in ,

Milyonlarca çalışan işsiz mi kalacak?

Salgın nedeniyle uygulanan Kısa Çalışma Ödeneği bir ay daha uzatıldı. İşçilerin ücretsiz izin adı altında çalışmaya mahkum edildiğini iddia eden DİSK, ödemelerin devam etmesini istiyor

memis-sari-disk

Geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Kısa Çalışma Ödeneği’nin süresi son kez 1 ay daha uzatıldı. Bazı kesimlere göre program bitince işçiler zor durumda kalacak. Çünkü salgın nedeniyle işçi Kısa Çalışma Ödeneği kapsamına alınamayacak. Böylece işveren, kısa çalışma kapsamına alamadığı işçiyi ücretsiz izne gönderecek. Bu da milyonlarca işçinin aylık bin 431 liraya mahkûm olması anlamına geliyor. Son verilere göre 2.4 milyon işçi ücretsiz izinde ve 1.3 milyon işçi kısa çalışma ödeneği alıyor. DİSK, geçen günlerde salgın devam ettiği sürece kısa çalışma ödeneğinin de devam etmesi gerektiğini söylemişti.

‘İŞÇİLER MAHKUM…’

Pandemi sürecinde işçilerin başta aldığı ücretin de altında almaya başladığını savunan ve çoklu yoksullaştırma programının uygulandığını iddia eden Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da, “İşçiyi, Kısa Çalışma Ödeneği ve ücretsiz izin adı altında çalışmaya mahkum ettiler. Bu çalışma hükümetin çoklu yoksullaştırma programında işçilerin sınıfsal ayrımını dikkate alıyor. İşverene çalışan hükümetin işçileri, emekçileri, alın teri dökenleri açlık ve yoksulluğa mahkum etme politikalarını bir bir hayata geçirmeye çalışıyorlar. İşsizlik Sigorta Fonu’nda 11 milyon işsizin faydalanacağı, işsizlik sigortası parası işsizlere ve işçilere gitmezken en büyük pasta işverenlere teşvik adı altında verildi. Bu fonda işsizlerin insanca yaşayacağı bir ücreti en azından asgari ücret düzeyinde yardım alması gerekirken, işverene teşvik adı altında bu fonun kullanılması ahlaki değil. İşçinin düştüğü durum çok kötü. Bu anlamda işçiler zaten kötü bir gelire sahip… Tablo ortada. İntiharlar ortada. İşverenler mağduru oynarken, kurumlar vergisinden Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yüzde 5 düşürülmesi ve Anayasa’nın eşitlik ilkesine dayanarak kurumlar arasında en değerli varlıklar olarak işverenleri görebiliyoruz. Bize görülen bu revayı unutmayacağız. İşçiler ödemelerini alamadığında nasıl yaşayacaklar? İşçiler ödemesiz devam edemez, ödemeler devam ettirilmeli. Zaten mahkum edilen ücretler çok düşük. Asgari yaşam koşulu bile sağlanmıyor” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

izmirde-feci-kaza

İzmir’de trafik kazası: 1 ölü

gida-muhendisleri-uyardi-siyah-zeytindeki-hileye-dikkat

Türk zeytininde kostik tartışması