in ,

Ne İsa ne de Musa memnun kalmadı

Kafeterya, restoran, bar ve lokantalar uzun süre sonra yeniden açıldı. İşletmeci ilk izlenimde umduğunu bulamazken vatandaş da yükselen fiyatlardan şikayetçi

kafe-ve-restoranlar

Korona virüs sonrasında bir açılıp bir kapanan eğlence mekanları ve gıda satan işletmeler normalleşme döneminde eski düzenine bir türlü dönemedi. Esnaf cephesi yeni bir paket ve daha fazla normalleşme adımı atılmasını beklediklerini söylerken, vatandaş da artan fiyatlardan ve yüksek gelen hesaplardan yana dertli.

Normalleşme sürecinin ardından yaşanan gelişmeleri ve esnafın durumunu Ege Telgraf ile paylaşan Yalı İşadamları ve İşletmeciler Derneği Başkanı Rıfat Erdal, “Uygulanan yüzde 50 kapasite sınırlaması nedeniyle hiç kimse halinden memnun değil. Bu sosyal mesafe sınırlaması nedeniyle halen bütün işletmeler yarı kapasite ile hizmet veriyor. Hatta bu sosyal mesafeyle ilgili denetimler çok sıkı şekilde yürütülüyor. Geçtiğimiz hafta Bostanlı’da, Kemeraltı’nda, Bornova’da ve daha birçok yerde masalar arası mesafe ölçümü yapıldı ve çok sayıda ceza alan arkadaşımız oldu. Denetimler devam ediyor, esnaf olarak sıkı takip altındayız. Bunun yanında akşamları saat 21.00’da kapatıyoruz. Biz yemek satıyoruz. İnsanlar işten çıkıp bize gelene kadar saat zaten 20.30 oluyor ve biz yarım saate kapatacağımız için insanları kabul edemiyoruz. Sonra o insanlar gidip sokakta yemek satanlardan alış veriş yapıyor. Alkollü mekanlar bir şekilde iş yapıyor ama onların da işleri yolunda değil. Bu saat sınırlamasından ötürü artık öğlen 2-3 gibi dolmaya başlıyorlar. Ve ister istemez tehlikeli bir yoğunluk yaşanıyor. Bu süreçte küçük esnaf yani, restoran, kafeterya, lokanta gibi işletmeler mağdur durumda. Başladığımız yere döndük. Açıldık açılmasına ama sadece personelimizin maaşlarını çıkartabilecek kadar iş yapabiliyoruz. Kiramızı ödeyecek parayı dahi kazanamıyoruz. Kira affı ile ilgili bir düzenlemeden bahsedildi, ama ortada halen bir şey yok. Üç bin liralık yardım yapılacaktı, onu da aramızda alabilen olmadı. Zaten alsak bile 40 bin lira kira öderken üç bin lira neye yetecek?” diye sordu.

MAL TEDARİKİ’

Erdal, yaşadıkları diğer sıkıntıları ise şöyle özetledi: “Bugün halen mal tedariki konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Kenarda parası olan, her şeyden memnun olan işletme var ise ancak onlar istediğini istediği zaman sipariş verip alabiliyor. Devamlı açılıp kapandığımız için artık güvenemiyoruz da. Bu yüzden de malzeme alıp depomuzda ya da dolaplarımızda bekletemiyoruz. Çünkü ne olacağını bilmiyoruz. İş yapacağımız asıl gün Pazarları kapalıyız. Esnaf olarak yeni normalleşme adımları bekliyoruz. Temmuz ayından Ekim’e kadar serbest bir süreç yaşanmasını bekliyoruz. Ancak bu sefer de Eylül ya da Ekim’den sonra ne olacağız endişesi ve korku yaşıyoruz. Et ve et ürünlerine kapalı kaldığımız süreçte yüzde 50’ye yakın zam geldi. Bizim gıda alış fiyatlarımız yükselince ister istemez fiyatlarımıza yansıdı. Bugün insanlar evlerine meyve, sebze, et ya da diğer gıda ürünleri alırken, alışveriş yaparken de bu yüksek fiyatlarla karşılaşıyor. Aynı durum bizler için de geçerli. Tüm esnaf mecbur kaldığından ötürü fiyatları arttırdı.”

ERMAN ŞENTÜRK/Özel Haber

sp-genel-baskan-yardimcisi-kilic-izmirde-konustu

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kılıç: Başımızı eğecek bir adım bile atmadık…!

Kastamonu-karadenizin-incisi

Karadeniz’in yeşil kenti: Kastamonu