in ,

“Narlıdere’de el ele verip bu savaşı kazanacağız!”

Ülkede yaşanan virüs ile ilgili her türlü tedbiri aldıklarını söyleyen Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “Dileğimiz en kısa sürede bu salgından kurtulmak ve normal günlere dönmek” dedi

narliderede-el-ele-verip-bu-savasi-kazanacagiz

Korona virüs salgını nedeniyle yerel yönetimler çalışma programlarını bir hayli artırdı. İlçede bir yandan yapmaları gereken hizmetleri sürdürürken diğer yandan virüs salgını ile mücadeleye devam ettiklerini söyleyen Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, çalışmalarını Ege Telgraf’a anlattı.
Salgın nedeniyle tüm dünyanın önemli bir sınavdan geçtiğini belirterek konuşmasına başlayan Başkan Engin, “Ülkemizi de saran bu salgına karşı tüm tedbirleri alıyoruz. Vefa Koordinasyon Kurulu ile işbirliği halinde gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Bir yandan da yapmak zorunda olduğumuz belediye hizmetlerini sürdürüyoruz. Esnek çalışma düzenine geçtik. Başta kamu kurumları ve kapalı alanlar olmak üzere, tüm kamusal alanları, sağlık tesislerini, çöp kutularını sürekli olarak ilaçlıyoruz. Pazaryerimizde 3 metre kuralına uyuyoruz. Tüm vatandaşlarımızın ateşini ölçüyoruz. Bilgilendirici pankartlar asıyoruz. Anaokulumuzda uzaktan eğitim veriyoruz. Sokak hayvanlarımız için düzenli mama dağıtımı yapıyoruz. Esnafın açıkta satışını yasakladık. Denetimlerimi bizzat yapıyoruz. Huzurevimizi düzenli olarak dezenfekte ediyoruz. Bilgilendirme çalışmalarımızı hem sosyal medyadan hem de sesli SMS’lerle yapıyoruz. 2 binin üzerinde haneye gıda paketleri dağıttık. 23 Nisan’ı da balkonlarımızda, yine vatandaşlarımızla birlikte kutladık. Evde kalan vatandaşlarımız için, sosyal medya mecralarından spor aktiviteleri hazırladık. Çocuklarımız için eğitici videolar tasarladık. Dileğimiz en kısa sürede, bu salgından kurtulmak ve normal günlere dönmek” dedi.
“Çok sık yaşadığımız bir süreç değil. Ancak dünyadaki gelişmeleri takip ederken hazırlanma ve önlem alma şansımız oldu” diyen Engin, “Çalışma düzenimizi, hizmet imkanlarımızı, yatırım politikamızı ona göre düzenledik ve kısa sürede organize olduk. Belediyemiz bünyesinde bir ‘Dayanışma Komitesi’ oluşturduk. Sosyal belediyecilik anlamında yapılması gereken ne varsa yaptık, yapıyoruz. Ne yazık ki tüm yurttaşlarımız gibi, esnafımız da bu durumdan son derece olumsuz etkilendi. Sosyal yaşam durma noktasında. İşletmeler de kepenk kapatmak zorunda kalınca durum üzücü bir hal aldı. Sosyal yardımlarımızı sadece dar gelirli aileler için değil, bu anlamda mağdur olan esnaflarımız için de sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TEDBİRLİ İLETİŞİM KURUYORUZ’

Çalışmaları kapsamında sağlığı korumak adına aldıkları hijyen önlemlerini de anlatan Engin, “Belediyemizin kendi imkanları ile sürdürdüğümüz yatırımları devam ettiriyoruz. Hizmet vermek zorunda olan birimlerimizle yine rutin işlerimizi yürütüyoruz. Tüm çalışanlarımıza düzenli olarak maske ve eldiven dağıtıyoruz. Belediyeye her giren çalışanımızın ve vatandaşlarımızın ateşini ölçüyoruz. Vatandaşlarla iletişim halinde olan tüm çalışanlarımıza yüz koruyucu ‘siper maske’ dağıttık, onları kullanıyoruz. İlçe genelindeki tüm kamu kurumlarını ve kamusal alanları, parkları, bankları, huzurevini, camileri, bankları, durakları sürekli olarak ilaçlıyoruz, dezenfekte ediyoruz. Cadde ve sokaklarımızda, doğaya zarar vermeyen temizlik malzemeleri ile hijyen çalışmaları uyguluyoruz. Bizler de belediye başkanları olarak toplumda göz önünde olan insanlarız. Bu süreçte de belediye çalışmalarını bizzat takip ediyorum. Sosyal mesafeyi koruyarak, alınan tedbirlere uyarak iletişim kuruyoruz. Temas yok, ihmal yok. Kişisel temizliğime özen gösteriyorum. Eşim İlke Engin ile birlikte, evde de uyulması gereken kurallara hassasiyet göstererek kendimizi ve ailemizi bu salgının dışında tutmaya çalışıyoruz. Herkesin kurallara uymasını temenni ediyorum” diye konuştu.

