in ,

‘Ne formül ne kademe yasa iptal edilsin!’

Milyonlarca kişinin gözü Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili yapılacak düzenlemedeyken dernek başkanı Türker, gelişmeleri ve yaşananları anlattı

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın gözü Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemede. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in çalışmaları sürdürdükleri yönündeki açıklamalarının ardından sürecin nasıl ilerleyeceği merak konusu olurken; İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Doğan Türker, gelişmeleri, yaşananları ve olası bir düzenlemeden beklentilerini Ege Telgraf’a anlattı.
“1999 yılında çıkan yasa haklarımızı elimizden aldı… Uzun yıllardır sürdürdüğümüz serzenişimiz tam da bu yüzden” sözleriyle açıklamalarına başlayan Başkan Türker, “Son dönemde hükümet kanadından yapılan açıklamalarda sorunun yıl bitmeden çözüleceğine yönelik sinyaller verildi. Daha önce hiç böyle bir şey olmamıştı. Geçtiğimiz şubat ayında EYT platformu olarak Ankara’da çalışmalarımız oldu. Bu görüşmelerimizde de yaşadığımız problemin yıl içinde çözüleceği dile getirilmiş; memur ve emekli maaşlarının artışı, 3600 ek gösterge ve sözleşmeli personellerin kadroya alınmasından sonra sıranın EYT’ye geleceği ifade edilmişti. Sıra bize yaklaştı. Şimdi önümüzde sadece sözleşmeli personellerin kadroya alınması konusu kaldı. Umuyoruz ki 2022 yılı içinde tüm mağduriyetlerin giderileceği, herkesin memnun olacağı bir yasa çıkar” dedi.

‘MASAYA OTURACAĞIZ’
1999 yılında çıkan ve pek çok vatandaşı olumsuz yönde etkileyen yasanın iptal edilmesini istediklerinin altını çizerek açıklamalarını sürdüren Türker, “Bu görüşmelerde bize konunun hukuksal, sayısal ve mali boyutu üzerinde çalışıldığı aktarıldı. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından temsilcilerin çağırılacağı ve görüşmelerin başlatılacağı ifade edildi. Dosya tamamen açıldıktan ve EYT çalışması başlatıldıktan sonra umuyoruz ki, EYT Platformu olarak bizi çağıracaklar, biz de hakkımızı sonuna kadar savunacağız. Tam da bu yüzden çalıştaylar yaparak insanların neler istediğini görüşüyoruz. Örneğin, geçtiğimiz günlerde bir vatandaş beni aradı ve ‘Eşim 25 yılını doldurdu ama 1800 günü var’ dedi. Normal şartlarda bu kişinin emekli olma şansı yok. Çünkü yasa çıktığında gün ve yıl şartı vardı. Çalıştay yapmamızdaki amaç bu: İnsanlar gelip sorunlarını anlatırsa bizler de onu not alırız ve gerektiği yerde çözüm önerilerini tartışırız. İnşallah en kısa zamanda o masaya oturacak, dertlerimizi anlatacağız. Biz ne formüle ne de kademeye razıyız, tek isteğimiz yasanın iptal edilmesi ve hak edenin hakkını alması. Baktık ki kişileri mağdur edecek bir düzenleme yapılacak, biz de o masadan kalkarız” açıklamalarında bulundu.

“İZMİR’DE YAKLAŞIK 500 BİN”
Şu anda ülke genelinde EYT mağduru olan kaç kişinin olduğuna dair ellerinde net bir bilgi olmadığına da dikkati çeken dernek başkanı Türker, “Bundan birkaç hafta önce SGK İzmir İl Müdürlüğü’nü ziyaret ettik. Bize net bir rakam verilmedi ancak ortalama sayının 3 milyonun altında olduğu söylendi. Ancak bunun içinde henüz gününü ya da yılını doldurmayanlar da var. Örneğin, 1999’da işe girmiş biri henüz yılını doldurmadı. Bu kişi 25 yılını doldurduğunda emekli olacak. Gün geçtikçe sayı daha da azalıyor. İzmir’e gelince; kentimiz ortalama 4,5 milyona sahip. Bu nüfusun 750 bini 42 ila 52 yaş arasında. Bunun da 200 bini gününü ya da senesini doldurmadı diye düşünürsek, kentimizda yaklaşık 500 bin EYT’li var. Daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan bu sayıları istedik fakat gizli bilgi olduğu gerekçesiyle verilmedi. Biz de nüfus ve yaş verilerinden yaptığımız hesaplamalarla ortalama bir sayı çıkardık” diye konuştu.

