in ,

Muhalefet eleştirdi iktidar tebrik etti…

Uzun bir çabanın ardından asgari ücret belirleme komisyonu beklenen açıklamayı yaptı, belirlenen rakam İzmirli siyasetçilerin de gündemi oldu…

muhalefet-elestirdi-iktidar-tebrik-etti

Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret sonunda açıklandı. Yüzde 15’lik zammın ardından brüt 2 bin 943, net 2 bin 324 lira olarak belirlenen rakamla ilgili İzmirli siyasiler de dikkat çekici mesajlar verdi.

‘HAVLU ATMAKTIR’

Asgari ücret zammı için ‘Dağ fare doğurdu’ yorumu yapan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “Ne diyebilirim ki… Bu yapılan zammın enflasyon rakamları ile alakası yok. Gerçek enflasyon sokaktaki, mutfaktaki, pazardaki çok daha üstünde. Verilen bu ücret kendi milletvekillerinin ‘gevrek hesabı’na benziyor. Sabah, öğle, akşam gevrek ve çay. Çok enteresan bir açıklamaydı. Bunların hepsi yanlış uygulamalar. Sarayda yaşayanlar dışarıdaki pahalılıktan bir haber oldukları için, yaptıkları harcamaları ceplerinden ödemedikleri için bilmiyorlar. Hayatın ne kadar pahalılaştığını pazarın ne kadar olduğunu bilmiyorlar. İşin ilginç tarafı TÜRK-İŞ’in de masadan kalkması. Kendi sendika üyelerinde ‘Ben de beğenmedim’ diyerek selam gönderiyor. Bu tamamen taktiksel bir şey. Masadan kalkınca olay çözülmüyor ki. Dolayısıyla masadan kalkmak havlu atmaktır” dedi.

‘CEVAP SANDIKTA VERİLİR’

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, “Bozdur bozdur harca. Hakikaten yakışık alan bir rakam değil. Hiç olmazsa üç tane sendikanın karar verdiği 2 bin 574 lirayı kabul etselerdi çok daha iyi olurdu. O da çok büyük bir rakam değil ama hiç olmazsa insanların geçim şartlarını şekillendiren bir rakam olacaktı. Hükümet gündeme ilişkin mücadele ediyor. İtalya’dan ithal ettikleri araçları ‘yerli ve milli’ diyerek sunmaya çalışıyorlar. Bu konunun önüne geçsin diye çaba gösteriyorlar ama Türk halkı artık bu türlü olayları yutmuyor. Mutlaka cevabı sandıkta verecektir” ifadelerini kullandı.

“‘ZAM YAPTIK’ DERSE…”

Asgari ücreti ‘Rezalet ve sefalet ücreti’ olarak değerlendiren CHP’li bir diğer vekil Atila Sertel de, şu açıklamalarda bulundu: “4 Aralık günü sosyal medyadan bir açıklama yapmış, asgari ücret komisyonu düşük bir rakam açıklayacak, Cumhurbaşkanı da ‘Jest yaptım’ diyerek kendisine puan toplamaya çalışacağını söyledim. Şimdi o dediklerim gerçek oluyor. Yarın öbür gün ‘Asgari ücrete zam yaptık’ derse, bu benim duyumlarıma örtüşür. Asgari ücretin belirlenmesinde iki çocuk babası birinin gün gün yaptığı harcamalar hesap alınmalıydı. 30 bin liranın üzerinde maaş alan bakan ile yaklaşık 15 bin lira maaş alan sendikacılar asgari ücreti belirlerse tablo bu çıkar.”
“Yüzde 15, 2019 yılında yaşadığımız fiyat artışlarının yanında hiç kalır” diyerek rakamı eleştiren CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır da, “Önceki asgari ücreti de referans almak mümkün değil. O nedenle beklentilerimizin çok altında bir rakam olduğunu söylemek isterim. Asgari ücretin amacı asgari yaşam şartlarını sağlamaktır. Bırakın o geçimi, bütün öğünlerini gevrek ve çay ile geçiren 4 kişilik bir aileyi bile ancak geçirecek bir hesap” diye konuştu.

BAKANLIK AÇIKLADI

AK Parti’nin İzmirli Milletvekili Yaşar Kırkpınar da, “Asgari ücret Türkiye’nin mevcut imkanları ve ekonomisiyle ilgili bir konu. Bu konunun değerlendirilmesini de bakanlığımız yaptı. Dolayısıyla biz hükümet olarak bu güne kadar hep çalışan ve emekçiden yana bir tablo içinde olduk. Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

‘VERGİ DIŞI 2 BİN 650’

İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, “İYİ Parti’nin asgari ücretle ilgili görüşünü Genel Başkanımız Meral Akşener açıklamıştır. Bizler, Cumhurbaşkanının asgari ücretliye jest yapma gibi bir düşüncesi varsa rakamın 2 bin 650 liraya çıkarılması ve vergi dışı bırakılması görüşündeyiz. Çünkü kendisinin yetkisi buna elverişlidir” dedi.
Asgari ücretin beklentilerin biraz altında kaldığını söyleyen MHP İzmir Milletvekili Tamer Karaosmanoğlu, “Umarım hükümet kesintilerle ilgili yeni bir çalışma yapar. Çalışanlarımız üzerindeki vergi yükü azaltılarak vatandaşın eline daha fazla para geçmesi sağlanabilir. Türkiye sıkıntılı bir süreçten geçiyor. El birliği ile bu süreci atlatmamız lazım. Herkese hayırlı ve uğurlu olsun” açıklamalarında bulundu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

balyeli-katilimci-yonetim-sergileyecegiz

Balyeli: Katılımcı yönetim sergileyeceğiz

xxx

İzmir iş dünyası asgari ücret için destek bekliyor