in ,

Minibüslere zam ‘geliyorum’ diyor

Artan akaryakıt fiyatları en çok ulaşım sektörünü etkiliyor. Otobüs fiyatlarındaki artışın ardından şimdi de minibüs ücretleri için esnaf zam hazırlığı yapıyor

minbuslere-zam-geliyor

Maliyetlerdeki artış hız kesmiyor; ulaşım sektörü, artan akaryakıt fiyatlarıyla mücadele ediyor. Bir yılda motorine yüzde 300’ün üzerinde gelen zam, şehir içi toplu ulaşım yükünü üstlenen minibüs şoförlerini de vurdu. Yaşanan süreci Ege Telgraf’a anlatan İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Kayışdikici, çalışmalar hakkında da bilgiler verdi.

Her geçen gün yeni bir zam haberiyle güne başladıklarını hatırlatarak sözlerine başlayan Başkan Kayışdikici, “Eskiden 8 liraya aldığımız akaryakıt şu anda 30 lira. Bizim sektörümüzün tamamı akaryakıt ürünlerine bağlı. Yedek parça, araç fiyatları da bir hayli yükseldi. Geçmişte 350 ila 400 bin liraya aldığımız bir minibüsün fiyatı şu anda 1 milyon 350 bin lira. Bir sene evvel 630 liraya aldığımız lastiği 2 bin liranın üzerinde bir bedelle alıyoruz. Fiyatlar katlandı da katlandı… Esnafımız gerçekten çok zor durumda. Kontak kapatıp iş bırakan çok arkadaşımız var. Çalıştığımız günlerde çalışmadığımız günlere nazaran daha zarardayız. İşin içinden çıkılacak gibi değil. Ayakta kalabilmek için soluksuz mücadele ediyoruz” dedi.

minbusculer-odasi

LİSTENİN ALTINDA…’

Önümüzdeki günlerde minibüs ücretlerine zam geleceğini de aktaran Başkan Kayışdikici, “Durak başkanlarımızla toplantılar yaptık ve yaşanan durumu değerlendirdik. Önümüzdeki günlerde bir zam yapma kararı aldık. Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne (UKOME) başvurarak esnafa yeni bir fiyat vereceğiz. Sürekli gelen zamları göz önünde bulundurarak söz konusu fiyatı yüksek tuttuk ancak vatandaşımızı mağdur etmemek için yine listenin altında bir fiyatla çalışacağız. İndi-bindi ücretlerini 10 liraya çıkaracağız ancak vatandaştan 8 ila 9 lira gibi bir ücret alacağız. Fiyat tarifesi dışında zam yapamazsınız ama indirim yapabilirsiniz. Baktık ki zamlar gelmeye devam ediyor, o zaman resmi kademeye döneceğiz. Vatandaşı mağdur etmeyecek ama sektörü ayakta tutabilecek bir artış yapmak için çalışıyoruz” açıklamalarını yaptı.

YENİLİKLER DE YOLDA

Yaşanan zorluklarla mücadele etmek için esnaf odası olarak birtakım projeler de ürettiklerinin bilgisini veren Kayışdikici, “Çalışan arkadaşlarımıza sigorta yapacak, maaşa bağlayacağız. Şu anda İzmir’de ondalık usulü ile yevmiye alıyorlar. Yani bin liralık iş yaparlarsa 200 lira yevmiye alıyorlar. Maaşlı olurlarsa günlük iş yaptı ya da yapmadı derdi olmayacak, kazançlarını bilecekler. Vatandaşımız için de minibüs kart çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Örneğin, ikinci binişlerde yüzde 20 indirim gibi avantaj sağlayacağız. Merkezde bin 117 minibüsümüz var. Hala birçok yerde ulaşım sıkıntısı olduğunu biliyoruz. İnsanlar aktarma kullanıyor, hem maliyet hem de zaman kaybı yaşıyor. Bunların yanı sıra kent içinde yeni minibüs durakları açmayı hedefliyoruz. Bu hatlarda da kadın şoförlerimiz görev alacak. Şu anda da birkaç kadın şoförümüz var ama bu sayıyı daha da artıracağız. Sektörün ayakta kalması için bu çalışmaların yapılması şart” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

pinar-gultekin-cinayeti-davasinda-9uncu-durusma

Pınar Gültekin cinayeti davasında karar çıktı!

Kuşadası çarşısında dronelu denetim