‘YA ÇIKACAK YA ÇIKACAK!’
“Bu yola çıkarken verdiğimiz sözü tutuyor ve canla başla mücadelemizi sürdürüyoruz” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Türker, şu ifadeleri kullandı: “İktidar kanadıyla da muhalefet kanadıyla da görüşmelerimiz oluyor. Hiç kimse bize ‘Haksızsınız’ demiyor. Birçok kesim de sorunun artık çözülmesini istiyor. Bu yola çıkarken hiçbir siyasi görüşümüz olmadığını, sadece uzun yıllardır kanayan bu yaranın artık iyileşmesi gerektiğini söyledik. Ancak unutulmamalı ki bu sorun iktidar kanadıyla çözülecek bir mesele. Gerçekten çok zor durumda olan vatandaşımız var. Büyük bir kısmı işsiz. Devlet bile artık 30 yaş sınırı koydu. Devletin dahi 30 yaş sınırı koyduğu bir yerde özel sektör o yaştaki insanı işe alır mı? ‘Bunlar yaşlı, verimi düşük’ diye düşünüyorlar. Peki, bu insanlar ne yiyecek ne içecek? İnanın, yıllardır işsiz olan, evine ekmek götüremeyen, yevmiye ile iş bulduğu gün çalışan çok kişi var. Her gün onlarca, yüzlerce telefon geliyor; herkes, ‘Zor durumdayız, ne zaman bu iş bitecek’ diye isyan ediyor. Tek isteğimiz bir an önce bu sorun çözüme kavuşsun, arkadaşlarımız da huzura erişsin. Benim emekli olmama yaklaşık 8 ay gibi bir süre kaldı, kendim için bir şey istemiyorum, artık mağduriyetlerin giderilmesini istiyorum. Arkadaşlarımızla mücadeleye başlarken mağdurların hakkını savunacağıma söz verdim, yine söz veriyorum: Bu yasa ya çıkacak ya çıkacak! Yasanın bir an evvel çıkması için ne gerekiyorsa, kime gidilmesi gerekiyorsa gideceğiz. Bu işin sonuçlanmasını sağlayacağız.”

‘BİRLİKTE MÜCADELE’ ÇAĞRISI
Vatandaşlara da seslenen İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Doğan Türker, “Platform olarak sadece EYT mağdurlarının değil; staj mağdurlarının, BAĞ-KUR tescil mağdurlarının, aylık bağlama derneği mağdurlarının sorunlarının çözümü için de mücadele ediyoruz. Bu konuların hepsinin çözülmesi gerekiyor. Bugün staj yapmış ama sigorta başlangıcı olmayan pek çok kişi var. Doğum borçlanmasından askerlik borçlanmasına kadar her konuda dosyalarımızı hazırlıyoruz. İnşallah, görüşme masası kurulduğunda bu taleplerimizin hepsini dile getireceğiz. Vatandaşımıza da çağrım şudur: Gelin, birlikte mücadele edelim, çalışmalarımızı yapalım. Ne istediğimizi hep birlikte ifade edelim. 2019 yılında kurulan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği, bu güne kadar çizgisinden hiç sapmadı, hep aynı yolda ilerliyor. Davamızı kazanıp hakkımızı almak için sonuna kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Yağmur Daştan / Özel Haber

6. kattan düşen 2 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

bik-atama

Resmi ilanlar gazetelerin sosyal ağlarında da yayınlanacak