in ,

Milli sporcu yetiştirmede Türkiye şampiyonu lise

Eğitim başarısıyla ülkenin adeta ‘Milli sporcu kuluçkası’ olan İzmir Atatürk Spor Lisesi, bu yıl tercih edilebilirlik sıralamasında zirveye oturmanın sevincini yaşıyor

milli-sporcu-yetistirmede-turkiye-sampiyonu-lise

“Sporsuz bir millet gerilemeye mahkûmdur” der, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk… Verdiği eğitimle başarılı sporcular yetiştiren ve milli takımlara yeni neferler kazandıran İzmir Atatürk Spor Lisesi, bu yıl yetenek sınavlarına katılan öğrenci sayısı ile yeni bir rekora imza attı. Ülke çapında 76 spor lisesi içinde tercih edilebilirlikte birinci sıraya oturan lise, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da takdire layık görüldü. Ülkeye yeni sporcular yetiştirmekten gurur duyduklarını söyleyen İzmir Atatürk Spor Lisesi Müdürü Vasfi Çetin, öğrenciler, sınav süreci ve eğitim planlarına ilişkin Ege Telgraf’a bilgiler verdi.
“Her yıl dönem sonunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyurduğu takvim çerçevesinde bir sonraki ders yılı için başvuruları alıyoruz” diyen Çetin, “Bu yıl 15 Haziran ve 29 Haziran tarihleri arasında öğrenci başvurularını kabul ettik. Eskiden öğrenciler evraklarını bizzat gelip okula teslim ediyorlardı ancak şimdi pandemi nedeniyle internet üzerinden online başvurularla ön kayıt yapıldı. Türkiye’de 76’ya yakın spor lisesi var. İzmir’de ise spor eğitimi veren sadece iki lise var. İzmir Atatürk Spor Lisesi, genel kapsamda her dalda sporla uğraşan öğrencilere eğitim veriyor. Foça’daki Spor Lisesi ise futbol branşında tematik spor lisesi kategorisinde. Geçen yıl okulumuza 330 öğrenci başvuru yapmıştı. Bu yıl okulumuza 816 öğrenci başvuru yaptı ve Türkiye’de en fazla başvuru yapılan okul olarak aslında bir rekor kırdık. Bizden sonra Adana, Balıkesir ve İstanbul’da bu rakamlar 600 civarında seyretti. Bu yıl yaptığımız tanıtımların meyvesini aldığımızı düşünüyorum. Pandemi sürecinde olmasına rağmen böyle bir rakama ulaşmak açıkçası bizleri çok memnun etti” dedi.

‘ARTI BİR ŞANS…’

Spor Lisesi’ne kabul edilmek için öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenen bir yetenek sınavına girdiğini de belirten Çetin, “Ritim, uzan- eriş, 30 metre koşusu, koordinasyon parkuru ve sporcu özgeçmişinden alınan puanların toplamının ortalamasının yüzde 70’i baz alınıyor. Sonrasında ise ortaokul not ortalamasının yüzde 30’u bu puanlara ekleniyor ve öğrencilerin sıralaması böylece ortaya çıkıyor. Eskiden ortaokul not ortalamalarını görebiliyorduk ancak bakanlık sistemin daha şeffaf olmasını sağlamak için bu bilgiyi koruma altına aldı. Bizler öğrencilerin yetenek sınavında almış olduğu notları sisteme girdik. Açıkçası süreç içinde hangi öğrencinin sınavı kazandığını bilemiyoruz. Bu yıl 235 kız, 581 erkek adayımız vardı. Bu adaylar içinde 90 öğrencimizi kabul ettik. Başvuruların içinde milli sporcular ve Türkiye’de derece yapmış öğrencilerimiz de var. Bu öğrencilerimiz özgeçmiş değerlendirmelerinde ekstra puan almaya da hak kazanıyorlar. O yüzden erken yaşta spora atılmış olmak böylesi sınavlarda size artı bir şans veriyor” ifadelerini kullandı.

‘GURURLANDIRIYORLAR!’

Milli öğrencileri kabul ettikleri gibi geleceğin Milli takım sporcularını da yetiştirdiklerini söyleyen okul müdürü Çetin, “330 öğrencimizin 30’a yakını milli sporcu. 310 öğrencimiz ise çeşitli kulüplerde lisansa sahip. Kısacası her öğrencimizin muhakkak bir bağlantısı var. Bireysel kategorilerde Avrupa Şampiyonu olan çocuklarımız da mevcut. Okulumuza yapılan başvurular ve öğrencilerimizin başarısından İzmir’in aslında spora ne kadar değer verdiğini bir kez daha görmüş olduk. İstanbul gibi 15 milyondan fazla nüfusa sahip bir şehri bile geride bıraktık… Futbolda, basketbolda, voleybol ve hentbolda kız ve erkek takımlarımız var. Çeşitli branşlarda eğitim verdiğimiz ve çocuklarımızı desteklediğimiz için öğrencilerimiz okulumuzu tercih ediyor. Örneğin, futsal takımımızda kızlarımız İzmir birincisi oldu. Öğrencilerimiz her yıl çeşitli yarışmalara katılıp aldıkları derecelerle hem bizleri hem ailelerini hem de güzel şehrimizi gururlandırıyor” dedi.

‘SEÇENEKLERİ VAR’

Son olarak, spor lisesinden mezun olan öğrencilerin gelecek meslek seçimlerinde birçok alanda avantajlı olabileceğinin de altını çizen Çetin, “Özellikle 11 ve 12’nci sınıflarda öğrencilerimiz 40 ders saatinin 20 saatini sporla 20 saatini ise kültür dersleriyle geçiriyor. Yani öğrencilerimiz bir hafta içinde spor, sağlık, beslenme ve anatomi gibi çok özel alanlarda eğitimler görüyor. Üniversite sınavlarında da kendi alanları olduğu için çok rahat bir şekilde başarı elde edebiliyorlar. Bu yıl bakanlık spor liselerine yeni bir avantaj da sağladı. Artık spor liselerinden mezun olan öğrenciler yardımcı antrenörlük belgesine sahip olacak. Bunun dışında Milli Savunma Üniversiteleri’ne daha çok yetenek sınavıyla öğrenci alınabiliyor. Bizim öğrencilerimiz de bu yapıya uygun oldukları için bu sınavlarda da büyük başarı elde edebiliyor. Yani spor lisesinden mezun olan öğrencilerin beden eğitimi öğretmenliği dışında tercih edebileceği birçok alan da mevcut. Bizler, sporcu öğrencilerimize gerekli bilgi, beceri, kültürel birikim ve toplumsal sorumluluk bilinci kazandırabilmek; ülkemizin spor alanındaki gelişimine katkı sunmak için varız. Bu yıl aramıza katılan öğrencilerimize parlak bir gelecek temenni ediyoruz. Gelecek sene spor lisesine hazırlanan öğrencilerimize de şimdiden başarılar diliyoruz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

emekli-ikramiye-icin-tepkili-yarim-degil-tam-kurban-parasi

Emeklilere Kurban Bayramı ikramiyeleri ödenmeye başlandı

goztepenin-48-yillik-buyuk-hasreti

Göztepe’nin 48 yıllık büyük hasreti