemeralti

Esnafa can suyu yolda! İşyerleri kapalı esnafa kira muafiyeti gelecek mi?

izmirde-halat-koptu-ucundaki-demir-kanca-iscinin-cenesini-parcaladi

İzmir’de halat koptu, ucundaki demir kanca işçinin çenesini parçaladı