in ,

Okulların deprem dayanıklılığının arttırılması önergesine Cumhur İttifakı’ndan ret kararı

HDP’nin bütçe görüşmelerinde sunduğu okulların depreme daha dayanıklı hâle getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) bütçesinin 10 milyar lira artırılmasına yönelik önergesi Ak Parti ve MHP tarafından reddedildi.

okullarin-deprem-dayanikliliginin-arttirilmasi-onerisine-cumhur-ittifakindan-ret-karari

Halkların Demokratik Partisi (HDP), İzmir’de çok sayıda yurttaşın yaşamını yitirdiği ve onlarca binanın yıkıldığı 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından bütçe görüşmeleri sırasında okulların depreme dayanıklı hâle getirilmesi için önerge sundu.

Önergede Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinin, okulların depreme daha dayanıklı hâle getirilmesi adına 10 milyar lira artırılması teklif edildi. Önerge, HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, Batman Milletvekili Necdet İpekyüz ve İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu imzasıyla sunuldu.

Garo Paylan, konuya ilişkin yaptığı konuşmada, “Eğer arkadaşlarımız kabul ederse çocuklarımızın hepsinin depreme güvenli şartlarda eğitim almasını sağlayalım” dedi.

Fakat önerge, yine HDP tarafından sunulan ve ataması yapılmayan 200 bin öğretmenin atanması için verilen önergeyle birlikte AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

 

-halktv.com.tr

depremde-2-yasliyi-merdivenle-binadan-cikardi

Depremde 2 yaşlıyı merdivenle binadan çıkardı

deprem-molozlarina-ozel-guvenlik-onlemi

Deprem molozlarına özel güvenlik önlemi