in ,

MODEKO 2020 kapılarını açtı

MODEKO 2020 31. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı’nın açılışı gerçekleşti

Türk mobilya sanayinin en seçkin markalarının yer aldığı MODEKO 2020 31. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı’nın açılışı gerçekleşti. Törene Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç ve pek çok sektör temsilcisi katıldı.

‘ZORLUKLARA RAĞMEN’

Açılış töreninde konuşan Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen tüm olumsuzluklara rağmen 31 yıldır fuar organizasyonunu gerçekleştirdiklerini vurgulayarak “Zor bir yıl geçmesine rağmen Türkiye’nin dört bir yanından 317 katılımcıyı ağırlıyoruz. Kuveyt’ten, Fas’tan, Irak’tan ve dünyanın dört bir yanından misafirlerimiz bugün fuarımızda yer alıyor” diye konuştu.
Türkiye’nin önde gelen 317 mobilya üreticisinin katılımıyla MODEKO 2020 31. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı başladı. Fuar İzmir’de açılan fuar 5 gün sürecek. Ülkenin en kapsamlı fuarına pazarda söz sahibi mobilya üreticilerinin katıldığına dikkat çeken Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen, MODEKO’nun iş hacmiyle 2020 yılına damga vuracağını söyledi.
Geçtiğimiz hafta kurumlarını en iyi şekilde temsil etmek için İzmir’e gelen mobilya üreticileri Fuar İzmir’deki hazırlıklarını tamamladılar. MODEKO 2020 31. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı’nın startı yapılan törenle verildi. Kamu ve özel kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı programda konuşan Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen, uluslararası standartların çok üzerinde ürünlerin sergilendiği bir fuarı açacak olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. İşleyen, “Her gün değişen dünya şartlarında güçlü olanlar ve güçlü olmayı hak edenler kazanıyor. Bilgi birikimi yüksek, üretim becerisi standartların üzerinde olan yerli mobilya üreticilerimiz gücünü MODEKO’da ortaya koyuyor. Fuar İzmir’deki mobilyaların tasarımları, üretim kalitesi ve fiyatları sektör profesyonellerinin başını döndürüyor. Üreticilerimizin ulusal ve uluslararası pazarlardaki gücü bizi gururlandırıyor. Ülkemizi ve üreticilerimizi daha güçlü kılmak için Efor Fuarcılık olarak çok çalıştık çalışmaya da devam edeceğiz. Kendi sektöründe dış ticaret fazlası veren mobilyacılarımızın ihracat hedeflerinin yakalanması en büyük arzumuzdur.”dedi.

‘ZİRVE BİTMEZ’

İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan da Korona Virüsü nedeniyle Çin’den boşalan alanları doldurabileceklerini bildiklerini söyleyerek “İhracat yapan arkadaşlarımızın işlerinin arttığını biliyoruz. Biz sadece fırsat beklemeyelim bunu da kullanalım. Biz bu işi bilen, çalışkan bir ülkeyiz. Zirve bitmez, her zaman için daha üstü vardır. Bizim çaremiz yine kendimiziz. Bunun için var gücümüzle çalışmalı ve tüm dünya pazarına girmeliyiz” ifadelerini kullandı.

‘10 MİLYAR DOLARA ÇIKARIZ’

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç mobilya fuarının İzmir’e çok yakıştığını aktardı ve 20 yılda Türk mobilya sektörünün dünyada adından söz ettirdiğini belirtti. Türkiye’nin dünyanın on ikinci büyük ihracatçısı, on üçüncü büyük üreticisi olduğunu vurgulayarak “İşbirliğimizi geliştirirsek, tasarıma yoğunlaşır ve dünyayı tanırsak bizim çok kısa bir sürede 10 milyar dolar ihracatı yakalayabiliriz. Çin’i dışarda bıraktığımızda mobilya üretiminin yüzde 50’si gelişmiş ülkeler üretiyor. Mobilyanın sırrı istihdam dostu olmasıdır. Tasarımla da katma değer oluşturuyor ve mermer, metal ve diğer tüm imalat sektörünün müşterisidir. Türk mobilyacıları olarak doğru yoldayız ve bu sektöre daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
‘SEKTÖRÜN YANINDAYIZ’
Muhittin Selvitopu da mobilyanın kalbinin Karabağlar’da attığını söyledi. Sektörün sorunları olduğunu bildiklerini vurgulayan Selvitopu tüm sektör dinamiklerinin yanında olduğunu bildirdi.