‘TOPLUMSAL BİR GÖREV’

Nerede ihtiyaç varsa ekibiyle birlikte çözüm üretmek için oraya koştuklarını söyleyen Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “Özellikle bu süreçte birlik, beraberlik ve dayanışmanın önemi bir kez daha ortaya çıktı. Süreçten olumsuz etkilenen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza maddi yardımı İzmir Büyükşehir Belediyemiz ve Kaymakamlık yapıyor. Biz ayni yardım kısmıyla ilgileniyoruz. 2 binin üzerinde haneye gıda kolileri dağıttık. Bunun yanında, farklı kurumlarla işbirliği yaparak yine gıda ürünlerini ve içecekleri vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Bu konuda muhtarlarımızla işbirliği halindeyiz. Herkes kendini ve sevdiklerini bu virüs belasından koruma telaşında ama bizim diğerlerine karşı da sorumluluklarımız var. Bu durumdan sokak hayvanlarımız da olumsuz etkileniyor çünkü mamaya ulaşacakları tesisler kapalı. Son 20 günde 620 kilogram mama dağıtımı yaptık. Lütfen, sahipsiz dostlar için elimizden gelen katkıyı yapalım, kapımızın önüne bir kap mama ve su koymayı unutmayalım. Bu toplumsal bir görev” açıklamalarında bulundu.
Son olarak Narlıdereliler’e seslenen Başkan Ali Engin, “Ülke olarak, dünya olarak, görmediğimiz ve henüz tam anlamıyla bir savunma mekanizması gerçekleştiremediğimiz bir virüsle savaşıyoruz. Bizler de Narlıdere’de el ele verip elbette ki bu savaşı kazanacağız. İnanıyorum ki kısa sürede hayatımız normale dönecek ve farklı şeyler konuşmaya başlayacağız. O zamana kadar, alınan her tedbire uymak ve kuralları hassasiyetle uygulamak zorundayız. Kayıplarımız üzücü ancak bunun önüne geçebilmemiz de yine kurullara uymamız ile mümkün. Zorunlu olmadıkça evden çıkmayalım ve bu beladan birlikte kurtulalım” diye konuştu.

1 Mayıs’a sosyal mesafe ayarı!

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için dün, belediye şantiyesinde işçilerle bir araya geldi. Çalışanlar arasında sosyal mesafe kuralı gözetilerek yapılan kutlamada birlik ve beraberlik mesajı verildi. Başkan Ali Engin “Emeğin ve alın terinin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. Narlıdere Belediye Şantiyesi’nde gerçekleşen buluşmaya, Belediye Başkanı Ali Engin’in yanı sıra, CHP İlçe Başkanı Mesut Durgun, Kadın Kolları Başkanı Ömür Gürokur, Gençlik Kolları Başkanı Onur Atasoy, Belediye İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Metin Şanlı ve belediye çalışanları katıldı. Korona virüs salgını nedeniyle, işçiler arasında sosyal mesafe kuralı gözetilerek kutlama yapıldı. Marşlar çalındı, şarkılar söylendi. Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “Her yıl meydanlarda kutladığımız 1 Mayıs Bayramımızı bu yıl virüs nedeniyle ne yazık ki buruk kutlamak zorunda kaldık. Her şeyin başı sağlık, önce kendimizi ve ailemizi bu beladan korumak zorundayız. 1 yıldır beraberiz. Bu süreç içinde her zaman emeğin ve alın terinin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Ekmeğimizi büyütmek için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

‘SİZLERİN SAYESİNDE’

CHP İlçe Başkanı Mesut Durgun “Bugün Narlıdere bu kadar temiz; yolları, sokakları bu kadar bakımlı ise, herkesin gözü bizim üzerimizde ise bu siz emekçiler sayesindedir. Narlıdere Belediyesi emeğin ve emekçinin hakkını her zaman verecektir. Birlikte büyüyeceğimize inanıyorum” diye konuştu.
Belediye İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Metin Şanlı “1 Mayıs’ı yine, meydanlarda kutlamak isterdik ama hem dünya hem de ülkemiz yangın yeri. Bu kez evlerimizde, sosyal medyada kutlayacağız. Emek ve Mücadele Günümüz kutlu olsun” dedi.

Yağmur Gülü / Özel Haber

baskan-soyer-dayanisma-agini-degerlendirdi

Başkan Soyer ‘Dayanışma Ağı’nı değerlendirdi

disk-genel-baskani-cerkezoglu-ve-20-kisi-gozaltina-alindi

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu ve 20 kişi gözaltına alındı!