in ,

Online çıktı, pazarlar bitti

Artan korona virüs vakaları yüzünden işlerin neredeyse durma noktasına geldiğini söyleyen İzmirli pazar esnafı, “Çözüm göremiyoruz, mağduruz” diyor

pazarcilar-40-gun-sonra-tezgahinin-basinda

Yaşanan salgın sürecinden en çok etkilenen esnaflar pazarcılar oldu. Uzun zamandır yaşanan pandemi sürecinin etkisinin en çok pazarlarda hissedildiğini belirten İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen, ” Yine bir şekilde idare ediyoruz diyordum ama artan vakalar ve online alışveriş bizleri batırdı” dedi.

‘GELİR EKSİYE İNDİ’

Son dönemde özellikle vatandaşın ilgisinin azaldığını söyleyen Erişen, “Bu korona virüs artışından dolayı insanlar çekimser. Bir yere gelmiyor şu an vaka sayıları arttı. Biz iyice battık. Tedbirli davranıyoruz. Fakat yine de konunun çözümü mümkün görünmüyor. Gözle görülür ve elle tutulur bir azalma var. Esnaf bu anlamda çok zor durumda. HES uygulaması dahi getirildi. Gerekli hijyen koşullarına uyuyoruz. Ama rakamlar arttığı sürece bizim işlerimiz eksiye gitmeye devam edecek” açıklamalarında bulundu.

‘ONLINE ALIŞVERİŞ ‘

Online alışverişin hijyen nedeniyle daha çok tercih edilmeye başladığını belirten Erişen, “Bu nedenle bizler zorluk yaşıyoruz. Elbette vatandaş neden alıyor diyemeyiz. Yine de pazar kültürü bozulsun istemiyoruz. Meyveyi sebzeyi seçerek beğenerek almak gibi olabilir mi hiç bir şey” dedi

‘ ÇÖZÜM BEKLİYORUZ ‘

Diğer sektörlerinde tıpkı pazarcılar gibi batmaya yüz tuttuğuna değinen Erişen,”Yüzde 60’dan eskiye gidiyoruz. Çözümü yok bu konunun. Esnaflar ağlıyor.. Kahveciler, bizler çok kötü durumdayız. Ekonomimiz bitti. Mağdur durumdayız. Elbette bu her sektörde böyle. Dünyada durum  böyle o yüzden geçer diye bekliyoruz.  İnşallah kurtulmaya çalışacağız.  Belimiz büküldü ama bir şekilde henüz çözümü ne yerel yönetimlerden ne de aşıdan yok. Lâkin esnaf isyanda. Acil çözüm bekliyoruz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

mendereste-toplu-sozlesme-sevinci

Menderes’te toplu sözleşme sevinci

baltik-cografyasinin-sakli-hazinesi-letonya

Baltık coğrafyasının saklı hazinesi: Letonya