Yerli ve Yabancı binlerce sektör paydaşını buluşturan fuar beş gün sürecek. 317 katılımcı firmanın yer aldığı MODEKO’ya Polonya, Belçika, Lübnan, Ürdün gibi pek çok ülkeden alım heyeti geliyor.

MOBİLYA TRENDLERİ MODEKO’DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

HALIMDER Başkanı Naci Ölçen, İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Suat Çağlayan ve İzmir Vali Yardımcısı Hulisi Doğan mobilya üretimi ve MODEKO 2020 31. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı hakkında önemli konuşmalar yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından protokol ve davetliler podyuma çıktı. İyi dileklerle MODEKO 2020 31. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı’nın açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra davetliler hep birlikte stantları ziyaret etti. İlk ziyaretçiler ilk kez görücüye çıkan ürünlerin büyüsüne kapıldı. Uzun uzun ürünleri inceleyen ziyaretçiler üreticilerden bilgi almayı da ihmal etmedi.

MOBİLYA KONSEPTLERİ GÖZ DOLDURDU

MODEKO 2020 kapsamında 317 seçkin marka ürünleriyle İzmir’de görücüye çıktı. İzmir, Manisa, Balıkesir, Antalya, Ankara, İstanbul, Isparta, Bursa, Denizli, Gaziantep, Uşak, Kayseri, Konya, Aydın, Eskişehir, İnegöl, Burdur, Adana, Kayseri, Afyon, Samsun, Amasya ve Trabzon il ve ilçelerinden katılımcılar ürün ve hizmetlerinin tanıtımına başladı. Çok özel tasarımlar göz doldurdu.

MODEKO’DA GLOBAL BULUŞMA

Farklı ülke ve bölgelerde özel çalışmalar yürütülerek hedef pazardaki mobilya alıcıları İzmir’e MODEKO kapsamında getirildi. Polonya, Belçika, Lübnan, Suudi Arabistan, Filistin, Irak, Hollanda, İngiltere, Kosova, Arnavutluk, Makedonya, İsrail, Yunanistan, Libya, Kazakistan, Azerbaycan Gürcistan, Ürdün, Umman, Dubai, Katar, Kırgızistan, Sırbistan, Bosna Hersek, Birleşik Arap Emirlikleri, Nijerya, Gana, Sudan, Cezayir ve Tunus’dan sektör profesyonelleri MODEKO için İzmir’deki otel rezervasyonlarını gerçekleştirdi.

SEKTÖRÜ BİRLEŞTİRİYOR

Namı uluslararası pazarlarda yükselen MODEKO’nun paydaşları da her geçen gün büyüyor. T.C. Ticaret Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar Belediyesi, KOSGEB, İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Esnaf Ve Sanatkarları Odaları Birliği, İzmir Mobilyacılar Odası, Mosder, Egemob, Ofismod, Halımder, Emoder ve Kısıkköy Mobilya Şehri bu yıl ki organizasyonu destekliyor.
Fuar İzmir’de başlayan MODEKO 2020 31. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı 5 gün sürecek. Organizasyon her gün 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Utkucan Akkaş

idlib-polemigi-izmiri-erdi

İdlib polemiği siyaseti gerdi

gordes-barajinda-ilk-etap-yazin-tamamlaniyor

Gördes Barajı’nda ilk etap yazın tamamlanıyor