in ,

Normale dönerken işçide maaş kaygısı

Üçüncü aya yaklaşan pandemi sürecinin ardından hayat yavaş yavaş normale dönüyor. Ancak ekonominin çarklarını döndürecek, üretecek işçiler ise kaygılı

sari-izmirde-300-isci-koronaya-yakalandi

İzmir’de Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde yaklaşık 30 bine yakın üyesi bulunan DİSK’ten (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) normalleşme sürecine ilişkin önemli açıklamalar geldi. Pandemi sürecinin ardından hayat adım adım normale dönerken, geçtiğimiz üç ay boyunca kent ve vatandaşa hizmet noktasında aralıksız ter döken sessiz kahramanlar belediye işçilerinin kafasında birçok soru işareti var. On binlerce çalışan özellikle ekonomideki durgunluk sebebiyle kapıya dayanan olası bir ücret sıkıntısı ve yıllık izinler gibi konularda endişeli bir bekleyiş içerisinde. Merak edilen sorularla ilgili Ege Telgraf’a konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, hükümetten belediye gelirlerinin artırılmasına ilişkin yeni bir düzenleme gelmediği takdirde emekçilerin maaş sıkıntısı yaşayabileceğini aktardı. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Sarı yaptığı değerlendirmede beklentilerini şu sözlerle dile getirdi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinde çalışanların büyük bölümü mesailerine başladı. Tüm birimler yavaş yavaş açılıyor ve eski çalışma düzenine dönüyor. Belediyeler Pazartesi’den itibaren tam anlamıyla normalleşecek. Esnek çalışan personeller de yeniden işbaşı yaptı. Sadece 15 Haziran tarihinde belediyelerin işlettiği kreşler açılacak ve kronik hastalığı bulunduğundan ötürü özel izne ayrılan personeller de dönüş yapacak. Yeşil alanlar, sosyal hizmetler, sağlık hizmetleri, ilaçlama ve temizlik işleri gibi birimlerde çalışan ancak bu salgın sürecinde izin kullanamayan personel de tıpkı geçen yaz olduğu gibi normale dönecek ve izinlerini kullanmaya başlayacak. Bu açından bir sorun yaşanacağını düşünmüyoruz. Belediyelerde çalışan sendikalı işçiler toplu sözleşme haklarını kullanabilecek, bu noktada bir sorun yok. Ancak önümüzdeki günlerde yaşanacak olası yoğunluktan ötürü belki bir ay değil, 15 gün izin kullanabilecekler. Süreç içerisinde işleyiş netleşecektir. Kimse mağdur olmayacak. Yaklaşık üç aydır aralıksız çalışan personel bu süreçte kademeli olarak izin kullanacak. İzne çıkamayanlar sırayla, dönüşümlü olarak işlerini aksatmadan tatilini yapacak. Artık izne çıkmak isteyen izne çıkabilecek. Zaten bu zorlu süreçte herkes işinin başında olduğundan ötürü kimse fazla mesai yapmadı. Birimler tarafından yıllık izinler koordine edilecek. Bir diğer beklentimiz ise mesai saatlerinde değişikliğe gidilmesi. İstanbul’da mesai başlangıcı 9’a çekilerek çalışma saatleri kısaltıldı. Bunun İzmir’deki belediyelerde uygulanması olumlu sonuçlar verecektir. Hem toplu ulaşımda sirkülasyon da azaltılır. Pandemiden ötürü belediyeler inisiyatif kullanarak çalışma saatlerinde değişikliğe gidebilir, esneklik uygulayabilir. Özellikle büro çalışanları ve diğer idari birimlerde çalışanlar için koşullarda bu yönde bir iyileştirme bekliyoruz.”

Sarı, önümüzdeki süreçte belediye işçilerini bekleyen en büyük zorluğun ücretlerle ilgili olduğuna dikkat çekerek, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, pandeminin başladığı ilk günlerde temizlik, ilaçlama ve diğer açık alan hizmetlerinde ve risk altındaki birimlerin çalışanlarına 500 liralık prim verileceğini açıklamıştı. Bunun dışında kalan büro personeli, idari birim çalışanları ve diğer birimlere prim ödenmeyecek. Belediyenin iyi niyeti bir yana, ne yazık ki aynı iyi niyeti devletten göremedik. Bilakis bu zorlu süreçte belediyelerin gelirlerini kesmeye çalışıyorlar. Diğer devlet kurumları ile belediyeler bir tutulmadı. Hükümetten işçi lehine bir düzenleme beklemiyoruz, tam tersine bu belediye gelirlerinin kesilmesi önümüzdeki dönemde personeli oldukça zorda bırakacak. Bu konuda ciddi endişelerimiz var. Belediyeleri zorda bırakmak, yatırımlarını engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ziyade, ilçe belediyeleri bu anlamda zorlanacak. Belediyeler işçisine maaş ödeyemez hale gelebilir. Virüs salgını nedeniyle ekonomide yaşanan durgunluk zaten belediyeleri yeteri kadar zorda bıraktı. Gelecek aylar içerisinde büyük bir risk ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

Erman Şentürk / Özel Haber

als-hastalari-salgin-surecinde-unutuldu

‘ALS hastaları salgın sürecinde unutuldu’

pazarlar-kapali-derya-kuzulari-elde-kaldi

Pazarlar kapalı; ‘derya kuzuları’ elde kaldı