in ,

‘Minyatür Türkiye’de her 400 seçmen bir partiliye emanet’

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) devam eden ilçe kongreleri sürecinde 22 Aralık’ta gerçekleşen Konak İlçe Kongresi’nde yeniden aday olarak rakibi Ahmet Karadağ karşısında seçimi kazanan Çağrı Gruşçu partisinin Konak İlçe Başkanlığı koltuğuna yeniden oturdu. Çağrı Gruşçu, yeni siyaset anlayışı ve farklı organizasyon yapısıyla hareket edeceklerini belirtti

minyatur-turkiyede-her-400-secmen-bir-partiliye-emanet

Yerel iktidarı elinde bulunduran Cumhuriyet Halk Partisi’nin Konak İlçe eski Başkanı Mehmet Şakir Başak’ın seçildikten sonra istifa etmesinin ardından ilçe yönetiminin oylarıyla ilçe başkanlığına getirilen Çağrı Gruşçu, 22 Aralık’taki kongrede ise seçilmiş ilçe başkanı olarak Konak İlçe Başkanlığı koltuğundaki görevine başladı. Kongrede delegelerin de güvenini kazanarak seçilen ve yeniden ilçe başkanı olan Çağrı Gruşçu, Konaklıları ve örgütü mahcup etmeme sözü vererek, birlik-beraberlik, barış, huzur içinde çalışan örgüt olma yapısını sürdüreceklerini söyledi. Konak’ın her kesim, inanç ve etnisiteden insanın yaşadığı minyatür bir Türkiye olduğunu vurgulayan CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, özellikle gençler ve kadınlarla beraber yapacakları çalışmalarla partisinin iktidar yürüyüşüne destek olacaklarını kaydetti.

‘ABİ KARDEŞ İLİŞKİSİ’

Belediye-örgüt uyumunun önemine vurgu yapan Çağrı Gruşçu, partisinden Konak Belediye Başkanı seçilen Abdül Batur ile abi-kardeş ilişkisi içinde olduklarını belirterek; “Çok farklı bir örgüt-belediye ilişkisi oluştu şu anda. Uyum içinde bir çalışma dönemi var. Konak’ta bugüne kadar görülmemiş bir birliktelik olduğunu söyleyebilirim. Biz ilçe başkanı belediye başkanı ilişkisinden çok abi-kardeş ilişkisi içindeyiz. Son derece samimiyetle dostane ortamda hem örgütün hem belediyemizin sorunlarının üzerine beraber gidiyoruz. Biz Abdül Batur Başkanımla beraber Konak’ın şöyle bir gücü olduğuna inanıyoruz. Konak CHP’yi iktidar haline getirebilecek minyatür bir Türkiye. Her kesimden etnisiteden inanç bir arada yaşıyor. Burada yapacağımız bir hizmet ve çalışma burada sosyal demokrasi anlayışını, huzuru, barışı yansıtmamız demek, onların da kendi memleketlerindeki ailelerine, akrabalarına iletecektir. Bütün çalışmaları belediye başkanımız Abdül Batur ile birlikte yürüteceğiz. Başkanımızın ve örgütümüzün katılımcı-demokratik anlayışı tüm Konak’a yansıyacak. Bunu hep birlikte göreceğiz” dedi.

‘KÜSKÜN VE KIRGIN KALMAYACAK’

Gruşçu, Konak’ta parti içinde küskün ve kırgın kalmayacağını, bunun için ortak akılla hareket edeceklerini ve kimseyi ötekileştirmeyeceklerini, katkı sunmak isteyen her partiliyi bağırlarına basacaklarını dile getirdi. Yönetim kurulu üyelerini titizlikle seçtiklerini, her kesimden insanın yönetimde yer aldığını anlatan CHP Konak İlçe Başkanı Gruşçu, 16 olan üye sayısını da 24’e çıkarma hazırlığı içinde olduğunu söyledi. Gruşçu, şöyle konuştu: “Konak’ta küskün ve kırgın kalmayacak. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız. Ortak akılla hareket edeceğiz. Ben yaptım oldu demeyeceğiz. Yönetim kurulu arkadaşımızın tamamı enerjik, birikimli, hizmet etmek için yüksek motivasyona sahip insanlardan oluşuyor. Yönetim kurulumuzda 16 kişi var. Son aldığımız yönetim kararıyla yüzde 50 artışı sağlayarak, ilk 8 yedekteki arkadaşımızı da asil haline getireceğiz. PM’den verilecek onayla sayımızı 24’e çıkarmak istiyoruz. Farklı mahallelerden, memleketlerden oluşuyor yönetim kurulumuz. Her kesimin kendini görebileceği bir yönetim oluşturduk. Her biri de vereceğimiz görevlere hakim olacak, uzmanlıkları olan kişiler. Yönetim kurulunu oluştururken ciddiyetle ve özel bir çalışma yaptık. Şu anda yönetim kurulumuzda bilimden sanata, spordan Roman politikalarına kadar görev yapacağımız arkadaşlarımız var.”

