Ege Telgraf Gazetesi'nden Nihat ak'ın haberine göre; "82 yaşındaki Sadık Akıncı, bir cilt kanseri çeşidi malign melanom ile mücadele ediyor. Astsubay emeklisi Akıncı’ya nivolumab etken maddeli Opdivo ilaç, 14 günde bir olacak şekilde 100 miligram 2 kutu ve 40 miligram 1 kutu reçete yazılmıştı. Operasyon da geçiren hastaya talep ettiği ilaç verilmedi. Tedavi sürecinde kesintisiz kullanma zorunluluğu olan yüksek maliyetli bu ilaç karşılanmadı. Avukatı Tolga Batuhan Tombaş aracılığıyla hukuki mücadele başlatan Akıncı, sonunda ilacına kavuşabildi.

Whatsapp Image 2024 05 14 At 12.14.37

MAHKEME KARARIYLA

4 binde 1 kişide görülen 'göğüs kası yokluğu'na çözüm 4 binde 1 kişide görülen 'göğüs kası yokluğu'na çözüm

Karşılanmayan ilaçlar için hasta ve hasta yakınlarının hukuksal bir mücadele başlatma hakkının olduğunu vurgulayan Tombaş, “İlacın maliyeti oldukça yüksek ve tedavi süresince kesintisiz olarak kullanma zorunluluğu da bulunduğu için maliyeti hiçbir şekilde karşılanamamaktadır. SGK İzmir İl Müdürlüğü’ne ilaç ödemelerinin gerçekleştirilmesini içerir müracaat, hastalığın progresyon olup olmadığının belirtilmediği, tedavi protokolünü de gösterir 6 ay süreli sağlık kurulu raporlarına dayanılarak tıbbi onkoloji uzman hekimlerince düzenlenecek reçete ile müracaatta bulunulması gerektiği, nivolumab tedavisi öncesinde immünoterapi uygulanması sebebi ile hastalığın progrese olması sebepleri gerekçe gösterilerek reddedilmiştir. Tarafımızca vakit kaybedilmeden Sosyal Güvenlik Kurumu aleyhine İzmir 6. İdare Mahkemesi’ne dava açılmıştır. İlacın herhangi bir şarta bağlı olmaksızın yargılama süresince ödenmesi gerektiğini savunduk. Taleplerimizin gerekçelerini dosyaya koyduk. İzmir 6. İdare Mahkemesi müvekkilimizin ilaç tedavisi adına SGK’nın ödemeleri gerçekleştirmesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı aldı. SGK tarafından müvekkilimizin kullanma zorunda olduğu nivolumab etken maddeli Opdivo ilaç için gerekli ödemeler SGK tarafından artık gerçekleştirilmektedir. Yine Keytruda, Tenectriq gibi kanser tedavisi için gerekli ilaçlar adına hukuki yardım ve danışmanlık sağladığımız müvekkillerimiz var” dedi.

UĞRAŞAN ALABİLİYOR

Karşılanmayan ilaçları alınabilmek için mücadele etmek gerektiğini vurgulayan İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “Kanser, çağımızın yaygın ve kesin tedavisi halen bulunamayan hastalığı. Hastaların ve yakınlarının aklındaki ilk soru, bağışıklık sisteminin kanser hücreleriyle savaşmasını sağlayan tedavi yöntemi immünoterapi ve yayılmasını engellemeyi amaçlayan akıllı ilaçlara ücretsiz erişilip erişilemeyeceği konusu. Bu tedavilerde kullanılan ilaçlar SGK tarafından direkt olarak karşılanıyor. Kür bedelleri oldukça yüksek bu ilaçların, süreç içerisinde yapılacak başvurular ve açılacak dava sonucunda SGK tarafından karşılanması mümkün olabilmektedir. Maalesef çoğu ilaç uygulamada SGK tarafından doğrudan karşılanmamakta, dava yolu ile bu ilaçların temini ve ödenmesi sağlanmaktadır. Avrupa’da veya gelişmiş ülkelerde insanlar hiç davaya ihtiyaç duymadan ilacını karşılayabiliyor. Türkiye'de ise ilacını alamayan her hasta dava açamıyor. Dava açamayan, açmaya gücü yetmeyenler için ödenmeyen ilaç bedelleri kazanç olarak görülmemelidir. Sağlıktan ve insan hayatından tasarruf olmaz” ifadelerini kullandı.

SÜRDÜRÜLEMEZ POLİTİKA

Halen uygulandığı gibi bir ilaç politikasının sürdürülemez olduğuna dikkati çeken Başkan Sayılkan, “Ülkemizde kutu üzerinden üretilen ilaçlara baktığınızda 4’te 3’ü Türkiye’de üretiliyor, doğru. Bu oran bazen düşüyor bazen yükseliyor ama önemli olan bizim açımızdan TL bazında yüzde kaçı ithal, yüzde kaçı yerli? Yani parasal boyutta baktığınızda neredeyse yarı yarıya. Ülkede tüketilen ilaçlara verilen bedel olarak yarısı yerli yarısı ithal. Kaldı ki yerli dediğimiz ilaçların da ham maddeleri zaten ithal. Yani Türkiye'de paketleniyor. Bizim ürettiğimiz ilaçlar patent süresi geçmiş ve yabancı firmalar adına fason üretim. Diğer taraftan aralık ayında güncel bir Euro değeri yüzde 25 artırılarak 17 lira 55 kuruş seviyesine yükseldi. Güncel Euro değeri daha önce 14 lira olarak uygulanıyordu. Euro kuru 35 liraya dayandı. Gerçek değeri ile arasında yarıya yarıya farkın olduğu bir kur sistemi sürdürülemez. Tasarruf tedbirleri bahanesiyle temmuz ayında beklenen güncellemenin de yapılmayacağı dillendiriliyor. Reel kur fiyatları üzerinden bir güncelleme yapılmaması durumunda piyasada ilaç sıkıntısı daha da yükselecektir” şeklinde konuştu. 

Kaynak: EGE TELGRAF