in ,

“Omuz omuza vererek ayakta kalabiliriz”

Korona virüs sürecini, “Bu yıl ekonomik hareketler azalır, gelirler azalır. Doğru tedbirleri almak, giderleri kısmak, gerekli olmayan harcamaları yapmamak –tabiri caizse- biraz da cepten yeme yılı” diyen Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Dikkatli olduktan sonra bu sıkıntılı süreç bitecek, yeniden güzel günlere ulaşacağımıza eminim” diyor

omuz-omuza-vererek-ayakta-kalabiliriz

Korona virüsle etkin mücadele sürecinde yerel yönetimlerin çabaları çok önemli. 450 bin kişinin yaşadığı Bornova da, virüsün getirdiği krizden etkilenen ilçelerin önde gelenlerinden. Seçim sürecinde, “Bornova Evimiz” sloganı ile başkanlık koltuğuna oturan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, bu beklenmedik durum karşısında üniversite ve sanayi kenti ilçesinin krizden en az etkilenmesi için çaba gösteriyor. Başkan İduğ’a krizi ve çalışmalarını sorduk.

Ülkemiz ve dünyamız çok zor bir salgın sürecinden geçiyor. Siz bu sürecin neresindesiniz?

Bir eş, bir baba, bir şirket yöneticisi ve bir belediye başkanı ve elbette bir insan olarak salgının etkilerini pek çok açıdan hissediyorum. Endişeli değilim ama tedbirliyim ve umutluyum. Bu sürecin de gelip geçeceğini, millet olarak bu süreci atlatacağımızı biliyorum. Kişisel korunma tedbirlerimizi alarak, evde kalarak yayılma hızını yavaşlattığımıza inanıyorum. Elbette bu sürecin ekonomik bir takım sonuçları da olacak. Bunu iyi hesaplamak, oluşabilecek sorunları görmek ve dikkatli olmak gerekir. Bu yıl ne ticari işletmeler ne belediyeler ne de çalışanlar için yatırım ya da büyüme yılı değil. Bu yıl ekonomik hareketler azalır, gelirler azalır. Doğru tedbirleri almak, giderleri kısmak, gerekli olmayan harcamaları yapmamak –tabiri caizse- biraz da cepten yeme yılı. Dikkatli olduktan sonra bu sıkıntılı süreç bitecek, yeniden güzel günlere ulaşacağımıza eminim.

Pandemi günlerinde belediye olarak neler yaptınız? Yükünüz arttı mı?

Ülkemizde ilk vakanın tespiti ve can kayıplarının ardından ilk olarak toplu katılımla gerçekleşen tüm etkinliklerimizi, kurslarımızı iptal ettik ve tüm imkanlarımızı salgının yayılımı azaltmak için seferber ettik. Altın Bilezik Projemiz için kullananılmak üzere hazırladığımız tekstil atölyesinde gönüllerin desteğiyle maske, geleceğin bilim insanlarını yetiştirdiği Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nin laboratuvarlarında ise uzman personellerimiz ile kolonya üretimine başladık. İmal edilen maske ve kolonyalar ile birlikte bağışçıların katkıları ile temin edilen önlük, eldiven ve siperlik gibi malzemeler de sağlık kuruluşlarına ve hizmet sektöründe çalışmaya devam eden vatandaşlarımıza dağıttık.

Aile Sağlığı Merkezleri’nin bahçelerine triyaj çadırları kurduk. Tüm bunları yaparken ilgili bakanlıklarca alınan tüm kararları eksiksiz şekilde yerine getirdik. Belediye gelirlerinin azalacağını, giderlerin ise arttıracağını öngörüyoruz. Bütçemizi buna göre gözten geçirdik, acil olmayan yatırımları yapmayacağız. Ancak sağlık, temizlik ve sosyal yardım alanlarında da ilave yatırımlar yapacağız. Bu alandaki iş yükümüz de bütçemiz de arttı ama hiç önemli değil. Mühim olan vatandaşlarımızın sağlığı ve rahatı. Fiziki yatırımlarımızda ise bütçemizle orantılı ertelemeler yapabiliriz.

