in ,

Onlar halkların köprüsü oldular

İzmir’de özellikle korona virüs salgını sonrasında durumları merak konusu olan ihtiyaç sahibi Suriyeli ailelere Halkların Köprüsü Derneği sahip çıktı

onlar-halklarin-koprusu-oldular

Geçtiğimiz yıllarda mülteciler için ana geçiş noktalarından bir tanesi olan İzmir’de halen yaşamaya devam eden ihtiyaç sahibi mültecilerin son durumu kamuoyunda merak konusu oldu. Geçtiğimiz ay Yunanistan sınırına giden ancak korona virüs salgınının patlak vermesiyle birlikte Çiğli’deki Harmandalı Geri Kabul Merkezi‘ne getirilerek karantinaya alınan yüzlerce mültecinin son durumu hakkında sürecin yakın takipçisi olan Halkların Köprüsü Derneği önemli açıklamalarda bulundu.

Dernek Başkanı Üstün Reinart şunları söyledi: “İzmir’de özellikle geçtiğimiz haftaya kadar yaşanan bir dram vardı. Sokakta perişan durumda, ortada kalmış mülteciler oldu. Yunanistan sınırına giden daha sonra virüs salgını yaşandığından ötürü otobüslerle Çanakkale ve İzmir’e getirilerek Çiğli’deki geri gönderme merkezinde karantinaya alınan mülteciler olduğunu öğrendik. Daha sonra 15 gün karantinada tutulan 500’ü aşkın mülteci, kayıtlı oldukları illere yine otobüslerle gönderildiler. Birçoğu kendi imkanlarıyla diğer şehirlere gitmeye çalıştılar. O süreçte özellikle otogarda ve sokaklarda yatan, dışarıda korumasız durumda bulunan yüzlerce kişi vardı. Tam da sokağa çıkma yasağının ilan edildiği hafta sokaklarda maskesiz kalan korumasız durumda olanlar vardı. Bundan yaklaşık bir hafta önce onlarca kişiden mültecilerin kalabalık gruplar halinde sokaklarda perişan halde olduğuna dair telefon aldık. Harekete geçtik. Mülteciler Göç İdaresi tarafından diğer illere dağıtıldı. Ancak şu anda öyle sokakta korumasız ya da yardıma muhtaç gruplar kalmadı. Elbette yardıma muhtaç, zor durumda ve çalışamayan insanlar var.”

GÖNÜLLÜLERE TEŞEKKÜR

İzmir’de ihtiyaç sahibi mülteci ailelere ellerinden geldiğince destek sunmaya çalıştıklarını belirterek gönüllü organizasyonlara teşekkürlerini sunmayı da ihmal etmeyen Halkların Köprüsü Derneği Başkanı Üstün Reinart, “Biz şu anda hem mülteci ailelerin, hem de kendimizin sağlığını korumak adına sahada birebir şekilde gezerek yardım dağıtmıyoruz. Ancak bu organizasyonu sağlayan belediyeler gibi kurumlar ve gönüllüler ile koordinasyon halindeyiz. İzmir’de şimdiye kadar nasıl yardım alacağını bilmeyen ve bu süreçten olumsuz etkilenen 175 kadar aile ile kurumlar arasında köprü olduk. Bu sayının haricinde de kimsesi olmayan, yarım ulaştırılamayan, maske, tıbbi ve sağlık malzemesi alamayan, sağlık hizmetlerinden faydalanama imkanı bulunmayan onlarca insan var. Çekindiklerinden ötürü isimlerini dahi saklayan bu ailelere de yardım ulaştırılmasını sağladık. Bu noktada yardımcı olan, desteğini esirgemeyen İzmirlilere çok teşekkür ediyoruz. Halen bizleri arayıp yardım ulaştırmaya çalışan, nasıl destek veririz diye soran birçok kişi oluyor. Fakat dernekler kapalı olduğundan biz de uzaktan çaba sarf ediyoruz. Acil yardıma ihtiyacı olan kişilerin isim ve adreslerini sağlayarak yardım ulaştırılmasını sağladık, elimizden geleni yaptık. 5 hafta boyunca zor durumdaki insanlara mümkün olduğunca ulaşmaya çalıştık. Bu noktada bize katkılarını esirgemeyen tüm dayanışma gönüllülerine ve işbirliği sağlayanlara tek tek teşekkür ediyoruz” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

ceket-ve-ayakkabi-acil-ihtiyac-degil

‘Ceket ve ayakkabı acil ihtiyaç değil…’

limanlarimiz-yine-vizir-vizir

Limanlarımız yine vızır vızır