in ,

Öğrenciler gitmek istemiyor, Müdürlük ‘mecburuz’ diyor!

Menemen’de okullarının taşınacağını öğrenen veli ve öğrenciler yaşanan duruma tepki gösterdi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ise ‘Kimseyi mağdur etmeyeceğiz’ açıklaması geldi

İzmir’de yaşanan depremin ardından kent genelinde birçok bina hasar gördü, birçoğu için ise yıkım kararı alındı. Yaşananlardan eğitim camiası da nasibini aldı. Menemen’de iki okul binasının hasar görmesi sonrasında Menemen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırladığı plan neticesinde iki okulun Menemen Atatürk Anadolu Lisesi binasına yerleşeceği, anadolu lisesinin ise bir başka binada eğitime devam edeceği iddialarına öğrenci ve veliler tepki gösterdi.
“Bizim okulumuz depremde hiçbir hasar görmedi ancak biz taşınmak zorunda bırakılacağız” diyen Menemen Atatürk Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Serkan Akkoç, “1944 yılında kurulmuş olan lisemiz bir kamu değeri taşımaktadır. Burayı taşıdığınız takdirde merkezde hiçbir anadolu lisesi kalmayacak. Bizim bütün veliler adına ortak fikrimiz bu okulun buradan taşınmamasıdır. Öğrencilerimiz bizim geleceğimiz oldukları için bu sorun ilçemizin can damarını etkilemektedir. Bu çocukların eğitim hayatı bizleri ilgilendiriyor. Bizim taşınacağımızı söyledikleri Gazi İmam Hatip Okulu kapandı. Çünkü kimse o okulu tercih etmedi. Oradan gelen öğrencilerimiz tekrar o okula döneceklerini duyunca gerçekten büyük bir üzüntü yaşadı. Mevzubahis okula ulaşmak gerçekten çok zor. Yaklaşık 1.5 kilometre yürümeniz gerekiyor, ulaşım yok. Buzlu havalarda araba çıkmıyor, kayıyor. Arabası olmayan öğretmenlerin de oraya gitmesi çok büyük sorun” dedi.

‘SINAVLA KAZANDILAR’

“Menemen’deki diğer okullarda okuyan öğrenciler de bizim çocuklarımız, onların da sorunlarını göz ardı edemeyiz” diyerek sözlerine devam eden Akkoç, “Biz çocuklarımızı sınava soktuk ve aldığımız puanlarla bu liseyi tercih ettik. Çocuklarımızın başka bir yerde okumasını tercih etseydik, orayı tercih ederdik. Okulumuz gerçekten depremden zarar görseydi tabi ki de başka bir yere taşınacaktık. Şu anda binamız hasar görmemişken bizim buradan çıkarılmamızın bir mantığı yok. Gerekirse okullardan birini biz misafir edelim. Tam gün eğitimden ikili eğitime geçecek olsak bile bu duruma razıyız. Ancak o karar uygulanırsa, 38 derslikli bir okuldan 18 derslikli bir okula geçmek zorunda kalacağız. Kimsenin işine karışmak istemiyoruz ama ilçede başka çözümler bulunabilecekken böyle bir karar alınmasını doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘YASAL HAKKIMIZ VAR’

Konuyla ilgili velilerle görüşerek ortak kararlar aldıklarını da belirten Akkoç, “Çocuklarımız zaten pandemi nedeniyle uzun zamandır uzaktan eğitim görüyor ve bunların sıkıntısını yaşıyor. Bir de üstüne böyle bir karar olduğunu öğrenince hepsi büyük bir yıkıma uğradı. Hepsi ‘Ölüm fermanımızı yazıyorlar’ diyerek duruma tepki gösteriyor. Bu fikir bile çocuklarımıza büyük bir zarar verdi. Evet, şu anda bizim elimize herhangi bir tebliğ yazısı gelmedi. Ancak ciddi duyumlarımız var. Tebliğ yazısını beklersek her şey geç olabilir düşüncesindeyiz. Kararı asla kabul etmeyeceğiz. Bin 200 öğrencimizin velileriyle görüştük, hiçbiri o okula çocuklarını gönderme taraftarı değil. Yasal hakkımız da var. Sonuçta huzurlu ve adil bir eğitim hakkı elimizden alınacak. Bu da hukuka aykırıdır. Gerekirse hukuki haklarımızı da kullanacağız. Lütfen çocuklarımızın geleceği ile oynamayın ve bu karardan vazgeçin” açıklamalarında bulundu.

VELİLER DE TEPKİ GÖSTERDİ

İki çocuğunun da Menemen Atatürk Anadolu Lisesi’nde eğitim gördüğünü söyleyen öğrenci velilerinden biri, “Çocuklarımızın kurulu düzeninin değişmesini istemiyorum. Bu okulu merkezi yapısı, binasının ve eğitim kalitesinin iyi olduğu için seçmiştik. Şimdi böyle bir karar alınması gerçekten çok üzücü. Öteki okula ulaşım zor, hem de bize çok uzak. Bunun kış ayları var, karanlığı var, soğuğu var. Okulumuzdan ayrılmak istemiyoruz” dedi.
Bir diğer veli ise, “Çocuğum yüksek bir puanla bu okulu kazandı. Başka okullar da tutuyordu ama biz bu okulu tercih ettik. Çünkü yakın bir yerde oturuyoruz. Evimizin önündeki okul dururken neden biz başka bir okula gitmek zorunda kalalım? Evladım bileğinin hakkı ile bu okulu kazandı. Kazanılmış bir hakkın elinden alınmasını istemiyorum” diye konuştu.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM’DEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan Menemen İlçe Milli Eğitim Müdürü Muharrem Bayındır, “30 Ekim depremi nedeniyle ilçemizde iki okulumuz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı ekiplerin incelemesi sonrası orta hasar raporu aldı. Raporun ardından inşaat emlak birimindeki arkadaşlar alanda detaylı bir inceleme yaptı. Önümüzdeki günlerde çıkacak sonuca göre binalarımızda ya güçlendirme çalışması yapılacak ya da yıkım kararı verilecek. Ancak “B binalarımız yıkılıp yeniden yapılacak gibi görünüyor. Bu binalardan hasar görenlerden biri Dokuz Eylül İlk ve Ortaokulu. Bu okulumuzda yaklaşık bin 400 öğrencimiz ikili eğitim sisteminde yaklaşık 28 derslikte eğitim görüyor. Burada ikamet eden öğrencilerimizin yaş aralığı 5 ila 14. Kasımpaşa Mahallemiz’de bu yoğunluk içerisinde öğrencilerimizi başka bir okula gönderecek imkanımız yok. Çok yakın bir bölümde çıraklık eğitim merkezi var ancak bu okul da bir başka okulu şu anda bünyelerinde misafir ediyor. Bu yüzden öğrencilerimizi o binaya taşıyamıyoruz. Kısacası şimdilik bunu yapmaya mecburuz” dedi.

