in ,

‘O merkezdekiler korku içinde hala çalışıyor…’

Eğitime ara verilmesi kararına bazı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin uymadığını söyleyen ÖZRÖDER Başkanı Bozdağ, “Ayrımı kabul etmiyoruz” dedi

İzmir’de yaşanan 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yaraları hep birlikte saracağız. İzmir il genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldık. Eğitim ailesi olarak öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve velilerimizle birbirimize çok daha sıkı kenetlenerek güçlükleri birlikte aşacağız” diyerek kentte eğitime bir hafta ara verildiğini duyurmuştu. Alınan karara bedensel ve zihinsel engelli öğrencilerin eğitim gördüğü merkezlerde uyulmadığını ileri süren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Öğretmenleri Derneği (ÖZRÖDER ) duruma tepki gösterdi.
“Artçı sarsıntıların devam ettiği kentte eğitime bir hafta ara verildiği söylense de durum tam olarak öyle değil” diye konuşan ÖZRÖDER Başkanı Ceyhun Bozdağ, “Engelli çocukların eğitim gördüğü özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri korku içinde çalışmaya devam ediyor” açıklamalarında bulundu.

‘TİCARİ BAKILIYOR’

Kent içinden aldıkları çeşitli ihbarların ardından durumu araştırmaya başladıklarını söyleyen Bozdağ, “Konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’nü arayarak bilgi aldım ve hasar görmeyen binalarda çalışılmaya devam edileceğini öğrendim. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un açıklamasını hatırlatarak bu karara neden uyulmadığını sordum. Açıkçası bize biraz daha farklı, daha çok ticari işletme olarak bakılıyor. O yüzden eğitimle ilgili ne karar alınsa her seferinde bizi ayırdılar. Daha önce de korona virüs salgını sürecinde okullar kapalıyken bizim kurumlarımız 15 Haziran’da açıldı. Sektörümüzde de biraz farklılık var. Sadece özel şahısların sahip olduğu sadece Milli Eğitim’e bağlı kurumlar… Bundan da rahatsızlık duyduğumuzu çok kez dile getirdik. Sonuçta orada çalışanlar da öğretmen, orada eğitim görenler de bizlerin öğrencisi…” diye konuştu.

‘HASSAS DAVRANILMALI’

“Bizim çocuklarımız çok özel çocuklar. Şu anda artçı sarsıntılar devam ediyor. Onların böylesi durumlarda verdiği tepkiler, korkuları, duyguları çok farklı” diyerek sözlerine devam eden Bozdağ, şu ifadeleri kullandı: “İşe çoğu yerde ticari gözle bakıldığı için bu gibi durumlar görmezden geliniyor. ‘Hasar görmeyen yerlerde devam edilecek’ deniliyor. Bu hasarı kim görecek, kim tespit edecek. Zaten bir yoğunluk var… Eminim ki yakın bir zamanda her yerde bilimsel verilerin açığa çıkacağı incelemeler yapılamayacak. Muhtemelen çoğu şey kurum sahiplerinin insafına bırakılacak. Böylesi durumlarda görmezden gelinmeyi asla kabul etmeyiz. Böyle bir ayrımcılık olamaz. O insanların da canı var, ailesi var, evleri var… Belki evleri hasar gördü, belki çocukları korktu ve ailelerini yanlarında istiyor. Ancak bunları hiç düşünmüyor. Aslında daha hassas davranılması gereken bir kesimi tamamen yok sayıyorlar.”

‘AYRIMCILIK ENGELLENSİN’

Yapılan ayrımcılığın bir an evvel engellenmesi gerektiğini de öne süren Başkan Bozdağ, “Öğretmen arkadaşlarımızın, öğrencilerimizin ve velilerimizin sağlığı her şeyden önce gelir. Biz böylesi afet durumlarında alınan kararlarda özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin de göz önünde bulundurulmasını ve kararların bu doğrultuda alınmasını istiyoruz. Bu hafta İzmir’de de çağrımız bu yönde olacak. Bu yapılanlar vicdani boyutlarda da çok doğru değil. Çok farklı bir alandayız; zihinsel ve bedensel engelli birçok arkadaşımız var. Onlara normal öğrencilerimiz gibi deprem tatbikatı da uygulayamıyoruz. Yani büyük birçoğu böylesi durumlarda ne yapacaklarını bilmiyorlar. Böyle anlarda hepsini nasıl koruyabiliriz ki? Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Öğretmenleri Derneği olarak maddi kaygılarla alınmış, insan hayatını, insan sağlığını hiçe sayan bu kararı kabul etmiyoruz. Lütfen, bir an önce gereği neyse yapılsın” diye konuştu.

Tolga Yaman / Özel Haber

kusadasinda-1832-hasar-basvurusu-yapildi-56-agir-hasarli-bina-var

Kuşadası’nda 1832 hasar başvurusu yapıldı, 56 ağır hasarlı bina var

okullar-tatil-mi-oldu

İzmir Milli Eğitim Müdürü Yahşi: Risk gördüğümüz okulda kapıları açmayacağız