in ,

Nefaseti kömür ve sütten ödüllü Antikas Zeytinyağı

“Ölmez Ağacı”nın meyvesinin ürünüdür zeytinyağı. Marmara’dan Ege’ye, oradan da Akdeniz çanağına uzanan Türkiye topraklarında, insanımıza ve dünyaya sağlık dağıtır. Ama bir zeytinyağı var ki, Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Hacıyusuf köyünden geliyor mutfaklarımıza… Üç ödüllü Antikas Zeytinyağları’nın kurucusu Ertuğrul Özcan “Soma’da zeytinin kalitesi havasından, toprağından, suyundan geliyor” diyerek farkını ortaya koyuyor

Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Hacıyusuf köyünde “ödüllü” zeytin hasadı başladı. Markalaştığı ilk yıl üç ödül alarak zeytinyağı sektörüne adını altın harflerle yazdıran Antikas Zeytinyağları kurucusu Ertuğrul Özcan “Soma’da zeytinin kalitesi havasından, toprağından, suyundan geliyor. Bu kaliteyi taçlandırmak için üzerinde 10 bin ağaç barındıran 300 dönümlük arazimizde, 20 kişilik bir ekiple 2 ay hiç durmadan çalışıyoruz. Zeytinyağımız yılda 10-15 ton arasında değişiyor. Bazen günde 3 ton zeytin topladığımız oluyor, başarımızın büyük kısmını çalışkanlığımıza borçluyuz” dedi.
İzmirli basın mensuplarını üretimi gerçekleştirdiği zeytin bahçelerinin birinde ağırlayan ve tıpkı geleneksel zeytin toplama günlerindeki gibi gözleme, katmer, güveç, yaprak sarması ve perde pilavı ikram etmeyi de ihmal etmeyen Özcan, zeytin üretimi açısından dünyanın en verimli topraklarından birinde üretim yaptıklarını belirterek “Dünyanın en kaliteli linyit kömür yatakları Soma’da. Linyit kömürünün içinde bulunan leonardit ve hümik asiti ağaçlarımız doğal yoldan topraktan bolca alıyor”dedi. Aynı zamanda zeytin ağaçlarının dört mevsim kuzey rüzgarlarını alan bir konumda bulunduğunu belirten Özcan “Soma bu özellikleriyle zeytinyağında kalite, nefaset ve aromasıyla öne çıkıyor, dünyanın en kaliteli zeytinyağları arasına giriyor. Önümüzdeki yıl da yarışmalık üç yağ hazırladık. Kalitemizle fark yaratacağımıza, ödülleri katlayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

“KORUMA ISIRGANDAN”
Zeytin ağaçlarını yetiştirirken hiçbir kimyasal ilaç kullanmadıklarını vurgulayan Özcan “Kimyasal ilaçlar yerine kendi yaptığımız bitkisel ısırgan otu ilacını kullanıyoruz. Isırgan otunu nisan sonunda tohuma dönmeden topluyor, varillere su koyup bir yıl bekletiyoruz. Bu doğal ve çevre dostu ilacı ağacı besliyor ve zeytini irileştiriyor. Arı ve böcekleri de öldürmeden ürüne zarar vermelerini engelliyoruz” dedi.

“KALSİYUMU SÜTTEN”
Özcan, kalsiyum ilacı da kullanmadığını, ağaçların bu ihtiyacını sütle giderdiğini şöyle anlattı:
“Süt insan sağlığı için olmazsa olmazlardan. Bebeklikten itibaren ömrümüzün her döneminde sağlığımız için süt tüketiyoruz, neden ağaçlara da fayda etmesin dedim, çok da iyi sonuçlar aldık. Ağaçlarımızın kalsiyum ihtiyacını sütle gideriyorum. Sütte de ısırgan otundakiyle aynı besleme özelliği var. Zeytinin üzerini kapladığı için zeytin ağacı yazın sıcağı daha az hissediyor, ağaç bu sayede ürünlerini daha uzun süre koruyor. Aynı zamanda süt verdiğim hiçbir zeytinde ne halkalı leke ne de bir başka hastalığa denk gelmedim.”

KARPUZ GİBİ “SOĞUK”
Zeytinin de karpuz gibi düşünülmesi gerektiğini belirten Özcan “Nasıl ki karpuzu soğuk seviyorsak, zeytin de öyle. Ekimde toplayıp direk sıcak sıkım yapmaktansa, 18-22 derecelik klimalı araçlarla soğuk sıkıma göndermek lezzeti kesinlikle iki üç kat artırıyor” derken, bu şekilde zeytindeki yararlı her şeyin olduğu gibi zeytinyağına geçtiğini vurgulayarak “Gerçek soğuk sıkımda, özellikle yarışmalık yağlarda maksimum 20 dakikada yağın çıkmış olması gerekiyor. 45 dakikalara ulaşırsak, o yağ artık soğuk sıkım değil, naturel sızma zeytinyağı olur” diye konuştu.

ZEYTİN FESTİVALİ MÜJDESİ
Özcan, kaliteyi tüm dünyaya duyurmayı, dış pazarlara açılmayı hedeflediklerini belirterek “Hep söylerim benden zeytinyağı alan bir daha vazgeçemez. En kısa sürede kendi tesisimizi hayata geçireceğiz. Bu tesis özel bir tesis olacak. Açık mutfak gibi dört tarafı camdan odalarda üretim yapacağız. Bu sayede herkes kaliteyi kendi gözüyle görebilecek” dedi. 2022 yılında Soma’da zeytin festivali düzenleyeceklerinin müjdesini veren Özcan “Renkli etkinliklerle 7’den 77’ye herkese zeytin ve zeytinyağını sevdireceğiz” dedi.

1600 yıllık anıt ağaç

Antikas Zeytinyağları’nın elde edildiği zeytin bahçelerinden birinde 1600 yıllık bir “Antik Zeytin Ağacı” da bulunuyor. Bu ağaç üniversitelerin bilimsel incelemesi ile keşfedilip koruma altına alınmış bulunuyor. Soma Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nün üzerine titrediği bu dev ağacın meyveleri diğerlerinden ayrı hasat ediliyor ve sıkımı yapılıyor. Şişelenen antik zeytinyağı çok pahalı fiyattan özel olarak satılıyor. Yetkililer bu ağacın ziyaret edilebilmesi için ulaşımı sağlayacak bir yolun da yapılması için harekete geçmiş bulunuyor.

Antikas ödüle doymadı

Markalaşma adına ilk adımları geçtiğimiz yıl atan Antikas Zeytinyağı, ilk yıl katıldığı üç ayrı yarışmada ödüle doymadı. İlk ödülü Zeytindostu Derneği 14. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Ödülleri’nde altın madalyayla aldı. Ardından gerçekleştirilen Anatolian Uluslararası Zeytinyağı Yarışması Blend Kategorisi’nde yine altın madalyaya, Ege’den gelen lezzetiyle dünyaca ünlü Londra Uluslararası Natürel Sızma Zeytinyağı Yarışması Blend Kategorisi’nde ise gümüş madalyaya layık görüldü.
KAZIM ERKMEN

piyade-binbasi-mete-yildirim-silah-kazasi-sonucu-sehit-oldu

Piyade Binbaşı Mete Yıldırım silah kazası sonucu şehit oldu

“Sanat yoksa eksiklik var”