SOKAK VE ÖBEK SORUMLULUKLARI

Konak’ın sadece merkezden değil onu çevreleyen ve dezavantajlı grupların yaşadığı çeperlerden de oluştuğunu, başta bu noktalar olmak üzere toplam 111 mahallenin tamamında aktif ve etkin çalışma yürüteceklerini kaydeden Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, ‘Sokak ve öbek sorumluları projesine’ başlayacaklarını açıkladı. 111 mahalleyi sokaklara ayırıp, 400 seçmenin bir partiliye emanet edileceği bir çalışma sistemine sahip olan projeyle her haneye gireceklerini ve Konak’ta dokunulmadık insan kalmayacağını dile getiren CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, projenin ayrıntılarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Tüm sokak ve mahallerimizde olacağız. 111 mahallenin tamamında sokak ve mahalle çalışması yapıyoruz. Genel merkezimizin de bizden talep ettiği bizim de önemli bir projemiz var. Sokak ve öbek sorumluları çalışmasına başlıyoruz. Her mahalleyi sokaklara ayırarak her sokakta yaşayan 400 seçmeni bir partilimize emanet ediyoruz. Onların kendi mahallerinde sokaklarında tanıdıkları, o partili arkadaşımız onların evine gidecek, sorunlarını dinleyecek. Anket çalışması yapıyoruz tekrar, seçim nedeniyle ara vermiştik. Sayın Genel Başkan Yardımcımız Oğuz Kaan Salıcı da üzerinde özellikle durmuştu. Bu çalışmayla birlikte Konak’ta dokunmadığımız insan kalmayacak. Her hanedeki sorunları en iyi şekilde tespit ederek bunları belediyemizle paylaşacağız. Bu proje hakikaten Konak’ta herkese dokunabileceğimiz bir çalışma olacak.”
Gençleri siyasete kazandırmak ve onların parti mutfağında en iyi şekilde yetişmesi için tüm imkanların seferber edileceğini de belirten İlçe Başkanı Gruşçu, şunları anlattı: “Konak’ta 18-30 yaş arası bin 150 genç üyemiz var. Bu sayıyı artırmak lazım. Konak nüfus itibariyle daha yaş almış bir ilçe. Konak’ı gençliğin kenti haline getirmek istiyoruz. Tüm liselere ulaşarak şu anda 150 kişilik halkçı liseli kitlesine sahibiz. Üniversitelerde okuyan, çeşitli iş kollarında çalışan. Gençlerle ilgili en temel sorun eğitim ve istihdam. Her 4 gençten bir tanesi iş bulamıyor, istediği eğitimi alamıyor. Bu sorunun ortadan kalkmasını sağlamak için onları siyasette aktif hale getirmeliyiz. 18 yaş altı gençlerin aktif olması için Halkçı Liseler grubunu oluşturduk. Ailelerine de ilçemizde bir aile ortamı var. Gençlerimiz, çocuklarımız ailelerinden uzak değil ailelerinin içinde olacak. Yüzde yüz güven sağladık. Aileler de bu konuda bize güveniyorlar. Siyasette daha aktif olabilecekleri bir ortam için çocuklarını bize yönlendiriyorlar sadece. Biz bu dönem bilim, sanat, teknoloji, spor alanlarında çalışmalar yapacağız. Siyasete yeni bir soluk katmak adına tüm birikimimizi ve enerjimizi harcayacağız. Genç kadrolar geleceğin iyi ve dürüst bürokratları, aydın sanat insanları, yorulmayan sorgulayan bilim insanları olacak. İyi siyasetçiler yetiştireceğiz. Örgütün birbiriyle kucaklaşmasını sağlayacağız.”