‘İKİ ÇALIŞTAY YAPTIK’

Dokuz Eylül İlk ve Ortaokulu’na yaklaşık bir kilometre mesafede bulunan Şehit Kemal Ortaokulu’nun da depremde hasar gördüğünü belirten Bayındır, “Burada da 9 ila 14 arasında değişen yaklaşık bin öğrencimiz mağdur durumda. Bu öğrencilerimizi eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmeleri için yakın çevrede gönderebileceğimiz durumu müsait bir başka okulumuz da yok. Bu iki okul arasında bulunan, Dokuz Eylül İlk ve Ortaokulu’na yaklaşık bir kilometre, Şehit Kemal Ortaokulu’na yaklaşık 15 ila 20 metre mesafede Menemen Atatürk Anadolu Lisesi var. Bu lisede bin 200 öğrencimiz 32 derslikte eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam ediyor. Menemen Atatürk Lisesi’nde eğitim gören öğrencilerimizin yaş aralığı ise 14 ila 19. Yani bu öğrencilerimizin yaş aralığı diğerlerine göre daha büyük. Yani anlayacağınız Menemen Atatürk Lisesi’nde bulunan öğrencilerimiz, diğer öğrencilerimizin ablaları ve ağabeyleri… Bu öğrencilerimiz yaş olarak büyük olduğu için kendilerine ve çevresine daha hakim. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yaklaşık 8 okul müdürü, iki şube müdürümüzle beraber farklı günlerde iki çalıştay yaptık. Bu toplantılarda, depremde hasar alan iki binamızdaki öğrencilerin başka bir eğitim tesis alanında eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam edebilmesi için çalışma yürüttük. Menemen’i çok iyi bilen, çevredeki dinamiklere tanık olmuş okul müdürleri ciddi bir şekilde verileri ortaya koyup fikirlerini paylaştılar. En sonunda, ‘Kasımpaşa Mahallesi’nde bulunan Dokuz Eylül İlk ve Ortaokulu ve Zafer Mahallesi’nde bulunan Şehit Kemal Ortaokulu öğrencilerini Menemen Atatürk Anadolu Lisesi’nde geçici olarak ağırlayalım. Menemen Atatürk Lisesi’ni şu anda boş durumda olan Gazi İmam Hatip Lisesi’ne taşıyalım. Eğitim ve öğretim sorununu böylelikle çözelim’ konusunda bizim de benimsediğimiz ortak bir fikir doğmuş oldu” ifadelerini kullandı.

‘EŞİT İMKANLARLA…’

“Bizim özellikle üzerinde bulunacağımız proje, Dokuz Eylül İlk ve Ortaokulu’nu yıkıp yerine 24 derslikli, Şehit Kemal Ortaokulu’nun yerine ortalama 20 derslikli yeni binalar yapmak” diyerek sözlerine devam eden Menemen İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayındır, “Bir de bu süreç içerisinde Menemen Atatürk Lisesi Bahçesi’nde bulunan ve şartları hiç iyi olmayan binayı yıkıp onun yerine spor ve konferans salonunu yenileyeceğiz. Daha önce Menemen Endüstri Meslek Lisesi, deprem performans testi sonucu zayıflığından yıkılmıştı. Menemen Kız Meslek Lisesi ve Türkeli’nde bulunan bu projemiz yaklaşık 100 milyon maliyete sahip. Sonucunda kazanan Menemen olacak. Evet, belki biraz sıkıntı olabilir. Elimizdeki tüm şartları değerlendiriyoruz. Tahminime göre iki yıllık sıkıntılı bir zaman dilimi olacak. Ne yazık ki burada etkilenen 3 bin 700 öğrenci öğrencilerimiz de olacak. Onların bu süreçten en az şekilde etkilenmesi için var gücümüzle çalışacağız. Lise öğrencilerimizin ulaşımla ilgili endişeleri olduğunu öğrendik. Orası bir okullar bölgesi. Asfalt bir yol var ama gerekli düzenlemeleri yaparız. ESHOT ile araçlarımızın buraya ekstra sefer yapmaları hususunda görüşebiliriz. Bizim tek derdimiz çocuklarımızın geleceğine ışık olacak eğitimi herkese eşit imkanlarla sunabilmek. Kimsenin mağdur olmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

korona-magduru-esnaf-icralik-oldu

Korona mağduru esnaf, icralık oldu

sizofreni-hastasi-adam-rehin-aldigi-annesini-pompali-tufekle-oldurdu

Şizofreni hastası adam rehin aldığı annesini pompalı tüfekle öldürdü