in ,

‘Ne İzmir hazır ne de belediye’

Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Hüsnü Boztepe, İzmir’de gündemde olan deprem gerçeğiyle ilgili açıklamalarda bulundu, Başkan Soyer’e yüklendi

ne-izmir-hazir-ne-de-belediye

AK Partili Meclis üyesi Hüsnü Boztepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer‘in “İzmir depreme hazır değil” sözlerini “Siz depreme nasıl hazırsınız? Daha oturduğunuz belediye binası çürük” şeklinde değerlendirirken, deprem öncesinde alınacak önlemlere vurgu yaptı. Kentsel dönüşümün önemine de değinen Boztepe ayrıca, “Büyükşehir Belediyesi adeta müşteri bekleyen esnaf gibi deprem olsa da yara sarsak diye mi bekliyor, neden gereken tedbirleri almıyor? sorusunu da gündeme taşıdı.

‘NASIL HAZIRSINIZ?’

AK Parti’li Boztepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in geçtiğimiz gün İzmir Ticaret Odası meclis toplantısında dile getirdiği “Biz belediye olarak depreme hazırız ancak İzmir hazır değil” şeklindeki sözlerine ise şu sözlerle değerlendirdi: “İzmir hazır değil diye konuşmuş. Bu laf değil ki… Kendisi neymiş, nasıl hazırmış peki? İzmir hazır değil diyorsunuz peki, bu kenti ben mi yönetiyorum? Siz nasıl hazırsınız? Bu nasıl bir mantıktır? Hep depremden sonrasını konuşuyorlar. İlk başta depremden öncesi konuşulmalı. Siz önlem olarak ne yaptınız, ne tedbir aldınız, onu anlatın… Yara sarmak iş değil. Bir kere deprem master planı hazırlanmalı. Kentteki riskli yapı envanteri çıkartılmalı. Depreme dayanıksız bina sayısı ve alanları belirlenmeli. Daha bunların hiçbirisini yapmadan hazırım demek doğru mu? İtfaiye ile hazırız, arama kurtarma ekiplerimizle hazırız diyor. Deprem olsun diye hazır bekliyorlar. Müşteri bekleyen esnaf gibi deprem mi beklenir? İzmir Büyükşehir Belediyesi deprem öncesi çözüm üretmeli. Bu kentte binlerce kaçak bina var. Bugün baktığınızda, Büyükşehir Belediyesi’nin kendi binası bile çürük. Tunç Bey’e soruyorum, siz nasıl hazırım diyorsunuz? Daha oturduğunuz bina bile depreme hazır değil. Son depremden sonra belediye binasında çatlaklar oluşmuş, sıvayla kapatmaya çalışıyorlardı. Siz daha belediye olarak buna hazır değilken, vatandaşın can ve mal güvenliğini nasıl sağlayacaksınız? Bunları gündeme hep biz getirdik. Mevcut binayı bıraksınlar, gidip Basmane‘ye belediye sarayı yapsınlar. O da olmadı, mevcut binayı yenilesinler. Her şeye para var, buna yok mu? Sayın Soyer, deprem master planı hazırlıyoruz diyerek kamuoyuna yalan söylüyor. Bu kent hala 1999 yılında yapılan master planı konuşuyor. Aradan 21 yıl geçmiş. Aradan geçen bu süreçte belediye birçok fay hattının üzerinde yeni imar izinleri verdi. Nüfus ve yapı yoğunluğu arttı.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM VURGUSU

Deprem öncesinde kentsel dönüşümün önemine de vurgu yapan Boztepe, “Karşımızda 7 tane kentsel dönüşüm projesi var, içlerinden sadece Karşıyaka ve Karabağlar’dakine başlanmış. Diğerleri henüz başlamadı. Vatandaşla anlaşmak, projeye başlamak kolay değil. Projeler bir türlü yürümedi. Ama iyi niyetle çalışmak lazım. İlk önce kaza olmaması için önlem alacaksınız ki, sonra yara sarmakla uğraşmayın. Arabaya binerken kemerinizi takacaksınız, kaskosunu yaptıracaksınız, aracın bakımlarını yaptıracaksınız sonra yola çıkacaksınız. Yola çıktıktan sonra elbette kaza olabilir. Ama siz gereken önlemleri aldıysanız kurtulma şansınız yükselir. Aksi halde kurtulma şansınız zaten olmaz. Önce önlem alacaksınız. Deprem oldu mu kayıp 40 bin olacaksa, bu sayı iki bine düşürülebilir. İzmir’de 13 tane aktif fay var. Oturup bunu seyretmeye devam edecek misiniz? Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları kentsel dönüşüm için iyi niyetle çalışıyorlar. Ancak siyasi olarak da bunun önü bir an evvel açılmalı. O insanların yanında olup destek olunmadığı takdirde, bu projeler yürümez” diye konuştu.

Erman Şentürk / Özel Haber

izmir-jeoloji-muhendisleri-odasi-kentin-onemli-kisimlari-riskli

İzmir’de deprem anında en çok etkilenecek bölgeler

petkimspor-fethiye-maci

Petkimspor liderlik maçına çıkıyor!