in ,

‘Öğretmenlik Meslek Kanunu geri çekilmeli!’

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun eğitimcileri ciddi anlamda zor duruma soktuğunu söyleyen sendikalar, rekabetçi bir anlayışın etik olmadığına dikkati çekti

ogretmenlik-meslek-kanunu-geri-cekilmeli

2021 yılı Aralık ayında Öğretmenlik Meslek Kanunu yönetmeliği yayınlandı. Daha sonra da maddeler mecliste görüşülerek kanunlaştırıldı. Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde yer alan kariyer basamaklarıyla birlikte öğretmenlere yeni bir ilerleme imkanı sağlandı: Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme ile şekillenen öğretmenlik kariyer basamaklarında uzman öğretmen ve başöğretmenliğin de şartları belirlenmiş. 10 yıl öğretmenlik yapmış, minimum 180 saat eğitim programını tamamlamış öğretmenlerimiz uzman öğretmen. Uzman öğretmenlikte ise en az 10 yıl hizmet yapmış, minimum 240 saat eğitim programını tamamlamış öğretmenler de başöğretmen unvanı kazanabiliyor. Tabi bunlardan sonra yazılı sınava girmek ve de bu sınavda başarılı olmak gerekiyor.

adnan-sarisayin

BAŞ ÖĞRETMEN M.KEMAL ATATÜRK’

Sınav sistemini doğru bulmadıklarını 10 yılı dolduran öğretmenin uzman olabileceğini ayrıca baş öğretmen kavramının değişmesi gerektiğini ifade eden Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) İzmir İl Başkanı Adnan Sarısayın, “Sınavın yapılmasına karşıyız. Öğretmenlik uzmanlık mesleğidir. Ayrıca bir sınava girerek uzmanlık sınavına tabii tutulması doğru bir uygulama değildir. Yaz tatilinde öğretmenlerin video izlemeye, 240 saat boyunca zorlanması bu sıcak günlerde öğretmenleri adeta bir işkenceye tabi tutmak demektir. Bilgisayarın karşısında video izlemek zorunluluğu getirilmesini doğru bir uygulama olarak görmüyoruz. Dinlenmemiz gereken bir dönemde hem çalışıyor, hem de internet erişimi sorunu yaşayan öğretmenlerimize sıkıntı yarattığını düşünüyoruz. Talebimiz 10 yılını doldurana uzmanlık statüsünün 20 yılını tamamlayana da baş öğretmenlik statüsünün verilmesidir. Ayrıca baş öğretmenlik yerine başka bir statü verilebilir. Çünkü bizim tek bir başöğretmenimiz var o da, Mustafa Kemal Atatürk” açıklamalarında bulundu.

necip-vardal

‘KABUL EDİLEMEZ’

Kanunun geri çekilmesi gerektiğini öğretmenler açısından yaratılan bu rekabetçi yaklaşımın ilkesel olarak kabul edilemeyeceğini ve pek çok öğretmenin kabul etmeyip sınava girmediğini belirten Eğitim- Sen İzmir 1 nolu Şube Başkanı Necip Vardal da, “Kariyer basamakları sınav yönetmeliği çıkarıldı. Uzman öğretmenlik için 180, başöğretmen için 240 saat eğitim söz konusu oldu. Başından beri bizler bu kanuna itiraz ediyoruz. Öğretmenlerin taleplerini içermediğini, haklarını geliştirmediğini, rekabetçi bir kanun olduğunu, meslektaşlarımızın dayanışmaya ihtiyaçları olduğunu hatta zaten öğretmenliğin özel bir ihtisas mesleği olduğunu, uzmanlık ya da baş öğretmenlik şeklinde sözleşmeli ücret karşılığı gibi sınıflandırılamayacağını vurgulamıştık. Hatta kanun öncesinde ve sonrasında hem genel merkez hem de yerelde ciddi eylemler yapmıştık. Arkadaşlarımız gerekli eğitimleri tamamlamak durumunda kaldı. Sonuçta talebimiz bu kanunun geri çekilmesi. Eğitim ve sınav iptal edilmeli. Gerçekten öğretmenlerin haklarını geliştirecek bir meslek kanununa ihtiyaç var. Lakin bu kanun hazırlanırken sendikalar, veli örgütleri ve bilim çevresinin de katıldığı bir hazırlıkla hazırlanabilir. Kariyer basamakları ile ilgili olan kanun nedeniyle öğretmenler telaş içerisinde. Kendilerine ocak ayından itibaren ek gelir sağlayacak bir sürece ilişkin hazırlık üretmek zorundalar. Oysaki öğretmenleri bu şekilde yarıştırmak yerine özlük hakları ve maaş iyileştirmesine ihtiyaç var. Bu kanun meslek etiğine aykırı” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk/ Özel Haber

Kaza yapan otomobilden düşen bebek hayatını kaybetti

izmirde-3-eski-ustegmen-sahte-kimlikle-gaybubet-evinde-yakalandi

İzmir’de 3 eski üsteğmen, sahte kimlikle ‘gaybubet evi’nde yakalandı