in

“On yılda Hollanda gibi olabiliriz”

“Bayındır İlçesi Süs Bitkileri Üretim Potansiyeli ve Geleceği” adlı panelde konuşan Başkan Demirezen, “Bizim onlar gibi 40 yıla ihtiyacımız yok” dedi

bayindir-cicek

Bayındır, önümüzdeki mayıs ayında 23.Uluslararası Çiçek Festivali’ni kutlamaya hazırlanırken süs bitkileri sektörüne yönelik etkinlik ve toplantılar da düzenlenmeye devam ediyor. Bayındır’da üretimin artması ve sektörün büyümesi amacıyla üniversite, kamu kurumları, kooperatifler, üreticiler ve belediye çaba sarfediyor. Bu amaçla Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Bayındır İlçesi Süs Bitkileri Üretim Potansiyeli ve Geleceği” adlı panel Bayındır Meslek Yüksekokulu konferans salonunda yapıldı. Panele Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, İlçe Emniyet Müdürü Ömüray Bozkurt, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Bayındır İlçe Müdürü Yusuf Özmanav, belediye meclis üyesi İsmail Ekerol, STK ve kamu kurum temsilcileri, akademisyenler, üretici ve öğrenciler katıldı.

Sektörün durumu ve sorunların konuşulduğu panelin açılışını yapan Başkan Uğur Demirezen, ilçede çiçeğin bir üretim sektörü olarak geçim kaynağına dönüşmesinde büyük katkıları olan, çiçeklerin annesi Zeynep Çakır’ı rahmetle andığını, emek verenlere de teşekkür ettiğini söyledi. Demirezen, “Onların ektiği tohumlar, diktiği fidanlar 2020 yılında 23.sünü düzenleyeceğimiz uluslararası bir festivale dönüşmüş durumda. Son 20 yıla bakıldığında bu alanda epey yol kat etmişiz. Ama daha gidecek çok yolumuz var. Bugün çiçek deyince akla gelen Hollanda 40 yıl önce bizden farklı değildi. Fakat bizim Hollanda gibi olmamız için 40 yıla ihtiyacımız yok. İstikrarlı çalışarak 5-10 yılda Hollanda ile rekabet edebilecek seviyeye gelebiliriz. İlçemizde kurulacak Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi de büyük bir eksikliği giderecek. Bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanımız ilçemizi ziyaretinde bunun müjdesini verdi ve Tarım Bakanımıza gerekli talimatları iletti. Üreticilerimiz hem tarıma dayalı organize bölgesinin avantajlarından yararlanacak hem de kurulacak süs bitkileri araştırma merkezi sayesinde bilgi eksikliğimiz giderilecek. Bayındır bugün çiçeğin kenti olarak biliniyor, yarın neden çiçeğin başkenti olmasın. Neden Bayındır Keukenhof Bahçeleri gibi, Dubai Miracle Garden gibi dünyanın her yerinden insanların ziyaret ettiği bir merkeze dönüşmesin” dedi.
Moderatörlüğünü Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof.Dr. M.Ercan Özzambak’ın yaptığı panelin konuşmacıları ise Bayındır İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Peynirci, ÇİÇEKBİR Üreticiler Birliği’nden Olcay Oral ve Ege Fide A.Ş.’den Pınar Fidan ile Yasin İpek oldu.

yapi-denetim-standart

Tüm yapı izinlerine standart getirildi

bayrakli-serdar-sandal

Almanya’da yaşayan işadamları Bayraklı’yı ziyaret etti