Bornova Belediyesi bu yeni koşullara nasıl adapte oldu?

Tüm dünya ilk kez böyle bütünlük içinde ve ortak hareket etmek durumunda kaldığı bir salgınla karşı karşıya geldi. Ortaya koyduğumuz vizyonda çok doğru adımlar atmış olduğumuzu görmek beni ayrıca çok mutlu etti. Örneğin; temizlik araçlarını kiralama yerine satın almanın ne kadar doğru bir hamle olduğu bir kez daha gördük. Bir yandan bütçemize getirdiği 10 yılda 300 milyon liralık önemli avantajın yanında araçları 24 saat esasına göre kullanmaya başladık. Çünkü kiralık araçlar günde 7 saat çalıştırılabiliyor. Oysa araçlar bizim olduğu için ihtiyaç duyduğumuz zaman, ihtiyaç kadar çalıştıryoruz.

Dijital Sınıf yine eğtimde fırsat eşitliğini sağlamak için yola çıkmıştık ama bu süreçte okullara ara verilince öğrencilerimize büyük bir avantaja dönüştü. Bugün itibariyle 35 bin aşkın Bornovalı gencimiz sınıfı kullanmaya buradan ders almaya başladı. Çağın bir gereği olarak belediye hizmetlerinin dijital ortama dönüşmesi gerektiğine inanıyorduk. Bu alanda yaptığımız yatırımlar ve uzaktan çalışma sistemi hazırlıklarına başlamıştık. Bu süreçte bu hizmetler de önem kazandı, pek çok işimizi sürecimizi on-line yürütmeye başladık.

İlçenizdeki işletmeler ve esnaf krizden nasıl etkilendi?

Bornova sınırlarındaki sanayi siteleri, üniversiteleri ve sağlık kuruluşları ile günlük nüfusu 1.5 milyonu bulan bir ilçe. Böylesi bir ilçede işletmeler ve esnaf büyük önem taşıyor. Çünkü ilçe esnafının gelir kapısı daha çok bu hareketli nüfus. Bu nedenle Bornova esnafı bir çok ilçedeki esnaftan daha fazla etkilendi bu salgından.

Biz Bornova belediyesi olarak ticari yaşamının daha az etkilenmesini sağlamak adına küçük esnafın alacağını hızla ödeyeceğiz. Bu sayede onlara olabilecek en hızlı biçimde finans sağlayarak nakit akışlarına destek olmaya çalışacağız. Ayrıca belediyemizin kiracısı olan işyerlerinin kirasını da 3 ay erteliyoruz.

Bu dönemde Merkezi Hükümet’in 2020 yılı içinde yapacağı büyük yatırımları ertelemesi, bu kaynağı ticaret yapanlara ve vatandaşa kullanması çok önemli. Bu çerçevede yıl sonuna kadar gıda ve sağlık ürünlerinde KDV’nin kaldırılması da düşünülebilir. Bu sayede ürün fiyatlarında gerileme olacak, daralan ekonomi nedeniyle satın alma gücü düşecek olan vatandaşın bu ürünlere daha kolay ulaşması sağlanacaktır.

2020 esnaf ve sanayici açısından zor bir yıl olacak. Virüs etkisi azaldıktan sonra da ekonominin toparlanması kolay olmaz, bu yıl kayıplar olacaktır. Bir iş insanı olarak tavsiyem öncelikle vergi borcu ertelemesine hemen başvuru yapın. Ayrıca banka faizleri şu an düşük, bu fırsatı değerlendirerek diğer borçlarınızı da 5-6 yıl gibi uzun vade ile ertelemekte ve ileri taşımakta fayda var. Olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. Bu zorlu süreçte ekonomi ve ticaretimizi üreticiler, toptancılar, perakendeciler ve tüketiciler olarak omuz omuza verip, birbirimizi destekleyerek ayakta tutabiliriz.

Çalışanlarınızın sağlığını nasıl koruyorsunuz?

