in ,

“O ofisi de kapatacak”

Arkeolog Bülent Türkmen ve Bergama Demokrasi Platformu Cumhuriyet Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenledi

o-ofisi-de-kapatacak

Bergama Belediyesi UNESCO Dünya Mirası Ofisi’nde görev yapan Arkeolog Bülent Türkmen’in, Fen İşleri Müdürlüğü Bayındırlık Şantiyesi ‘yol bakım işlerine’ görevlendirilmesine, Bergama Demokrasi Platformu tepki gösterirken, Bergama’nın AK Partili Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun ofisi de kapatabileceği iddia edildi.
Sözkonusu Platform, pandemi kurallarına uygun olarak Cumhuriyet Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, Uzman Arkeolog Bülent Türkmen’in yanı sıra KESK, DİSK, Eğitim-Sen, Tüm-Bel-Sen İzmir 2 No’lu Sendika yöneticileri, Bergama Çevre Platformu, Dikili Emek ve Demokrasi Platformu ve Dikili Kültür ve Çevre Platformu (DİKÇEP) üyelerinin de katıldı. Arkeolog Bülent Türkmen, açıklamaya katılmasının engellenmeye çalışıldığını söyledi.

BÜYÜK EMEKLERİ VAR

Eğitim Sen Bergama Temsilcisi Şirin Ural tarafından okunan açıklamada; “Bülent Türkmen, Bergama’nın Dünya Kültür Mirası Listesine girme sürecinde emek harcayan ekibin içerisinde yer alan, Allianoi kazılarında görev alan, Bergama’nın kültürel açıdan gelişimine, kentsel hafızasının oluşmasına unutulmaz katkılar koyan, aynı zamanda Türkiye’nin birçok yerinde söyleşi ve konferanslara davet edilen, Bergama’da ki okullarda çocuklarımıza seminerler veren ve defalarca Bergama’nın ‘Tarihe Saygı Ödülü’ almasını sağlayan bir arkadaşımızdır” denildi.

BERGAMA’NIN ZARARINA

Bergama Belediyesi UNESCO Dünya Mirası Ofisi’nin işlevsizleştirilmeye çalışıldığı vurgulanan açıklamada ayrıca; “Örneğin Selenos deresi dünya mirası dokusunun göbeği olduğu için ıslah çalışmalarında bu birim de yer alıyordu. Ancak Belediye’nin son dönem reklamını yaptığı ıslah çalışmaları toplantılarına bu birim çağırılmamış, görüşü dahi alınmamıştır. Birimin başından beri tüm çalışmalarında yer alan Bülent Türkmen’in sürgün kararı bu birimin feshedilmesi niyetinin açık göstergesidir. Alınan bu kararlardan en büyük zararı da UNESCO Dünya Mirası şehrimiz Bergamamız görecektir. Bergama Demokrasi Platformu olarak bu hatırlatmayı yaptıktan sonra bir kez daha Hakan Koştu’ya çağrıda bulunuyoruz. Artık emekçinin ekmeğiyle oynamaktan vazgeç. Görevin olan işlere geri dön, seni seçerek göreve getiren halka hizmet et. UNESCO biriminde her daim hümanist, pozitif, özverili ve çalışkan tavrıyla kendini gösteren Bülent kardeşimiz yalnız değildir” ifadeleri kullanıldı.

(Haber Merkezi)

rusyada-karantinada-vincle-nikah

Rusya’da karantinada vinçle nikah!

Benzin ve motorine bu kez zam geliyor