in ,

‘Öğrenci çekyattan fazlasını alamıyor’

Düğün sezonu istediği gibi geçmeyen spotçu gözünü öğrencilere dikti. Müşterilerin fiyatları yüksek bulduğunu belirten dükkan sahipleri kısır döngüye girmekten şikayetçi

ogrenci-cekyattan-fazlasini-alamiyor

Artan döviz fiyatları beyaz eşya ve mobilya sektöründeki fiyatları artırdı. Kaliteli ve sıfır buzdolabı fiyatları 10 bin liradan başlıyor. Hal böyle olunca da vatandaş ikinci ele, spotçulara yöneliyor. Düğün sezonu istediği gibi geçmeyen spotçu şimdi de öğrencileri bekliyor. Eşrefpaşa Caddesi’nde 26 yıldır spotçuluk yapan Mehmet Şerif Sağlam’a göre spotçular o kadar kötü durumdaki ‘bıçak kemiğe dayanmadan’ vergilerini ödemiyor.

Vatandaşın sıkışıklıktan ötürü mecburen ikinci el aldığını belirten Sağlam, “İnsanların hemen hemen yüzde 70’i ikinci el eşya alıyor. Sıfır almak isteyenler için en ucuz ürün 10 bin lira olmuşken vatandaşın da başka seçeneği olmuyor, mecburen ikinci el alıyor. Vatandaş eskiden 3 parça beyaz eşya alırken şu an 2 parça alıyor. Yeni bir gelin ikinci el yatak alıyor. İkinci el ürünlerin düşük fiyatları sayesinde insanlar bir nevi açıklarını kapatabiliyor. 2 ila 3 sene idare edebilecek ürün alabiliyorlar. Dövizin yükselmesi sebebiyle tüm ürünlerin fiyatı arttı. Artan fiyatlar da vatandaşı caydırıyor. Eskiden 100 parça aldığı bir seti şimdi 40 parça, 50 parça alabiliyor. Hal böyle olunca da spotçular kepenk indirmemek için direniyor. Çoğumuzun vergi borcu var. Bıçak kemiğe dayanmadan ödemiyoruz. Çoğumuz haciz kağıdı gelince, vergi ya da fatura ödüyor” diye konuştu.

SADECE OTURUYORUZ’

Sıfır ürün ve ikinci el ürün arasındaki fiyat farkına dikkati çeken spotçu Ramazan Özkan, “Satışlar düşük, işler bozuk. Kendimizi bile idare edemiyoruz. Kiralar 6 bin lira. Elemanlar vardı, maaşlarını ödeyemeyeceğiz diye işten çıkarmak zorunda kaldık. Sabah 8’den akşam 8’e oturuyoruz. 0 ürün almak isteyen 15 bin lira gibi bir ücreti gözünden çıkarması lazım. Spotçularda fiyat üçte bir oranında düşüyor. Bu halde bile vatandaşa fiyatlar çok geliyor. Üç parça beyaz eşya almak isteyen, dükkandan 10 bin lira ila 12 bin lira arasında bir fiyat ödeyerek çıkabilir. Yani sıfır eşya fiyatına ikinci el set dizilebilir. Üç sene evvel en iyi dolabı 700 liraya alabiliyordum. Şu anda en iyi dolabı 3 bin liraya alıyorum. Üzerine giderlerimi koyup 4 bin liraya sattığımda bu sefer vatandaşa fazla geliyor, bin liralık dolap alıyor. 700 liralık dolap aldığında da 3 ay sonra bozuldu diye geliyor” dedi.

ÇIKMAZA GİRDİK’

Dükkan giderlerinin fazlalığına dikkati çeken spotçu Ahmet Öncel şu ifadeleri kullandı: “İşler kötü. Öğrencileri bekliyoruz. Öğrencilerin de genelde durumu olmuyor. Geçen seneye kıyasla fiyatlar 4 kat arttı. Geçen sene zar zor eşya alan öğrenciler bu sene ne yapacak bilemiyorum. Artık en temel ihtiyaçları alıyorlar. “Bir çekyat alayım, en azından rahat uyurum” diyorlar. Onun dışında çamaşır makinesi, buzdolabı ve koltuk alıyorlar. Hepsi birlikte yaklaşık 10 bin lira ediyor. Öğrenci bunu nasıl alsın, aileleri nasıl destek olsun? Eşref Paşa Caddesi’nde, bilinen adıyla İkiçeşmelik spotçularında kiralar 4 bin ila 6 bin lira arasında değişiyor. Elektriği, suyu, doğalgazı saymadan sadece 4 bin lirayı dükkan sahibine veriyoruz. Yeni ürün nasıl alacağız? Artık eleman bile çalıştıramıyoruz. Çıkmaza, döngüye girdik…”

Berna Sever/Kader Ergin Özel Haber

izmirde-trafik-surumlusu-ceza

Eğitim yılı öncesinde ‘trafik’ emin ellerde!

izmir-fuari

Fuar’da eğlence durmak bilmiyor