in ,

NATO yetkilisi: En az 18 bin kişi Afganistan’dan tahliye edildi

Reuters’a konuşan bir NATO yetkilisi, Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’dan en az 18 bin kişinin tahliye edildiğini söyledi.

nato-yetkilisi-en-az-18-bin-kisi-afganistandan-tahliye-edildi

Taliban‘ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’da tahliyeler devam ederken, Reuters ajansına konuşan bir NATO yetkilisi Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı‘ndan yurt dışına 18 bin kişinin götürüldüğünü söyledi. Hafta sonu ülke dışına uçuşların iki katına çıkarılacağını aktaran yetkili, binlerce kişinin havalimanına akın ettiğini belirtti.

‘KAPILAR KAPATILDI, SİLAH SESLERİ DUYULDU’

Öte yandan, ülkeden çıkmak isteyenlere ‘güvenli geçiş’ garantisi verilmesine rağmen Taliban’ın kaçmaya çalışanlara şiddet uyguladığına dair haberler gelmeye devam ediyor. Taliban misillemesinden korkan Afganların tek çıkış yolu olan Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda kaos sürerken, The Guardian gazetesi havalimanın kapılarını kapatıldığını ve bazı kişilere şiddet uygulandığını yazdı. Havalimanındab paylaşılan görüntülerde, silah seslerinin duyulduğu kaydedildi.

‘AVUSTRALYA VATANDAŞLARI YARALANDI’

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan çağrı üzerine gerekli belgeleriyle havalimanına giden Avustralya vatandaşlarına da ateş açıldığını aktaran The Guardian, tahliye uçaklarına binmeye çalışanların geçişine izin verilmediğini belirtti. Avustralya vatandaşları ve vize sahiplerinden birkaç kişinin yaralandığı açıklanırken, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı dışındaki vatandaşlarına ve vizesi olan Afganlara ‘yardımcı olamadıklarını’ söyledi.

 

-duvar

bakan-pakdemirli-yanan-orman-alanlari-3-5-yilda-tamamen-yesil-ortuye-donusecek

Bakan Pakdemirli: “Yanan orman alanları 3-5 yılda tamamen ‘yeşil örtüye’ dönüşecek”

afganistana-gitmek-istiyoruz-ancak-polis-izin-vermiyor-diyen-gocmenler-yakalandi

“Afganistan’a gitmek istiyoruz ancak polis izin vermiyor” diyen göçmenler yakalandı