MEMDUH GÜNEY-EGE TELGRAF- Gastronomi dünyasının Nobel ödülü olarak adlandırılan Basque Culinary World Prize ödülünü 2023 yılında alan Mardinli Ebru Baybara Demir, İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen İlham Veren Söyleşiler etkinliğine katıldı. Gazeteci Banu Şen’in moderatörlüğünde düzenlenen ve ‘Coğrafya en güzel kaderdir’ temalı söyleşiyi Konak AK Parti Belediye Başkan adayı Ceyda Bölünmez Çankırı’da takip etti. Açılış konuşmasında açıklamalarda bulunan İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Tutan, kadınları ticaretin içerisinde temsil etmekten dolayı mutlu olduğunu söyledi.

“MARDİN TURİZM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Bursa Nilüfer Kadın Korosu Mısır yolcusu Bursa Nilüfer Kadın Korosu Mısır yolcusu

İspanya’da ödülünü tüm dünyanın hayranlıkla takip ettiği şeflerin elinden aldığını söyleyen Demir, ödülü Türkiye’ye büyük bir gururla getirdiğini belirtti. Demir, “Mardin benim için çok değerli bir yer. 1999 yılında Mardin’e taşındığımızda farklı zorluklar yaşadık. O dönemde turizmle uğraşan biri olarak şunu söyleyebilirim Mardin’de turizm anlamında hiçbir şey yoktu. Daha çok tarım ve hayvancılık alanına yoğunlaşılmıştı. Geleneksel lezzetlerin hikayesi benim için o dönem Mardin’de başladı. Oluşturduğumuz turizm alanıyla geleneksel lezzetleri ön plana çıkarmaya çalıştık. Yaptığımız işin meyvelerini toplamaya başlarken dönemin Radikal Gazetesi’nden gelenlerle birlikte ülke çapında tanınırlığımız arttı. Daha sonra seçtiğimiz evlerden kadınları işe dahil ettik onların yaptıkları yemekleri turistlere yedirdik herkesi kendimize hayran bıraktık. Şimdi 30 kilometre ötemizde savaşın olduğu bir yerde turist sayısını artırmayı başardık. Mardin için turizm çok önemli. Coğrafya en güzel kaderdir ve ben coğrafyamı çok seviyorum” dedi.

“MÜLTECİ KONUSUNDA ENTEGRASYONUN ÖNEMİNİ GÖRDÜK”

Doğala en yakın tohumu bulmaya çalıştıklarını söyleyen Demir, “Bu konuda çalışmalar yaparken denk geldiğimiz bir tohum üzerine gittik. Projemizi Birleşmiş Milletler’e anlatıtk. Daha sonra Ceyda Hanım’a ilettim durumu ve kendisi bize çok yardımcı oldu. Çünkü o da bir anne. Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü ile işbirliği yapılması konusunda kendisinin yardımlarını asla unutamam. BM bize kaç Suriyeli çalıştıracağımızı sordu. Biz de ne kadar isterseniz o kadar diye cevap verdik. O dönem için başlangıçta 35 Suriyeli 35 Türk kadına istihdam sağladık. 2 ton buğdayı ektikten sonra endüstriyel tarıma karşı mücadelemize başladık. Suriyeli kadınlara tarımla ilgili eğitim verelim dedik ancak yeri geldi onlar bize eğitim verdi. Toprağın işlenmesi ve ekilmesi konularında birçok farklı yöntem gösterdiler bize. Bizde böyle mülteci konusunda entegrasyonun önemini anladık. 102 dönümle başlayan projemiz bugün 36 bin dönüme ulaştı. Bu yola iyi liderle çıktım. Valimiz, Ceyda Hanım hep yanımdalardı. Bizim en iyi bildiğimiz şey dayanışma ve en iyi hissettiğimiz şey ise ülke sevgisi. Her zaman bir araya gelmek zorundayız. Bu ülkenin en kıymetli şeyi insan kaynağı ve toprağı” ifadelerini kullandı.

2-51

“KADERİ GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN KADINLARI ÇİZECEK”

Söyleşinin ardından söz alan AK Parti Konak Belediye Başkan adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, Ebru Baybara Demir’i tebrik etti ve “Burada hepimizi duygulandırdın. Umarım yürüdüğümüz yolları herkese anlatmak kısmet olur. O gün sana yardımcı oldum bugün burada İzmir’de senin gibi hizmet etmek isteyen yüzlerce kadın var onlara da yardım edeceğiz. Şehirlerin kimliği olsa İzmir kadın bir şehir olarak adlandırılabilir. İyi ki geldin. Coğrafya en güzel kaderdir ama bu kaderi güçlü Türkiye’nin kadınları çizecek. Her şey yerelde kalkınmayla başlıyor. Hep beraber yerelde kalkınarak başaracağız” dedi.

Kaynak: EGE TELGRAFMuhabir: Memduh Güney