DOĞUKAN EMEKLİ / EGE TELGRAF- Girişimciliğin artmasıyla finansal danışmanlık şirketlerine de yoğun bir talep oldu. Revaçta olan bu şirketlere devlet ve halk arasında mali köprü olmak adına Nazmiye Fişenkçi, NASEV Danışmanlık Şirketi’ni kurdu. 27 yıllık muhasebe ve finans müdürlüğü kariyerinin ardından mali rota olma görevini üstlenen Fişenkçi, şirket misyonunun girişimciye destek olmak olduğunu da söyledi. Proje bazında kişilere kılavuzluk yaptığını belirten Fişenkçi, “4 sene önce NASEV’i kurduk. İzmir, Ankara ve Manisa’da ofislerimiz bulunmakta. Önceliklerimiz kadın girişimcilerimiz, çiftçilerimiz, ticaret sektöründeki imalathanelerimiz, sanayicilerimiz. Bu kişilerin devletten alacakları varsa ya da girişim sürecinde maliyetleriyle ilgili güçlük yaşıyorlarsa nasıl yararlanabilecekleri konusunda yardımcı oluyoruz” dedi.

Sevenleri Şuayip Küçükkurt’u unutmadı Sevenleri Şuayip Küçükkurt’u unutmadı

‘AMACIM İNSANLARA DOKUNABİLMEK’

Doğru işin, doğru danışmandan geçtiğinin altını çizen Fişenkçi, “Türkiye’de bizim şirketimize ait onaylanmış 670’in üzerinde yurt içi ve yurt dışı projemiz var. Çünkü ‘Herkes bunu alamaz’ denilen bir şey var. Yatırımcı, proje ve danışman doğruysa hiçbir sıkıntı yok. Örneğin; bizi arayıp hayvancılıkla ilgili proje yapmak istediklerini söylüyorlar. Biz kendilerini dinliyoruz. Hazırladığı ya da hayata geçirmek istediği düşünce projeye uygun olmayabiliyor. Bu konuda kişileri yönlendiriyorum. Bu işi sadece para kazanmak için yapmıyorum” dedi.

‘KADINLARA DESTEK’

Üretici kadınlara destek verdiği çalışmalar içinde bulunduğunu söyleyen Fişenkçi, “Biraz daha kadınlarımıza yönelik hareket ediyoruz. Öncelikle kadınların evlerinde yaptıkları ürünler için destek oluyoruz. Bir girişimde bulunulacağı zaman ihtiyaçlarına göre bütün ürünleri temin edebileceği bütçeyi sağlıyoruz. Yapmak istediği işe göre bir yol belirliyoruz. Eksikleri beraber listeliyoruz. Bunun dışında beni arayıp şiddet gördüğünü söyleyen kadınlar var. Biz, bu kişilerin ekonomik özgürlükleri olmadığını göz önünde bulundurarak destek veriyoruz. Kimisi bu destek sayesinde kendi ayaklarının üzerinde durdu. Kendi yolunu çizdi” ifadelerini kullandı.

‘YANLIŞ BİR DÜŞÜNCE HAKİM’

Ülke olarak girişim konusunda yapılan yanlışa değinen Fişenkçi, “İnsanlarımızda ‘Ben bunu yapacağım devlet bana ne verebilir’ gibi yanlış bir düşünce var. Devletin neye ne verdiğini bilelim ki yatırımımızı ona göre yapalım. Bizim de danışmanlık şirketi olarak amacımız bu. Seminerlerimizde de bunu anlatıyoruz. Amacımız insanları bu konuda bilgilendirmek. 21 Şubat’ta Manisa Turgutlu’da ücretsiz bir seminerimiz olacak. Mesadet Özcan Kültür Merkezi’nde olacağız. Orada detaylı olarak yatırım konusunda bilgiler vereceğim” dedi.

Kaynak: Ege Telgraf