in ,

Normalleşmede İzmir’in korona virüs haritası

Hayat Eve Sığar uygulamasına gelen güncellemenin ardından İzmir’in korona virüs haritası da güncellendi. Normalleşme sürecinde İzmir’in korona virüs risk haritası nasıl değişti?

normallesmede-izmirin-korona-virus-haritasi

Sağlık Bakanlığı tarafından vayandaşların kullanımına sunulan Hayat Eve Sığar uygulaması tekrar güncellendi. Güncellemeyle berbaber şehirlerin de korona virüs risk yoğunluğu harita da değişti. İzmir’de korona virüs riskini daha çok taşıyan ilçeleri ve semtleri gösteren, İzmir korona virüs haritası da değişmiş oldu.

İzmir’in korona virüs risk yoğunluk haritasında neler var?

İzmir, korona virüs vakalarının en çok görüldüğü ikinci şehir konumunda. 4 gün önce konuşan AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir’de kaç kişide korona virüs görüldüğünü açıklamıştı. Sürekli şu ifadeleri kullandı: “Her gün neredeyse 3 bin test yapılıyor. İzmir’de test vaka oranı yüzde 1,5’lara düştü. İzmir’de 6 bin 238 korona virüs pozitif vaka ve bu vakaların 3 bin 876’sı ne mutlu ki iyileşti. Yani şu anda İzmir’de tedavisi süren hasta sayımız 2 bin 362. Son günlerde yeni vaka sayımız düşmeye başladı. Şu anda İzmir’de günde 3 bin test yapılıyor. 2-3 hafta önce günlük test oranına göre yüzde 16-17 olan vaka artışı, gelinen nokta itibari ile yüzde 1,5. Bu çok önemli bir düşüş. Yoğun bakım hasta sayımız 57; 31 hastamız ise entübe edilmiş durumda. Hastanelerimize başvurular da büyük oranda azaldı.”

Narlıdere Huzurevi değişmedi

7 Nisan tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından canlı yayında paylaşılan İzmir korona virüs risk haritası ile bugün Hayat Eve Sığar uygulamasında yer alan risk haritası arasında yapılacak karşılaştırmalarda göze çarpacak ilk şey, Narlıdere ilçesinde korona virüs vakalarının daha çok görüldüğü olurken, Konak ilçesinde görülen korona virüs vakalarının daha az olduğu. Narlıdere Huzurevi olarak bilinen, Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi‘nde yaşayan ve geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz TRT eski spikeri Tamer Durukan‘ın yaşamını yitirmesinin ardından CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Narlıdere Huzurevinde kalan 270 vatandaş ile 60 personelin testlerinin pozitif çıktı” diye konuşmuş ve konuyu meclis gündemine taşımıştı. Güncellemenin ardından yine kontrol edildiğinde Narlıdere Huzurevi’nin merkezinde olduğu çok yoğun riskli alan haritada mevcut.

Karabağlar’da fark görülüyor

İzmir Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü Müdürlüğü‘nün bulunduğu Yeşilyurt ve Hatay semtlerinde görülen vaka sayısının değişmediği anlaşılıyor. Ancak Karabağlar ilçesinde diğer alanlarda korona virüs vaka yoğunluğu bir nebze olsun düşmüş durumda.

Gümüşpala’da dikkat

Bayraklı’da bulunan Gümüşpala Mahallesi‘nde görülen korona virüs vakalarının çokluğu dikkat çekiyor. Gümüşpala Polis Karakolu ve sahil arasında kalan bölgede pek çok sayıda korona virüs pozitif vaka, bölgede bulunan vatandaşları “Yüksek riskli bölgedesiniz” diye uyarıyor.

Azalma var

Konak, Bornova, Karşıyaka, Buca gibi İzmir nüfusunun büyük bir kısmının yaşadığı ilçelerde eski risk yoğunluğu haritasına göre korona virüs pozitif vakalarda azalma olduğu dikkat çekiyor.

Sağlık çalışanları

İzmir Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada bugüne kadar; 152 hekim, 2 diş hekimi, hemşire-ebe- sağlık memuru alanında 154 kişi, 16 tıbbi sekreter, 88 personel, 26 teknisyen, 30 memur, 6 eczacı, 2 psikolog, 5 güvenlik görevlisi, 1 şoför ve 2 mühendisin koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi. Ayrıca, İzmir’de Kemalpaşa ilçesinde bir ambalaj fabrikasında iş yeri hekimi Dr. Muharrem İdiz ile başka bir iş yerinin hekimi kardeşi Dr. Nuri İdiz ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzun yıllar hekimlik yapan Nihat Dayanıklı, iç hastalıkları uzmanı Dr. Galip Berkan Dingiloğlu ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yıldırım Can Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmişti.

Feyaz TATAR / Özel Haber

19-mayisi-kapsayan-4-gunluk-yasaktan-kimler-muaf-olacak

19 Mayıs’ı kapsayan 4 günlük yasaktan kimler muaf olacak?

izmirde-sahil-kenarlari-65-yas-ve-uzeri-kisilerle-doldu

65 yaş üstüne verilen izne sıcaklık ayarı!