İSTİHDAM PROJESİ

Başkan Gruşçu, Türkiye’de olduğu gibi Konak’ta da işsizlik sorununun ilk sıralarda geldiğini vurgulayarak, İş Bank projesiyle bugüne kadar 480 kişiye istihdam olanağı yarattıklarını söyledi. Gruşçu, “Ülkemizde 14 milyon insanımız sadece sosyal yardımlarla besleniyor. İş imkanlarına kavuşamıyor insanlar. İş bank projesiyle bugüne kadar 480 insanımıza iş imkanı sağladık. Gerçekten iş sahibi olmak isteyenlere iş imkanı sağlıyoruz. Aynı zamanda sosyal dayanışma komisyonumuzla bu dönemde etkin çalışmayla her eve ve haneye girerek oradaki muhtelif ihtiyaçların giderilmesi için çalışmamızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Gruşçu’nun diğer projeleri hakkında…

YEDİ BÖLGE YEDİ İLÇE

“Geçmiş dönemde yedi bölge yedi ilçe kardeşçe projesi yapmıştık. Devamını getireceğiz. Doğu ve batıdaki ya da kuzey ve güneydeki ilçe örgütlerimizle daha fazla diyalog içinde olacağız. Yöneticilerimizin karşılıklı olarak diyalog kurmasını sağlayacağız. Kardeş ilçeler belirleyeceğiz. Hem onları burada ağırlayacağız hem de biz de oraya gidip duygudaşlık sağlayacağız. Buradan elde ettiğimiz sonuçları genel merkezimizle paylaşacağız. Partimiz nasıl iktidar olur, ülkenin nabzını nasıl tutar. 2023 idealinde ülkede iktidar olan bir CHP’yi nasıl sağlayacağımızla ilgili bir çalışma yapacağız.”

FİKİR ATÖLYELERİ

“Bu dönem devam eden Konak buluşmalarıyla fikir atölyeleri oluşturacağız. Semt buluşmalarıyla hemşehrililik bilincini oluşturmak istiyoruz. Okuma ve belgesel günlerine devam edeceğiz. Geçen dönem 7 genç kardeşimizi İstanbul’da gerçekleşen Teknofest’e göndermiştik. İnsansız su altı aracı üreten gençlerimize destek olmuştuk. Buna devam edeceğiz. Girişimcilik ve yaratıcılık takımını kurduk. İnsansız su altı aracı üreten, kentin muhtelif bölgelerinde hayvan haklarında farkındalık yaratmış kedi evleri projesini gerçekleştiren bu takımın bu dönem çok güzel çalışmaları olacak. Onlara destek olmaya devam edeceğiz. Üniversitelerimizde ne yazık ki bilimsel eğitim yerine sadece dogmalara dayanan bir anlayışla eğitim veriliyor. Biz ise üniversitelerimizde üreten, geliştiren, sorgulayan gençlerin sayısının artmasını istiyoruz. Mevcut ülke şartlarında bu pek mümkün değil. Bilimi kaybettikleri üniversitelerde bunu yeniden burada arayıp bulmalarını sağlayacağız. Akademi kuracağız. İlçemizde gençlerimize mekan, maddi imkan tanıyan bir çalışma gerçekleştireceğiz.”

KODLAMA EĞİTİMİ

“Güzel sanatlar alanında tiyatro topluluğu kurduk. Ortaya çıkan oyunları kentin çeperlerinde sahneleyeceğiz. 7-12 yaş arası çocuklarımıza günümüzün önemli teknolojilerinden biri olan kodlama eğitimi vereceğiz. Bununla ilgili bir laboratuvar oluşturuyoruz. Bir yer kiralayacağız. Roman yurttaşlarımız var. Roman nüfusu anlamında en yoğun nüfusa sahip ilçelerden biriyiz. Roman yurttaşlarımızın konut, sağlık, eğitim, istihdam gibi sorunlarına dair çalıştaylar düzenleyeceğiz. Sonuçları genel merkeze göndereceğiz. Altyapısı hazır. Siroma adı altında gerçekleştirilen bir AB projesi vardı. Bu çalışmanın devamını getireceğiz. Romanlara yönelik CHP’nin program ve projelerinin sürekliliğini sağlamak istiyoruz.”

KADIN LOBİSİ

“Bir kadın lobisi oluşması için çalışacağız. Siyasetin geleceğini tayin eden bir kadın lobisi oluşturacağız. Kadın akademik anlamda aldığı eğitimleri uygulayabildikleri liderlik, kadının insan hakları, kişisel gelişim programlarıyla daha etkin bir çalışma yapacağız. Kadınlara bilgisayar eğitimi verilmesini de istiyoruz. Gençler, kadınlar, çocuklar, engelliler gibi birçok alanda çalışma yapacağız. Bunları şimdiden planladık ve çoğuna başladık.”

Halide Polatlı / Özel Haber

baskan-baturdan-gokdelen-mesaji-izmiri-istanbul-yaptırmayacagiz

Batur’dan gökdelen mesajları: İzmir’i İstanbul yaptırmayacağız

enflasyon-rakamlari-aciklandi-iki-haneli

Enflasyon rakamları açıklandı: İki haneli…