65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlıkları nedeniyle risk grubunda yer alan çalışanlarımıza ve 12 yaşın altında çocukları olan kadın personelimizin tamamına izin verdik. Bazı işler için evden çalışma, diğer personel için vardiya sistemine geçtik. Teması ve kalabalağı azaltmak adına vatandaşlarımızın belediye gelmelerini azaltmak için pek çok hizmetimizi e-belediyecilik yöntemiyle vermeye başladık. Vatandaşla doğrudan temas halinde olan başta halkla ilişkiler ve vezne gibi birimler ile kapalı ortamda görev yapan arkadaşlarımıza maske ve eldiven takma zorunluluğu getirdik. Hizmet binalarımızı her gün dezenfekte ediyor, giriş-çıkışları kontrollü bir şekilde, ateş ölçümü yaparak gerçekleştiriyoruz.

İlçe sakinlerinin sağlığını nasıl koruyorsunuz?

Mahallerimizdeki temizlik hizmetlerimizi dezenfekte ve ilaçlama gibi ek çalışmalarla daha da artttrdık. Kurduğumuz özel ekiple 65 yaş üstü ve riskli grupta yer alan vatandaşların alışverişlerini yaparak evlerine teslim etmeye başladık. Sosyal ve ekonomik olarak büyük sıkıntılar yaşadığımız şu günlerde vatandaşlara destek olmak amacıyla Psikolojik Danışmanlık Hattı açtık.

Halkımızı salgına karşı bilinçlendirmek ve korunma yöntemlerini anlat için sosyal medya kanallarımız için sürekli içerikler ürettik. Yine sosyal medya aracılığı ile on-line oyunlar, sabah sporu gibi etkinliklerle vatandaşlarımızın evlerinde daha keyifli zaman geçirmesini sağlamaya çalıştık. Belediye bandomuzu korona virüs tedbirleri kapsamında evlerinde kalan vatandaşlara moral vermek amacıyla sokaklara çıkardık.

İlçedeki sokak hayvanlarıyla ilgili bir uygulamanız var mı?

Kafe, restoran ve lokantalar kapanınca sokak canlarımız önemli besin kaynaklarını kaybetti. Biz belediye olarak sokak hayvanlarına mama veriyoruz ama imkanlarımız kısıtlı. Bornovalıların bu konuda duyarlılık göstereceğine, can dostlarımızın aç kalmasına müsaade etmeyeceğine inanıyorum.

Maddi ve ayni olarak yardım ettiğiniz ilçe sakini var mı?

Zaten yoksulluk envanteri yapmış, ilçe genelinde ihtiyaç sahiplerini tespit etmiştik. Onlara destek oluyorduk. Ancak bu süreçte normalde çalışan, sosyal yardıma ihtiyaç duymayan ailelerden de talep gelmeye başladı. Onlara da destek oluyoruz. Yaklaşık 10 bin yardım kolisi topladık. Tüm ihtiyaç duyanlara yollamaya gayret ediyoruz.

Başkan olarak siz özel hayatınızda, ailenizle süreci nasıl geçiriyorsunuz?

Evde de tedbiri elden bırakmıyoruz. Mümkün olduğu ölçüde dışarı çıkmıyor, çıkarsak da sosyal mesafe ve temasa çok özen gösteriyoruz. Yine mümkün olduğu ölçüde görüşmelerimi internet üzerinden ya da telefonla yapıyorum. En önemli konunun teması azaltmak olduğuna inanıyorum, en çok da buna özen gösteriyorum.

Bornovalılara Ege Telgraf aracılığı ile mesajlarınız var mı?

Koronavirüs salgını tüm insanlığa sağlığımızın ne kadar önemli olduğunu  bir kez daha hatırlattı. Bu zor günler geçecek. O zaman her türlü ekonomik sıkıntıyı atlatıp hedeflediğimiz yatırımları da bitireceğiz. Ancak şu an her şeyden önce sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Lütfen evde kalalım, sosyal mesafemizi koruyalım. Hep birlikte başaracağız.

Kazım ERKMEN / Özel Haber

turkan-ozilhan-muayene-kabini

Bornova’da hastanelere tam destek

hazirlik-yapip-artis-yapmadik

‘Hazırlık yapıp artış yapmadık’